Home trening Burpees, czyli najlepsze ćwiczenie na odchudzanie i kondycję

Burpees, czyli najlepsze ćwiczenie na odchudzanie i kondycję

8 min read
7
1
6,009
burpees

Burpees – co to jest?

Burpees,  znane również pod nazwami „krokodylki” czy „padnij-powstań”, to jedne z najefektywniejszych ćwiczeń do budowy żelaznej kondycji i spalania tkanki tłuszczowej. Nazwa pochodzi od nazwiska amerykańskiego fizjologa Pana Burpee, który wymyślił je jako proste narzędzie do oceny kondycji fizycznej organizmu. Do wykonywania tego ćwiczenia nie potrzebny jest żaden sprzęt, można je robić wszędzie. Pomimo, iż z technicznego punktu widzenia (choć należy poświęcić chwilę, by wykonywać je prawidłowo) jest to ćwiczenie proste, to nie ma chyba drugiego, które by dawało taki wycisk. Burpees się kocha i nienawidzi jednocześnie.

W ćwiczeniu tym angażujemy prawie wszystkie mięśnie naszego ciała. W jednej sekwencji wykonujemy przysiad, deskę pompkę, wyskok. Szybkie tętno serca podczas tego ćwiczenia, sprawia, że poprawiamy swoją wytrzymałość oraz podkręcamy nasz metabolizm na kilkanaście godzin po treningu przez co efektywniej spalamy tkankę tłuszczową. Nie trzeba katować się na treningu godzinę czy dłużej, wystarczy kilka/kilkanaście minut burpees co drugi dzień. Najważniejsza jest systematyczność. Burpees znakomite ćwiczenia zarówno dla mężczyzn jak i dla kobiet. Jeśli chodzi o Panie, to burpees wspaniale modeluje sylwetkę, wyszczupla talię, unosi i ujędrnia biust, wzmacnia i podnosi pośladki, czyli wszystko to, co my w was najbardziej lubimy:) Poniższy filmik pokazuje jak prawidłowo wykonywać burpees. Jeśli np. niektórym Paniom trudności sprawia w tym ćwiczeniu pompka, to oczywiście można ją pominąć.

Burpees doskonałe jako podstawa Tabaty, ale nie tylko

https://youtu.be/B3pfaQ2sDPA?t=1m1s

Tak jak pisałem wcześniej, na początku naszej przygody z tym ćwiczeniem, należy oswoić się z prawidłową techniką, zrobić kilka powtórzeń powolutku, nabrać płynności przy wykonywaniu ćwiczeń. Nie będę opisywał techniki burpees, jak je prawidłowo wykonywać, doskonale widać to na filmiku powyżej. Ze swojej strony dodam tylko, by wystrzegać się kilku często popełnianych błędów:

 1. Podczas przysiadu, nie odrywamy stopy od podłogi, należy również pamiętać o wyprostowanych plecach.
 2. Nie opuszczamy głowy, ponieważ podczas tego ćwiczenia bardzo wrasta ciśnienie, a trzymanie głowy poniżej poziomu serca może prowadzić nawet do zasłabnięcia.
 3. Nie robimy burpees bez odpowiedniej rozgrzewki, pamiętajmy szczególnie o stawach; łokciowym i kolanowym.

Burpees – jak ćwiczyć

Jak ćwiczyć. W sieci pełno jest różnych „czelendżów” i planów treningowych, gdzie mamy konkretnie podane ilości powtórzeń, serii, czas odpoczynku. Dla mnie to trochę jednak bezsensu, podporządkowywać się tym sztucznie narzuconym planom, gdyż każdy człowiek jest inny, ma inną kondycję, siłę itp. Dlatego uważam, że uniwersalne plany dla wszystkich są bez sensu. W moim planie ćwiczeń burpees stanowią podstawę treningu Tabata, o którym pisałem tutaj. Dla przypomnienia napiszę, że w treningu tym ćwiczymy 20 sekund, następnie 10 sekund odpoczywamy, i tak robimy 8 powtórzeń. Daje nam to w sumie tylko 4 minutki. Prawda, że mało? Co 2-3 dzień w zupełności wystarczy. Tabata to oczywiście nie jedyny sposób w jaki możemy wykonywać burpees. Poza tym, zwłaszcza początkującym, tabata może sprawiać wielkie trudności ze względu na dużą intensywność ćwiczeń. Jeśli, więc dopiero zaczynasz swoją przygodę z treningiem proponuję zrobić maksymalną ilość powtórzeń, by sprawdzić na co nas stać. I dopiero na tej podstawie możemy ułożyć sobie jakiś plan. Jeśli potrafimy prawidłowo wykonać np. maksymalnie 15 powtórzeń, to zróbmy 5 serii po ok. 10-12 powtórzeń, odpoczywając po ok. 30 sekund pomiędzy powtórzeniami. Jeśli po kliku treningach czujemy, że nasza kondycja polepszyła się i stać nas na więcej, możemy zwiększać ilość powtórzeń czy skracać przerwy. Nasz organizm sam podpowie nam co jest dla niego najlepsze.

Burpees – doskonałe ćwiczenie na odchudzanie

Burpees to banalne ćwiczenie, często pomijane i marginalizowane w treningach, jednak wykonywane systematycznie, odwdzięczy się nam w postaci żelaznej kondycji i spalanych kalorii. Jak w każdym treningu, by dał on maksymalne rezultaty musimy też zadbać o „michę”. Na temat diety bez wyrzeczeń, możesz przeczytać tutaj.

Masz jakieś pytania, wątpliwości, zostaw komentarz.

 

 

Załaduj więcej facetwformie.pl

7 komentarzy

 1. fan

  14 października 2015 at 13:03

  Cieszę się, że poruszasz ten temat. Dopiero od niedawna ćwiczę Burpees, ciągle jeszcze nienawidzę tego ćwiczenia, pewnie jak przyniesie efekt za jakiś czas je pokocham:)

  Odpowiedz

 2. Paulina Roth

  18 listopada 2015 at 09:09

  Ja przechodzę właśnie w robieniu burpees fazę od-nienawiści-jest-krok-do-miłości. Znienawidzona, a od niedawna zupełnie akceptowana forma: Burpees – Roxanne

  Odpowiedz

  • Admin

   18 listopada 2015 at 11:07

   Wytrwałości i efektów życzę pozdrawiam

   Odpowiedz

 3. Justyna

  27 listopada 2016 at 16:34

  Zastanawiam się, czy ćwiczyć tylko i wyłącznie burpees, czy potraktować je jako uzupełnienie treningu?

  Odpowiedz

  • facetwformie.pl

   28 listopada 2016 at 07:09

   Hej Justyna. zależy co jest Twoim celem treningowym. Jeśli chcesz schudnąć to ćwicz burpeesy jako podstawę swojego treningu Tabata 3 razy w tygodniu. Dużo osób chwali sobie także 30 dniowy challenge, który zwiększy Twoja wytrzymałość i wyrzeźbi mięśnie. Zaczynasz od 5 burpessów i co trening zwiększasz ilość powtórzeń o 5 (czyli 5, 10, 15, 20…), ćwiczysz 4 dni z rzędu, piąty dzień przerwa, i znowu 4 dni treningu i dzień przerwy. Jeśli zwiększanie powtórzeń o 5 jest dla Ciebie zbyt trudne, zwiększaj o 2-3. Ważne aby był progres. Powodzenia

   Odpowiedz

 4. Piotr

  6 lutego 2017 at 20:16

  Dopiero zacząłem. Na razie nienawidzę. Ale jestem przekonany że kiedyś pokocham.

  Odpowiedz

  • facetwformie.pl

   7 lutego 2017 at 07:01

   zrób Tabatę opartą o Burpeesyi np pompki to zobaczysz co to jest nienawiść:) pzdr

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *