O oleju lnianym lek. Katarzyna Kochańska, specjalista dermatolog

olej lniany ciąg dalszy

Niniejszy wpis stanowi uzupełnienie poprzedniego, dotyczącego dobroczynnych właściwości oleju lnianego. Poprosiłem Panią lek. Katarzynę Kochańską o kilka zdań na temat oleju lnianego, a dostałem kompletny wartościowy tekst, napisany przez specjalistę, dlatego postanowiłem temu poświęcić osobny wpis.
olej lnianylek. Katarzyna Kochańska, specjalista dermatolog, dermedicus.eu

„Olej lniany ma od wieków swoje zastosowanie zarówno w medycynie, jako środek wspomagający leczenie, jak i pielęgnacyjny, kojący w dermatologii, kosmetologii.

Olej ten, uzyskiwany jest z nasion siemienia lnianego w procesie tłoczenia na zimno i właśnie w tej formie powinien być spożywany by nie zatracić swoich właściwości. Olej lniany zawiera z pośród wielu znanych nam olei, największą ilość dobroczynnych składników, w skład których wchodzą: kwasy Omega 3 i Omega 6, fitoestrogeny- lignany,a także witaminy i minerały.

Lignany- fitoestrogeny, znajdują się w wielu produktach roślinnych np. pełnym ziarnie, winie czerwonym, warzywach i owocach, kawie i herbacie. Największą ich zawartość stwierdza się jednak w siemieniu lnianym. Lignany wykazują bardzo silne właściwości antyoksydacyjne- dzięki czemu, mają także działanie przeciwnowotworowe.

W medycynie naturalnej podkreśla się ich korzystny wpływ na zapobieganie tworzenia blaszek miażdżycowych w tętnicach- poprzez obniżenie stężenia cholesterolu LDL, co w dalszej kolejności prowadzi do zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób sercowo- naczyniowych- nadciśnienia tętniczego, zawałów mięśnia serca i udarów mózgu.

Kolejną zaletą jest obniżanie poziomu glukozy we krwi. Właśnie z tego względu, osoby obciążone rodzinnie cukrzycą lub z tendencją do nietolerancji glukozy na czczo, powinny wdrożyć do swojej diety olej lniany.

Lignany są jednym z najsilniej działającym wymiataczy wolnych rodników co powoduje, że znalazły swoje miejsce także w dermatologii, kosmetologii w terapiach przeciw starzeniowych.

Kwasy Omega-3, kolejny składnik oleju lnianego, stanowi jeden z najczęściej kupowanych suplementów diety, a tymczasem największe jego stężenie znajdziemy właśnie w naturalnym oleju lnianym. Poza wszystkim dobrze znanym protekcyjnym działaniem na układ sercowo-naczyniowy,powodują one także obniżenie stężenia triglicerydów w surowicy krwi. Poza tym kwasy omega 3 w świetle badań poprawiają nastrój i wykazują delikatne działanie przeciwdepresyjne. Spożywanie więc oleju w sezonie jesienno- zimowym, przy ponurej, chmurnej aurze, pomoże poprawić humor i zwiększyć pozytywne nastawienie na kolejny dzień. Dodatkowo, kwasy omega-3 poprawiają ukrwienie mózgu i przepływ bodzców nerwowych, dzięki czemu mają wpływ na poprawę koncentracji, myślenia, zapamiętywania.

Olej lniany zalecany jest także w diecie każdego sportowca, czy też osób uprawiających regularny wysiłek fizyczny, bowiem poprawia wytrzymałość i wydolność organizmu w trakcie treningu.

Olej lniany w dziedzinie dermatologii od lat zajmuje kluczowe miejsce, szczególnie w leczeniu trądzika różowatego bądź schorzeń alergicznych i zapalnych. Wchodzi skład wielu maści leczniczych a jego połączenie z wodą wapienną w terapii trądzika różowatego przynosi zarówno ukojenie, jak i przyspieszenie regeneracji naskórka. Poprzez zawartość kwasów omega, odbudowuje naturalną barierę ochronną naskórka, a poprzez zawartość lignanów i witaminy E- czyli wymiataczy wolnych rodników, chroni komórki przed zniszczeniem oraz wykazuje silne działanie przeciw starzeniowe.

W wielu artykułach, na forach internetowych znajdziemy wiele różnych informacji odnośnie zażywania oleju lnianego, 2 łyżki na dobę, 3 łyżki… Ale czy nie lepszym sposobem na jego zażycie będzie po prostu przygotowanie wspaniałej kolacji? Na przykład zrobienie pysznej sałaty? Sos do sałaty wykonany właśnie na bazie oleju lnianego.

Przepis:

Olej lniany- ¼ szklanki

1 ząbek czosnku- wyciśnięty

¼ łyżeczki soli

świeżo zmielony pieprz

2 łyżki soku z cytryny ( świeżo wyciśniętej), lub 1 łyżka octu balsamicznego

1 łyżeczka czubata miodu

Wszystkie składniki wymieszać na kremową konsystencję i polać przygotowaną sałatę.”

Udostępnij na Facebook
Udostęnij na Twitter
Udostępnij na Linkedin

1 thought on “O oleju lnianym lek. Katarzyna Kochańska, specjalista dermatolog”

  1. jadłam też sałatkę: feta, orzechy włoskie, rukola,pestki granatu i olej lniany – rewelacja! Najlepszy wg mnie jest LenVitol, ponad 50% kwasów omega-3

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top