Olej lniany; 5 powodów dlaczego warto go stosować

Olej lniany zalety

Olej lniany pozyskuje się w wyniku tłoczenia na zimno z nasion lnu. Ze względu na wysoką zawartość dobroczynnych substancji, ma on szerokie zastosowanie zdrowotne. By w pełni jednak cieszyć się jego zaletami, należy przy zakupie pamiętać o kilku rzeczach. Olej lniany jest bardzo wrażliwym olejem i szybko traci swoją biologiczną wartość. Dlatego zwracajmy uwagę na datę ważności, oraz warunki w jakich jest w sklepie przechowywany. Wybierajmy olej w ciemnych butelkach, który nie jest narażony na działanie promieni słonecznych. W domu przechowujmy olej w lodówce.

Olej lniany ma specyficzny gorzki smak i nie każdy się do niego od razu przekona. Przyznam, że na początku miałem z tym problem i ciężko było wypić łyżkę oleju bez „popitki”, ale z czasem idzie się przyzwyczaić i teraz nie mam z tym problemu. Jeśli kogoś „odrzuca”, nie musi pić go bezpośrednio, można go dodawać np. do sałatek, jednak jest on wyczuwalny. Dobrym sposobem jest dodanie 1-2 łyżek oleju do serka wiejskiego. Jeśli dorzucimy do tego banana, 2 łyżki otrąb pszennych lub żytnich, trochę rodzynek, to mamy w ten sposób pełnowartościowy posiłek po treningowy. Należy pamiętać, że olej lniany nie nadaje się do smażenia i pieczenia. O opinię na temat lnu i oleju lnianego poprosiłem dietetyk Iwonę Kibil i eksperta ds. leczenia otyłości Konrada Gacę. Od siebie dodam, że jestem tym osobom niezmiernie wdzięczny za bezinteresowną pomoc, w przeciwieństwie do różnych znanych fitnesek, trenerów i innych specjalistów,


iwonakibilIwona Kibil, Specjalistka diet roślinnych oraz praktyk diety nieprzetworzonej, www.wegecentrum.pl profil na facebooku

Spożycie lnu zmniejsza stężenie LDL i cholesterolu całkowitego a zwiększa stężenie HDL. Redukuje poziom lipoproteiny apo-B, której stężenie jest bardzo czułym wskaźnikiem ryzyka rozwoju miażdżycy.

Zawiera ALA kwas alfa linolenowy, który nie jest syntetyzowany w organizmie i musi być spożywany z dietą.


konradgacaKonrad Gaca, ekspert ds. leczenia otyłości, Prezes Stowarzyszenia Zapobiegania Otyłości „Fatkillers”, polski kulturysta, prezes Stowarzyszenia Zapobiegania Otyłości www.gacasystem.pl profil na facebooku 

Zawiera kwasy tłuszczowe OMEGA-3 a są one cennym budulcem komórek organizmu i tkanki mózgowej. Odgrywają też ważną rolę w syntezie hormonów. Kiedy mężczyźni stosują go regularnie to dziala pomocniczo przy leczeniu przerostu prostaty. Wspomaga tez leczenie depresji, a przy uprawianiu sportu zwiększa wydolność organizmu i wytrzymałośc Dodatkowo wspomaga procesy trawienne i regeneruje błony śluzowe układy pokarmowego. Warto tez dodać ze odżywia skórę – szczególnie polecany jest do skóry suchej, z objawami łuszczenia. Dawkowanie ustala się indywidualnie. Przyjmuje się, że dorosły człowiek powinien spożywać od 2 do 6 łyżek oleju lnianego dziennie. Trzeba jednak pamiętać, że olej lniany nie nadaje się do smażenia, ponieważ podczas obróbki termicznej znikają wszystkie jego właściwości.


A teraz czas na usystematyzowaną wiedzę i tytułowe 5 powodów, dla których warto zaprzyjaźnić się z olejem lnianym.

1. Olej lniany przeciwdziała nowotworom i wspomaga ich leczenie.

Kogo zainteresował ten punkt powinien koniecznie zainteresować się dietą dr. Budwig (od nazwiska tej Pani często nazwa się olej lniany Budwigowym). Pani Budwig przez 50 lat leczyła w Niemczech chorych na raka z dużym sukcese. Wielokrotnie była nominowana do nagrody Nobla. Jej dieta opiera się na dostarczeniu kwasów omega 3 do organizmu, których w naszej diecie jest za mało. Ponad 50 % oleju lnianego to kwasy omega 3.

2. Olej lniany obniży Twój  cholesterol oraz zadba o Twoje serce.

Tak jak wspomniała Pani Iwona Kibil, len obniża stężenie LDL i cholesterolu całkowitego a zwiększa stężenie HDL. Dzieje się tak dlatego, gdyż len zawiera duże ilości wspomnianych kwasów omega 3, oraz omega 6. Obniży także poziom trójglicerydów (to tłuszcz, który płynie razem z krwią w Twoich żyłach, zbyt wysoki poziom prowadzi do niewydolności trzustki), odkładanie się blaszek miażdżycowych, przeciwdziała nadciśnieniu i zawałowi serca.

3. Olej lniany zadba o Twój układ pokarmowy.

Polecany jest osobom z chorobą wrzodową żołądka, z bólami podbrzusza. Świetnie regeneruje  błony śluzowe układu trawiennego. Odtłuszcza wątrobę, działa rozkurczowo i żółciopędnie

4. Olej lniany polecany jest osobom trenującym.

Trenujesz? W takim razie olej lniany powinien znaleźć się w Twojej diecie. Przyspiesza wzrost tkanki mięśniowej. Nie odkłada się jako tkanka tłuszczowa. Poprawia wydolność i wytrzymałość organizmu oraz pomaga w regeneracji po treningowej. Jest doskonałym źródłem błonnika.

5. Olej lniany zadba o Twoją skórę.

Równie doskonale sprawdzi się stosowany na zewnątrz. Jeśli masz problemy ze skórą twarzy, smaruj oczyszczoną twarz olejem zamiast  kremu. Bogactwo kwasów omega 6 poprawi kondycję Twojej skóry, poprawi elastyczność, zmniejszy suchość i ryzyko zmarszczek głębokich, łagodzi podrażnienia i stany zapalne, zapobiega powstawaniu zaskórników. Polecany jest osobom chorym na łuszczycę.

Masz pytania, wątpliwości? Napisz w komentarzu. Pozdrawiam

Udostępnij na Facebook
Udostęnij na Twitter
Udostępnij na Linkedin

2 thoughts on “Olej lniany; 5 powodów dlaczego warto go stosować”

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top