Przyczyny, objawy niedoboru witaminy d3 – jak sobie z nim poradzić i jak dbać o suplementację witamin?

witamina-d3

Odpowiednia podaż witamin i minerałów obliczona jest i przedstawiona w konkretnych ilościach dziennych dla konkretnego wieku, masy ciała, trybu życia, stanu zdrowia i innych czynników. Sięgając do norm żywienia można łatwo zauważyć, ile powinno się dostarczać sobie tych składników. Nie zawsze się to udaje – co może wynikać z wielu czynników. Jak to jest z witaminą D3? Jakie są objawy jej niedoboru i jak sobie z nimi radzić? Podpowiadamy! 

Jakie mogą być przyczyny niedoboru witaminy D3?

Ten niezwykle ważny składnik bioaktywny odpowiada między innymi za zwiększenie wchłaniania wapnia i fosforanów budujących mocne kości. Dba również o prawidłowe funkcjonowanie mózgu, serca, mięśni, skóry i układu odpornościowego. Jej odpowiednia podaż jest niezwykle ważna szczególnie w okresie niemowlęcym i dziecięcym, gdy kości i narządy intensywnie rosną. Przyczyną niedoborów tej witaminy może być zatem nieodpowiednia dieta, przede wszystkim uboga w produkty odzwierzęce, w których występuje ona najobficiej. Warto jednak wiedzieć, że jest ona wytwarzana również w skórze pod wpływem promieni słonecznych. Niedostateczny brak ekspozycji ciała na słońce w okresie jesienno-zimowym oraz krótkie i ciemne dni mogą sprzyjać niedoborom! 

Jakie są objawy niedoboru witaminy D3?

Z uwagi na to, że ten składnik bioaktywny jest wytwarzany przede wszystkim na odkrytej skórze wyeksponowanej na słońce w słoneczne dni, jego niedobory często wynikają właśnie z niedostatecznej ilości światła słonecznego jesienią i zimą. Witamina D3 jest zatem jednym z podstawowych suplementów diety, które powinny zażywać nie tylko dzieci, ale również dorośli żyjący w naszej strefie klimatycznej, w której zimą dni są krótkie i bywają pochmurne. Objawem niedoboru tego składnika może być krzywica kości u dzieci, ale również zaburzenia wzrostu. Nie powinno się zatem zaniedbywać kwestii suplementacji. 

Jak należy suplementować witaminę D3?

Witamina D3 jest rozpuszczalna w tłuszczach, a zatem organizm człowieka jest w stanie zmagazynować ją w wątrobie i nerkach. Od maja do września można bezpiecznie podawać ją dzieciom, szczególnie tym, które z różnych powodów nie spędzają na świeżym powietrzu zbyt wiele czasu. Można ją kupić na przykład na https://noblehealth.pl/produkty/wszystkie-witaminy. Od września do maja natomiast zdecydowanie warto to robić, ponieważ zapasy witaminy D3 będą stopniowo malały i warto zadbać o to, aby nie dopuścić do ich wyczerpania się, co mogłoby skutkować nieprawidłowym wzrostem dziecka. Również dorośli często wspomagają się nią, sięgając po kapsułki w odpowiednio dobranych do ich potrzeb dawkach. 

Udostępnij na Facebook
Udostęnij na Twitter
Udostępnij na Linkedin

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top