Podstawowe badania profilaktyczne.
Prawda jest niestety taka Panowie, że do lekarza idziemy dopiero wtedy gdy naprawdę musimy. Nikt nie zaprząta sobie głowy badaniami okresowymi w młodym wieku, gdy nic nam nie dokucza. Niestety, bardziej dbamy o swoje auto niż o swoje zdrowie, ale nawet nowy samochód czasami się psuje. Dlatego tak samo jak, jak raz w roku jedziesz na przegląd techniczny, powinieneś także robić okresowe badania. Niektóre z nich mogą uratować Ci życie. Przedstawiam te, które zdecydowanie warto zrobić.
Morfologia krwi, czyli ogólne badanie krwi (jej składu) pomagające wykryć wiele chorób we wczesnym stadium.
Lipidogram, czyli badanie krwi na poziom cholesterolu (całkowitego, LDL „złego” i HDL „dobrego”). Podwyższony poziom „złego cholesterolu uważa się za głównego sprawcę miażdżycy, czyli choroby polegającej na „zatykaniu” się żył i tętnic.
Badanie OB, czyli odczyn Biernackiego to badanie pobranej krwi. W badaniu tym mierzy się czas, w jakim krwinki czerwone opadają w probówce na dno. Podwyższone OB może świadczyć o m.in. : chorobach reumatycznych, białaczce, niedoczynności lub nadczynności tarczycy, chorobach wątroby. niektórych nowotworach. Z kolei niskie OB występuje przy nadkrwistości, , przewlekłej niewydolności krążenia.
Kwas moczowy. Również badanie z krwi. Jego poziom jest istotny przy diagnozowaniu tzw dny moczowej czy chorób nerek.
Badanie CRP, badanie z krwi, którego podwyższony poziom świadczy o stanie zapalnym w organiźmie
TSH, badanie dzięki któremu dowiesz się czy Twoja tarczyca dobrze funkcjonuje. Niski poziom hormonu oznacza nadczynność, wysoki niedoczynność. Zaburzenia poziomu hormonu objawiają się m.in. nerwowością, tyciem, chudnięciem, zmęczeniem.
Przy badaniach krwi, by wyniki były miarodajne należy pamiętać, by krew pobierać rano na czczo. Jeśli trenujesz to dzień przed badaniem odpuść sobie trening, bo może to wypaczyć wynik na poziom cholesterolu. Ważne jest także, by do badania krwi przystępować nie będąc nawet przeziębionym, bowiem każdy stan zapalny w organiźmie może wypaczyć wyniki.
Kreatynina, badanie z moczu, które wiele mówi o stanie zdrowia Twoich nerek.
GGTP, badanie to powinno zainteresować osoby nadużywające alkohol. Pod tym skrótem kryje się badanie przesiewowe w kierunku uszkodzenia wątroby.
Magnez. Jesteś osłabiony, masz zaburzenia rytmu serca? Być może brakuje Ci magnezu jak głosi jedna z reklam.
Testosteron. Męski hormon, którego poziom wpływa m.in. na Twój popęd seksualny.
Fibrynogen. Jego poziom badamy z krwi. Jego podwyższony poziom może wskazywać na stany zapalne towarzyszące niektórym nowotworom (białaczka, ziarnica, czy tez rak oskrzeli)
D-dimer. Podwyższony poziom D-dimerów występuje przy infekcjach, zakrzepicy, nowotworach, a także po zabiegach operacyjnych.
Glukoza. Badanie wykonywane w profilaktyce cukrzycy.
ALT. Również badanie z krwi. Jeden z enzymów wątrobowych, którego podwyższony poziom wskazuje na choroby luba stany zapalne wątroby.
PSA. Przesiewowe badanie pomagające wykryć bezobjawowy nowotwór prostaty.
To 15 podstawowych badań. Niektóre z nich jak morfologia krwi, czy OB powinniśmy wykonywać przynajmniej raz do roku.
Obecnie trwa kampania „Czy wszystko gra” w ramach której można zrobić podstawowe badania profilaktyczne 50% taniej w laboratoriach DIAGNOSTYKA. Cena promocyjna pakietu to 99 zł.
Wystarczy wejść na stronę www.wszystkogra.diagnostyka.pl i pobrać bon. Jeśli nie wiesz czy w Twoim mieście jest jedno z laboratoriów Diagnostyka, łatwo możesz to sprawdzić na stronie: placówki Diagnostyka
Każda osoba, która pobierze bon i przejdzie badania profilaktyczne, weźmie również udział w losowaniu nagród.
Urogenitalne badania specjalistyczne.
Panowie posiadający partnerki, czy starający się o dziecko oprócz podstawowych badań powinni wykonać badanie na obecność patogenów. Klasycznie, polega to na bolesnym pobraniu wymazu z cewki moczowej. W laboratoriach Diagnostyka, obecność patogenów nożna stwierdzić badając poranny mocz. U panów, którzy są nosicielami, obecność patogenów przebiega bezobjawowo, chorują natomiast ich kobiety, zarażone drogą płciową. I tak np. kobietom zakażonym patogenem Chlamydia trachomatis towarzyszy stan zapalny szyjki macicy, jajowodów. Zwiększa się także ryzyko niepłodności. Z kolei patogen Neisseria gonorrhoeae u Pań wywołuje rzeżączkę, a u Panów ostre zapalenie cewki moczowej.
Pobierając bon uprawniający do zniżki 40%, diagnostykę 6 patogenów (Chlamydia trachomatis, Neisseria gonorrhoeae (dwoinka rzeżączki), Mycoplazma genitalium, Mycoplazma hominis, Ureaplasma urealyticum oraz Ureaplasma parvum, Trichomonas vaginalis) można zrobić w cenie 249 złotych.
Panowie, dbając o siebie, dbacie także o swoje partnerki, bądźcie odpowiedzialni i badajcie się. Siła!
1 thought on “Badania okresowe, które musi robić każdy facet.”
Świetna inicjatywa!