Czym należy się kierować przy wyborze kurtki puchowej męskiej?

Zima to niewątpliwie najbardziej wymagająca pora roku, jeśli brać pod uwagę temperaturę i warunki atmosferyczne. Pogoda szybko się zmienia, a ataki mrozu, śniegu czy silnego wiatru bywają niespodziewane. Mroźna pora wymaga odpowiedniego przygotowania. Najlepiej chroniącym przed zimnem i najbardziej funkcjonalnym okryciem wierzchnim jest kurtka puchowa. Warto zainwestować w solidny produkt, który będzie służył nam przez lata. Zebraliśmy kryteria, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze kurtki puchowej męskiej.

Materiał i rodzaj wypełnienia kurtki puchowej

Wypełnieniem kurtek jest puch, który może być naturalny lub syntetyczny. Najczęściej wykorzystywanym wypełnieniem naturalnym jest puch kaczy, gdyż puch gęsi ma nieco gorsze właściwości termiczne. Oczywiście sztuczny puch nie jest tak dobrym izolatorem, a w dodatku jest cięższy i znacznie mniej sprężysty. Materiałów syntetycznych używa się jednak po to, aby poprawić zdolność kurtki do odprowadzania pary wodnej.

Sprężystość puchu i stosunek zawartości puchu oraz pierza

Zdolność puchu do rozprężania jest wyrażana w jednostce cuin, która oznacza ilość cali sześciennych na uncję. Im wyższy wskaźnik, tym lepsze są właściwości termiczne kurtki.

Stosunek puchu do pierza wyrażany jest natomiast w liczbach oznaczających ich zawartość procentową. Pierwsza, zazwyczaj wyższa liczba, oznacza zawartość puchu, natomiast liczba po ukośniku informuje nas o ilości pierza, czyli mniej wartościowego wypełnienia. Im mniejsza zawartość pierza, tym lepiej kurtka chroni przed zimnem, choć jego całkowite wyeliminowanie nie jest możliwe.

Przeznaczenie kurtki puchowej męskiej

Kurtki puchowe są użytkowane zarówno przez mężczyzn wyruszających zimą na szlaki górskie, jak i jako okrycie wierzchnie, używane zimą na co dzień. Mężczyźni, którzy zakładają kurtkę puchową do uprawiania sportów zimowych, powinni zwrócić uwagę na jej oddychalność oraz odporność na wiatr i wilgoć. Za tę pierwszą właściwość odpowiadają wykorzystane w kurtce materiały syntetyczne. Kurtki puchowe męskie mają różne długości.

Funkcje ułatwiające użytkowanie kurtek puchowych

Zaletą kurtki może być kaptur z funkcją odpinania, posiadanie dodatkowych kieszeni zewnętrznych i wewnętrznych lub wentylacyjnych zamków błyskawicznych pod pachami, których rozsunięcie zapewni szybką wentylację. Niektóre modele posiadają funkcję stow away, która w razie potrzeby daje możliwość umieszczenia kurtki w kieszeni na biodrze. Kurtki puchowe są łatwe w przychowywaniu ze względu na swoja sprężystość. Jeśli muszą być przechowywane w plecaku, nie zajmują w nim dużej ilości miejsca.

Wygląd kurtki

Ostatnią, ale mającą znaczenie kwestią jest gust. Kurtka puchowa męska może mieć różne długości, fasony i kolory. Znaleźć można modele jedno- lub dwukolorowe, w żywych i bardziej stonowanych kolorach. Kurtki różnią się też od siebie rozmieszczeniem kieszeni czy długością kołnierza.

Jak wybrać kurtkę puchową męską – podsumowanie

Jeśli zależy nam na jak najlepszych właściwościach termicznych kurtki, będziemy używać jej do uprawiania sportów zimowych lub podczas pieszych wędrówek po górach, powinniśmy rozejrzeć się za tą o najwyższych parametrach. Jeśli zaś kurtka puchowa ma pełnić rolę kurtki zimowej, odpowiednim rozwiązaniem będzie kurtka puchowa z naturalnym wypełnieniem o nieco niższych wartościach wskaźników. Oczywistym jest, że kurtki o najwyższych parametrach, wypełnione naturalnym puchem cechują się wyższą ceną niż ich gorszej jakości odpowiedniki. Należy jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto inwestować w produkt, który nie gwarantuje nam zabezpieczenia przed zimnem, może szybko się zużyć i zmusić nas do ponownego zakupu.

Udostępnij na Facebook
Udostęnij na Twitter
Udostępnij na Linkedin

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top