Dieta bezglutenowa. Co to jest gluten i kto powinien się go wystrzegać?
Moda na dietę bezglutenową przetacza się ostanimi czasy przez sklepy i media niczym walec. Coraz więcej produktów jest oznaczonych GLUTEN FREE (mam wrażenie, że niedługo nawet papier toaletowy będzie oznaczony charakterystycznym przekreślonym kłosem oznaczającym produkt bezglutenowy). I jak to kolejna moda, za która ochoczo podążają producenci żywności, ma na celu jedynie wyciągnąć kasę z Twojego portfela.
Gluten to mieszanina białek zawartych w pszenicy, życie i jęczmieniu. Teoretycznie nie ma go w owsie, bo tu mamy do czynienia z innym białkiem – aweniną. Czemu teoretycznie? Bo owiec często jest po prostu „skażony” glutenem. Jeśli chcesz zobaczyć jak wygląda gluten nasyp maki do wody i zacznij mieszać. Powstanie piana, a gluten zacznie się wytrącać, i będzie przypominać właśnie takiego „gluta”.
Dietę bezglutenową powinni stosować JEDYNIE:
- chorzy na Celiakie, czyli chorobę trzewną. Spożywając gluten przy tej chorobie niszczysz kosmki jelitowe co utrudnia wchłanianie składników odżywczych z pożywienia. Objawy Celiakii to ciągłe zmęczenie, afty, bóle brzucha. Na tę chorobę choruje ok. 1% społeczeństwa, z czego tylko 5% o tym wie.
- chorzy na chorobę Duhringa. To skórna postać Celiakii. Objawy to swędzące zmiany skórne m.in. na łokciach, pośladkach, kolanach.
- osoby mające alergię na gluten. Reakcja na gluten zazwyczaj jest u alergików natychmiastowa; u dzieci zmiany skórne, a u dorosłych katar, biegunka.
Dieta bezglutenowa, czyli zarabianie na naiwnych.
Powyżej opisałem w jakich przypadkach dieta bezglutenowa ma sens. Stosowanie jej ot tak sobie, niby dla zdrowia, nie ma żadnego sensu, a jest wręcz szkodliwe. Cała ta histeria zaczęła się w 2011 roku, kiedy to prof. Peter Gibson opublikował badania z których wynikało, że nawet co 3 osoba na świecie może mieć zaburzenia żołądkowo – jelitowe z powodu glutenu. Po jakimś czasie sam się z tego wycofał, ale zła sława glutenu została.
Wiele osób chwali sobie dietę bezglutenową, i jej pozytywny wpływ na samopoczucie. Jest to jednak efekt placebo. W Polsce został nawet przeprowadzony eksperyment w którym udział wzięły dwie dziewczyny. Pierwszej, która nie zwracała uwagi na gluten wmówiono, że od tej chwili będą jej podawane produkty bezglutenowe. W rzeczywistości dalej spożywała pokarm z glutenem. Druga; fanka diety bezglutenowej od tej pory miała jeść produkty zawierające gluten. Oczywiście dalej podawano jej produkty bez glutenu. Czyli tak naprawdę w ich menu nic się nie zmieniło. Efekt? Pierwsza dziewczyna była zachwycona swoim samopoczuciem, a druga natomiast na odwrót, czuła się źle, za co obwiniała oczywiście gluten. Morał? Wszystko jest w głowie, a dieta bezglutenowa nie ma żadnego wpływu na Twoje samopoczucie. Dużo osób twierdzi że czuje się lepiej np. od kiedy zrezygnowało z pieczywa. Jednak może to nie gluten był temu winien a polepszacze?
Szkodliwość diety bezglutenowej.
Gluten dodawany jest do produktów spożywczych ze względu na jego cenione w przemyśle właściwości; kleistość, ciągliwość. Niektóre produkty dłużej zachowują świeżość, są pulchne. Gluten jest doskonałym nośnikiem dla aromatów i przypraw. Rezygnując z glutenu, producenci żywności muszą go czymś jednak zastąpić. I zastępują dużo bardziej szkodliwymi dla zdrowia substancjami.
Osoby stosujące dietę bezglutenową, często mają niedobory żelaza, witamin z grupy B (obecne w pieczywie) oraz innych składników mineralnych obecnych w zbożach. Dlatego jeśli nie ma u Ciebie medycznych przeciw wskazań do spożywania glutenu, nie rób tego na własna rękę.
Masz pytania, swoje zdanie na ten temat? Zostaw komentarz.
1 thought on “Dieta bezglutenowa, czyli jak zarabiać na głupocie konsumentów.”
Cieszę się, że poruszyłeś ten temat, mam to samo zdanie. Ludzie ślepo podążają za modą, nie zważając co tak naprawdę jest ważne i zdrowe dla nich.