Dieta refluksowa

dieta refluksowa

Dieta pozwala na złagodzenie nieprzyjemnych dolegliwości związanych z chorobą refluksową. Niestety coraz więcej Polaków uskarża się na tę przypadłość. Charakterystyczne objawy stanowią pieczenie za mostkiem i cofanie się treści żołądka do przełyku. Leki nie rozwiązują problemu, ponieważ potrzebna jest zmiana diety. Podpowiadamy, co jeść, aby lepiej się czuć. 

Czym jest refluks?

Refluks żołądkowo-przełykowy to przypadłość, w której treść żołądka jest zarzucana do przełyku. Dokuczliwe objawy powodują pogorszenie jakości życia. Może również dojść do uszkodzenia nabłonka przełyku. Refluks objawy daje specyficzne, o czym powiemy za chwilę. Istotny jest fakt, że problem wynika z nieprawidłowej pracy dolnego zwieracza przełyku. Gdy się nie domyka, rozwija się refluks żołądka. Treść żołądka nie zostaje zatrzymana i dochodzi do jej cofnięcia. 

Charakterystyczne objawy refluksu

Kiedy problemem staje się refluks? Objawy są silne, gdy choroba jest już rozwinięta, a zwykle pierwsze jej sygnały są ignorowane. To błąd, ponieważ poprzez odpowiednią dietę można zahamować jej rozwój. Refluks stresowy objawy daje podobne jak zwykły refluks żołądkowo-przełykowy, ale można zaobserwować, że nasilają się podczas sytuacji stresowych. Może występować zgaga, pieczenie w klatce piersiowej, a nawet nudności. Jeżeli chodzi o refluks żołądka, objawy nie różnią się znacząco. Może pojawić się również odbijanie i ból w nadbrzuszu. 

Czym charakteryzuje się dieta refluksowa?

Dieta refluksowa jest niezbędna, jeżeli chcesz znacząco zmniejszyć dolegliwości lub nawet pozbyć się ich na zawsze. Sama farmakoterapia nie jest wystarczająca. Wszelkiego rodzaju leki tylko chwilowo łagodzą dolegliwości. 

Jak więc wygląda dieta na refluks? Przykre dolegliwości wywołują przede wszystkim produkty pobudzające wydzielanie soków żołądkowych, dlatego należy je ograniczyć. Styl życia ma ogromny wpływ na samopoczucie w przypadku różnych chorób. Jeżeli chcesz poprawić jakość swojego codziennego funkcjonowania, dieta na refluks żołądkowy pomoże Ci w tym. Przede wszystkim jedz posiłki regularnie i dbaj, aby miały niewielką objętość. Jedz powoli, starannie przeżuwając każdy kęs. Nie jedz w pośpiechu i stresie. Spożywaj kolację co najmniej 3 godziny przed snem. Niestety w pozycji leżącej objawy mają tendencję do nasilania się. Dlatego zadbaj, aby w żołądku było jak najmniej treści pokarmowej. Zwróć uwagę, aby potrawy były ciepłe, ale nie gorące. Nie powinny być również zbyt zimne. 

Konieczne jest zrezygnowanie z potraw smażonych lub przynajmniej ich znaczne ograniczenie. Zamiast nich wprowadź do jadłospisu dania gotowane na parze i w wodzie. Jak dokładnie wygląda dieta na refluks żołądka, sprawdzisz na stronie https://centrumrespo.pl/dietetyka-kliniczna/dieta-w-refluksie/. Przy tej chorobie picie soków owocowo-warzywnych może wywoływać dolegliwości. Są zdrowe, dlatego nie rezygnuj z nich, lecz rozcieńczaj wodą. 

Dieta na refluks – produkty i przepisy

Dieta refluksowa to dieta lekkostrawna. Aby skutecznie ją wprowadzić, najlepiej skorzystać z porady dietetyka. Fakt, że jest Ci potrzebna dieta na refluks, nie oznacza, że przestaniesz się cieszyć jedzeniem. Jeżeli zastanawiasz się, jak wygląda dieta refluksowa, przepisy możesz sprawdzić na stronie https://centrumrespo.pl/przepisy/. Pomimo ograniczeń dania są smaczne i możesz dopasować je do swoich preferencji. Nie musisz mieć też wybitnych umiejętności kulinarnych, ponieważ są proste w przygotowaniu. Interesuje Cię dieta na refluks? Przepisy znajdziesz w podanym linku.

Udostępnij na Facebook
Udostęnij na Twitter
Udostępnij na Linkedin

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top