Poznaj sprawdzone domowe sposoby na kaszel i przeziębienie!

domowy sposób na kaszel

Każdego z nas niejeden raz męczył uporczywy kaszel, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Ten charakterystyczny objaw bardzo często jest związany z przeziębieniem, na które niestety nie ma skutecznego lekarstwa. Jedyne co możemy zrobić, to łagodzić symptomy choroby oraz czekać aż kaszel i inne nieprzyjemne oznaki miną. Jednak aby przyspieszyć i złagodzić objawy przeziębienia, możemy sięgnąć po skuteczne domowe sposoby na kaszel!

Kaszel suchy a mokry – jak je leczyć?

Kiedy dopada nas infekcja zwykle, na samym początku pojawia się suchy kaszel. Jest to ten męczący i bardzo nielubiany objaw, który potrafi wielokrotnie budzić nas w nocy i zedrzeć do bólu gardło. Kiedy tylko zauważymy u siebie ten symptom, należy od razu zacząć stosować domowe leczenie. Naszym celem jest to, by w jak najkrótszym czasie kaszel suchy zamienił się w mokry. Ten drugi rodzaj kaszlu ma za zadanie oczyścić drogi oddechowe i usunąć z naszego organizmu szkodliwe drobnoustroje. Im szybciej uda nam się odkaszlnąć zalegającą w oskrzelach wydzielinę, tym szybciej powrócimy do zdrowia. Dlatego w tej fazie choroby trzeba stawiać na rozrzedzanie śluzu oraz wspomaganie się metodami, które pomagają łatwiej odkrztuszać plwocinę.

Chcesz wiedzieć więcej na temat kaszlu wykrztuśnego nazywanego również mokrym? Znajdziesz te informacje tutaj: http://conakaszel.pl/kaszel-mokry/.

Nawilżanie powietrza oraz całego organizmu

Podstawą podczas walki z uporczywym kaszlem jest odpowiednie nawilżenie śluzówek oraz zadbanie, by w pomieszczeniu, w którym przebywamy, powietrze nie było zbyt suche. Wysuszone powietrze może wzmagać objawy kaszlu i sprawiać, że będzie nam nieprzyjemnie zasychać w nosie i gardle. Dlatego zadbajmy o to, żeby regularnie wietrzyć mieszkanie, a na kaloryferze powieśmy mokre ręczniki lub specjalny pojemnik z wodą. Świetnym rozwiązaniem jest też zaopatrzenie się w elektryczny nawilżacz powietrza.

Jeżeli chodzi o dobre nawodnienie organizmu, to nie zapominajmy pić naprawdę dużo płynów. Możemy wybrać to, co najbardziej lubimy – wodę niegazowaną, owocowe herbatki (najlepsze będą te z dodatkiem cytryny, soku z malin czy odrobiny miodu) albo zaparzone zioła. Szczególnie poleca się czarny bez, lipę oraz liście malin, które mają działanie przeciwgorączkowe i pomagają zwalczać objawy choroby. Jeżeli wolimy postawić na coś o działaniu wykrztuśnym, sięgnijmy po miętę pieprzową lub tymianek. Przygotowanie takiej herbatki jest bardzo proste, wystarczy tylko odmierzyć dwie łyżeczki ziół, wsypać je do szklanki oraz zalać wrzącą wodą, pozostawiając na kilka minut do zaparzenia. Jeszcze lepszym pomysłem jest ugotowanie całego garnka pożywnego rosołu z dodatkiem cebuli oraz czosnku, który już od wieków jest znanym i cenionym środkiem na przeziębienia. Jeżeli będziemy go regularnie popijać, to wspomożemy proces usuwania wydzieliny z oskrzeli.

Sposoby na kaszel – wypróbuj inhalacje!

Doskonałym sposobem na przeziębienie są również inhalacje. Ta metoda pomaga łagodzić odruch kaszlowy w przypadku suchego kaszlu, a kiedy jesteśmy już w fazie kaszlu mokrego, przyspiesza usuwanie zalegającej wydzieliny. Nie można również zapominać, jak taka ziołowa parówka świetnie oczyszcza nos i zatoki. Do przygotowania inhalacji będzie nam potrzebna bardzo gorąca woda oraz jakiś środek działający przeciwwirusowo, antybakteryjnie czy rozrzedzający zalegający śluz. Możemy do tego celu użyć np. ziół takich jak koper włoski czy rumianek albo po prostu sięgnąć po olejki eteryczne (np. sosnowy, miętowy, z drzewa herbacianego, lawendowy, eukaliptusowy, tymiankowy itd.). Do bardzo gorącej i wręcz wrzącej wody dodajemy 2-3 łyżki ziół albo kilka kropli olejku eterycznego. Pamiętajmy, że nie można wdychać zbyt gorącej pary, poczekajmy chwilę, aż woda nieco ostygnie i nie będzie już wrząca. Następnie należy na głowę narzucić ręcznik i nachylić się nad miską. Spokojnie wdychamy nosem aromatyczne opary, a następnie wydychamy je ustami. Cała procedura powinna trwać ok. 10-15 minut i należy ją powtarzać do 3 razy dziennie.

Więcej domowych sposobów na kaszel znajdziesz tu http://conakaszel.pl/domowe-sposoby-na-kaszel/.

Udostępnij na Facebook
Udostęnij na Twitter
Udostępnij na Linkedin

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top