Idealna bluza do biegania – czym powinna się charakteryzować?

bluza do biegania

Spis treści

Idealna bluza do biegania – czym powinna się charakteryzować?

Bluza do biegania jest podstawowym elementem stroju biegacza, o którym powinniśmy pamiętać zwłaszcza w chłodniejsze dni oraz wieczorami. Jej zadaniem jest ochrona tułowia przed chłodem oraz zapewnienie biegaczowi odpowiedniego komfortu cieplnego podczas uprawiania aktywności fizycznej. Dużym błędem jest jednak myślenie, że do biegania sprawdzi się jakakolwiek bluza bawełniana – zdecydowanie lepszym wyborem będzie bowiem profesjonalna odzież sportowa, która posiada pewne unikalne właściwości użytkowe.

Bluzy do biegania – syntetyczne materiały kontra klasyczna bawełna

Bawełna jest uznawana za jeden z najlepszych i najzdrowszych materiałów, z których produkowane są ubrania. Jest w tym wiele prawdy, ale tylko jeśli chodzi o normalne, codzienne ich użytkowanie. Bawełna charakteryzuje się bowiem dużą nasiąkliwością, co może powodować problemy w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego, podczas którego nasz organizm wytwarza zwiększone ilości potu. Bawełniana bluza do biegania szybko nim nasiąknie, stanie się ciężka, mokra i nieprzyjemna w noszeniu. Mokre ubrania zaczną także parować, zabierając przy tym ciepło ze skóry. Jeśli dodatkowo wieje wiatr i jest chłodno, będziemy narażeni na przewianie i wychłodzenie, które może skończyć się chorobą i dłuższym wyłączeniem z aktywności.

bluza do biegania

Jeśli więc nie bawełna, to co? Do biegania oraz uprawiania innych form aktywności fizycznej najlepiej sprawdzi się odzież sportowa wykonana z syntetycznych tkanin. Takie bluzy do biegania nie będą chłonęły i zatrzymywały na swojej powierzchni potu, lecz odprowadzały jego nadmiar na zewnątrz, przez cały czas uprawiania aktywności pozostając lekkimi i suchymi. Dodatkowe membrany, w które wyposażone są dobrej jakości bluzy do biegania, dodatkowo poprawiają oddychalność odzieży oraz pozwolą jeszcze skuteczniej odprowadzać na zewnątrz nadmiar wilgoci. Umożliwi to utrzymanie optymalnego komfortu skóry i ciała w czasie intensywnego wysiłku fizycznego.

Profesjonalne bluzy do biegania, po które warto sięgnąć

Jak widać, odpowiednia bluza może uczynić wiele dobrego. Najlepszym wyborem będą bluzy do biegania wykonane z poliestru z dodatkiem elastanu, który pozwoli na lepsze dopasowanie odzieży do sylwetki. Taka odzież pozwoli skórze na swobodne oddychanie oraz będzie efektywnie odprowadzała na zewnątrz nadmiar wilgoci. Istotną kwestią w przypadku wyboru bluzy do biegania jest także jej rozmiar, który powinien być prawidłowo dopasowany do sylwetki. Nie bez znaczenia pozostają także aspekty praktyczne – najlepszym wyborem będą bluzy do biegania wyposażone w niewielkie kieszonki pozwalające na ukrycie w nich drobiazgów, które chcemy mieć stale pod ręką.

Profesjonalne bluzy do biegania są wyposażone w specjalne odblaski, które podnoszą bezpieczeństwo zapewniając biegaczowi dobrą widoczność w ciemności. Ciekawym dodatkiem są także otwory na kciuki w mankietach, które zapobiegają przesuwaniu się rękawów do góry chroniąc nadgarstki i dolną część rąk przed wychłodzeniem. Dobrej jakości sportowe bluzy do biegania posiadają także kaptur, który chroni głowę przed zimnem oraz przedłużany tył zabezpieczający dolną część pleców.

Udostępnij na Facebook
Udostęnij na Twitter
Udostępnij na Linkedin

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top