Wiele osób, które wieczorem uczestniczyły w spotkaniu zakrapianym alkoholem, staje rano przed pytaniem – czy mogę już jechać samochodem, czy to jeszcze za wcześnie? Czy wiesz, że nie mając w domu specjalnego urządzenia, także możesz obliczyć ilość promili w Twoim organizmie, korzystając z alkomatu online?
Jak długo alkohol utrzymuje się we krwi?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak długo alkohol utrzymuje się we krwi. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji każdego człowieka, takich jak:
- masa ciała,
- wzrost,
- wiek,
- płeć,
- stan zdrowia,
- zdolność do szybkiego metabolizowania alkoholu.
Na to, jak zniesiesz jego przyjmowanie, wpływa również intensywność spożywania, a także to, czy oprócz picia, zapewniasz organizmowi odpowiednie pożywienie.
Ile trzyma alkohol w wydychanym powietrzu?
Tak jak wspomnieliśmy, wiele indywidualnych cech wpływa na to, ile alkohol utrzymuje się we krwi. Warto jednak znać ogólny schemat, aby móc oszacować, jak dużo czasu potrzebujesz, aby w pełni wytrzeźwieć.
Osoba, która wypije 120 ml wódki 40%, 250 ml wina 12% lub 700 ml piwa 5%, może spodziewać się 0,5 promila alkoholu we krwi, a aby wytrzeźwieć, potrzebuje około 3 godzin.
Niebezpieczna dla życia granica to 4 promile alkoholu we krwi. Osoba, która osiąga taki wynik, musiałaby wypić 960 ml wódki 40%, 2000 ml wina 12% lub 5600 ml piwa 5%. Do pełnego wytrzeźwienia potrzebowałaby natomiast aż 27 godzin.
Rozkład alkoholu w organizmie
Z perspektywy spożywania alkoholu, bardzo ważny jest proces jego rozkładu. Eliminacja ma miejsce w wątrobie, gdzie z udziałem enzymów następuje przekształcenie etanolu w aldehyd octowy, czyli związek o dużej toksyczności. Następnie organizm metabolizuje ten związek we względnie nietoksyczny octan, z którego 75% trafia do krwi, a reszta jest rozkładana dalej.
Zatem alkohol, który nie jest metabolizowany w wątrobie, trafia do krwioobiegu w czystej postaci. Z serca przedostaje się do płuc i w ten sposób wydalany jest w pewnej części (2-10%).
Reszta wciąż krąży w krwiobiegu, dostając się do innych organów, np. mózgu i upośledzając ich działanie. Alkohol krąży więc do czasu, aż zostanie rozłożony w całości przez wątrobę. To właśnie dlatego jego skutki czujemy tak długo.
Wirtualny alkomat, zamiast klasycznego?
Nie masz pewności, ile trzyma alkohol, który wypiłeś i jak Twój organizm zareagował na jego przyjęcie? Warto skorzystać z wirtualnego alkomatu, który pozwoli Ci określić stan upojenia i oszacuje czas powrotu do trzeźwości. Chcąc dowiedzieć się, jakie stężenie alkoholu masz we krwi, musisz wypełnić formularz. Alkomat online znajdziesz tutaj: https://www.medme.pl/kalkulatory/alkohol.
Pamiętaj jednak, że jest to narzędzie wirtualne, które oparto na modelach matematycznych nie na wydychanym powietrzu, jak to dzieje się w przypadku tego typu urządzeń. Mimo to jest on w stanie dać odpowiedzieć na pytanie, ile trzyma alkohol w wydychanym powietrzu.
Internetowy kalkulator spalania alkoholu skupia wiedzę naukową: chemiczną i biologiczną, oraz uwzględnia szereg indywidualnych zmiennych, które mają wpływ na ostateczny wynik. Właśnie dlatego kalkulator, można uznać za najdokładniejszy wirtualny alkomat, który z pewnością może uchronić Cię przed wieloma nieprzyjemnościami.