Cholesterol LDL. Od lat na cenzurowanym.
Jeśli wierzyć wszelkm statystykom, 70 % polskiego społeczeństwa ma podwyższony poziom całkowity (HDL i LDL) cholesterolu, którego obecnie górna granica wyznaczona jest na 190 jednostek. Osobiście uważam, że cholesterol jest zbytnio demonizowany i zbyt wiele negatywnych działań mu się przypisuje. Jest to tylko jeden z licznych czynników mających wpływ na zdrowie naszego układu krwionośnego, a nagonka na ów cholesterol skutecznie podkręcana jest przez koncerny farmaceutyczne, dla których 70 % społeczeństwa to potencjalni klienci leków obniżających cholesterol np. statyn.
Jakkolwiek by nie było, większość z nas po wyjściu od lekarza rodzinnego, czy kardiologa, który przejrzał nasze wyniki i wypowiedział sakramentalne: “Ma Pan/Pani podwyższony cholesterol ldl, a to zwiększa ryzyko chorób serca, w tym miażdżycę i zawał, czy też udaru mózgu” zdaje sobie myśleć “trzeba się za siebie wziąć”. I dla tych wszystkich przestraszonych powstał niniejszy wpis, a w nim moja subiektywna lista 7 produktów, które pomogą wam “zbić” cholesterol LDL, czyli ten “zły”.
Mi osobiście i kilkorgu z moich znajomych pomogły, i nie trzeba wcale stosować ich wszystkich na raz by skutecznie obniżyć cholesterol. Ważne, aby również systematycznie uprawiać sport oraz unikać produktów zawierających cukier i tłuszcze zwierzęce, a wizyta u lekarza z wynikami będzie przyjemnością.
Nieodpowiednia dieta, brak sportu to nie jedyne czynniki wpływające na podwyższony poziom cholesterolu, na jego poziom wpływa również spożywanie alkoholu, palenie papierosów. Czasem jego wysoki poziom jest po prostu dziedziczny.
“Zły” cholesterol LDL.
Jak wspomniałem na poziom całkowity cholesterolu wliczamy zarówno frakcję “złego” LDL, jak i “dobrego” HDL. Dlatego przez pryzmat chorób, bardziej niż na poziom całkowity, należy zwrócic uwagę na poziom LDL.
Cholesterol LDL – normy.
Wartość prawidłowa cholesterolu LDL dla osoby bez czynników ryzyka wynosi do 135 mg/dl (3,5 mmol/l); wynik 135-155 mg/dl to umowna wartość graniczna, natomiast powyżej 155 mg/dl to wynik nieprawidłowy.
By nasz wynik był jak najbardziej wiarygodny, należy krew do badania pobrać rano na czczo, dzień wcześniej unikać wysokiej aktywności fizycznej. Na badanie należy też iść całkowicie zdrowym. Nawet niewielki stan zapalny organizmu wpływa na wynik.
Poniżej konkretna lista z krótkim opisem, wielu z tych produktów poświęciłem osobne wpisy, dla chcących zgłębić temat zostawiłem odnośniki, przy każdym z nich. Dodam jeszcze, że produkty te wykazują inne działania pro zdrowotne, jak choćby zwiększają potencję, czy pozyywnie wpływają na pracę naszego mózgu i koncentrację (głównie dzięki zawartości kwasów Omega-3) Zatem jazda
1. Olej lniany, oliwa z oliwek skutecznie obniżą cholesterol ldl.
Zarówno olej lniany jak i oliwa z oliwek zawierają kwasy omega – 3, niezwykle cenne budulce komórek organizmu, które obniżają poziom cholesterolu LDL, a zwiększają HDL. Olej lniany pomorze także obniżyć poziom trójglicerydów, które przyczyniają się do niewydolności trzustki. Wybierając oleje, starajmy się kupować je w ciemnych butelkach i przechowywanych w niezbyt ciepłych pomieszczeniach. Tylko wtedy zachowają one swoje właściwości. Proponuję 1-2 łyżki dziennie oleju lnianego lub oliwy z oliwek. Więcej na temat właściwości pro zdrowotnych oleju lnianego przeczytasz w moim wpisie: olej lniany
2. Kakao skuteczne w walce z cholesterolem LDL
Kakao jest bardzo niedoceniane w profilaktyce chorób serca, a wg badań wystarczy tygodniowo spożywać 50 g kakao, by obniżyć ryzyko zgonu z powodu chorób serca o połowę. Kakao ze względu na obecność flawonoidów obniża ciśnienie i cholesterol LDL. Więcej na temat kakao przeczytasz w moim wpisie : Kakao. 6 powodów dlaczego to najzdrowszy pokarm na świecie.
3. Czosnek skutecznie „zbije” zły cholesterol
Od dawna uznawany jako panaceum na podwyższony cholesterol ldl. Problemem jest na pewno jego woń, dlatego rozwiązaniem jest suplementacja czosnkiem w bez zapachowych kapsułkach, wykazują one jednak dużą niższą skuteczność.
4. Cynamon
Swoją skuteczność wykazuje przy spożyciu ok. pół łyżeczki dziennie. Cynamon można dodawać do odżywek białkowych, jabłek , deserów, kawy. Spożywanie cynamonu należy skonsultować w przypadku spożywania leków przeciw zakrzepowych.
4. Czerwone wino
Kieliszek wina co drugi dzień to dawka polifenoli, która podwyższa poziom cholesterolu HDL. Polifenole przeciwdziałają zakrzepom, oraz hamują stany zapalne w naczyniach krwionośnych. Najwiecej polifenoli jest w skórce czerwonego winogrona.
5. Nasiona Chia
Popularne w ostatnim czasie małe nasionka Chia zwane również ” szałwia hiszpańską” to bogate źródło kwasów omega- 3, co wpływa na obniżenie cholesterolu. Więcej na temat nasion w moim artykule: nasiona Chia
6. Sok z kiszonej kapusty
a także sama kapusta kiszona, czy też sok z kiszonych ogórków poprawiają florę bakteryjną jelit dzięki zawartości żywych kultur bakterii.
7. Tran
Oprócz częstego spożywania ryb bogatych w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe polecam suplementację tranem, czyli olejem z wątroby dorsza (i tylko dorsza, a nie jak wciskają nam producenci suplementów np. z rekina), właśnie ze względu na kwasy Omega-3 i Omega -6. To właśnie te kwasy obecne w tranie pomogą wam obniżyć cholesterol ldl. Oprócz tych kwasów, tran to również bogactwo witamin A i D. Wybierając tran, kupujmy ten w ciemnych butelkach lub ciemnych opakowaniach, gdyż kwasy Omega są bardzo wrażliwe na światło.
8. Yerba mate spala tłuszcz i obniża cholesterol LDL.
Ostatnim produktem , który opiszę odnośnie walki z cholesterolem jest napar z Yerba mate. Ostatnie badania udowodniły skuteczność Yerby w walce z cholesterolem. Powinni ją spożywać także osoby z nadmierną ilością tkanki tłuszczowej. Yerba mate “podkręca” metabolizm i utrudnia odkładanie się tłuszczyku. By cieszyć się z wszystkich właściwości Yerba mate nie potrzebujemy od razu zaopatrywać się w bombillę i matero, czyli “sprzęt” do jej parzenia. Wystarczy zwykłe sitko. Zagotowujemy wodę, następnie należy odczekać ok 10 minut by jej temperatura spadła do ok 70 stopni . Do sitka wsypujemy 2 łyżeczki Yerby i zalewamy tą wodą. Z miodem i cytryną smakuje naprawdę dobrze. Smacznego !
Na koniec przypomnę, że oprócz diety bogatej w produkty obniżające cholesterol ldl, naturalnym i niezwykle skutecznym sposobem walki z cholesterolem jest sport. Regularny wysiłek fizyczny min 3 razy w tygodniu po ok 45 minut skutecznie pomoże wam zejść do bezpiecznego poziomu cholesterolu. A wy jakie macie sposoby na walkę z cholesterolem? Podobało się ? Zostaw komentarz!
5 thoughts on “Jak obniżyć zły Cholesterol LDL. 8 produktów, które Ci pomogą.”
Jeszcze Czystek by się przydał do tej listy 🙂
Aha i Ostropest Plamisty.
Będe musiał zrobić Update tego wpisu:)
w obniżaniu cholesterolu pomagają sterole roślinne. Wprawdzie u mnie cholesterol jest w normie, ale ponieważ jestem obciążony dziedzicznie, więc zacząłem brać kapsułki herbaya ze sterolami roślinnymi, żeby zapobiegać ewentualnym problemom z cholesterolem w przyszłości
też od niedawna biorę te kapsułki, bo niestety u mnie cholesterol wyszedł za wysoki i musiałem zmienić dietę i dodatkowo biorę fitosterole, żeby poziom cholesterolu wrócił do normy