Jak wybrać zegarek dla aktywnych? – poradnik praktyczny

Jesteś osoba aktywną i szukasz zegarka, który sprawdzi się na treningu, a jednocześnie idealnie wpasuje się w codzienny styl, pasując do codziennego wizerunku, ale zarazem podkreślając Twój styl życia? Typowy zegarek treningowy niekoniecznie pasuje do oficjalnych okoliczności. Na szczęście istnieją także zegarki, które stanowią idealny kompromis.

Zegarki sportowe na co dzień

W porównaniu z zegarkami klasycznymi, te sportowe pod wieloma względami są bardziej praktyczne. Przede wszystkim już swoim wyglądem lepiej pasują do bardzo zróżnicowanych ubrań. Dobrze skomponują się ze stylem casual, ale i w odzieżą bardziej sportową.

Co jednak w przypadku marynarek i garniturów? Tu sprawa jest bardziej skomplikowana. Typowo treningowe zegarki mogą wyglądać za bardzo „nieoficjalnie”. Na szczęście istnieją także zegarki sportowe, które zaprojektowano jako połączenie standardowego mechanizmu z designem kojarzącym się z ciągłym ruchem. Szczególnie dobrze w tej dziedzinie sprawdza się Casio, którego seria G-Shock nadaje się do użytkowania nawet na basenie, a jednocześnie wizualnie w nawet najmniejszym stopniu nie kolidują w nawet najbardziej poważnych okolicznościach – bez problemu założysz go do garnitury i nie będzie kontrastować z Twoją odzieżą nawet w trakcie biznesowych negocjacji.

Do pracy i na jogging

Podobny problem może pojawić się w przypadku czegoś odpowiedniego do joggingu. W przypadku regularnego, ale jednak amatorskiego, biegania, klasyczny sprzęt wyposażony w rozliczne funkcje w rodzaju GPS, czy mierzenia tempa, nie zawsze będą przydatne – w końcu nie każdego interesują liczby i wpisy na Endomondo. Tymczasem można postawić na zegarki do biegania, które będą posiadały tylko najważniejsze funkcje sportowe, ale za to będą odpowiednio się prezentowały poza treningiem.

To, na co warto w nich zwracać uwagę, to wygoda w przełączaniu dostępnych funkcji, ale też wodoodporność, która pozwoli na użytkowanie również w czasie deszczu. Warto jednak zwócić uwagę i na inną, często zapominaną na etapie zakupu, cechę, która w trakcie użytkowania może być kluczowa. Chodzi o… pasek zegarka. Powinien być on wykonany z materiału, który nie będzie tarł skóry i będzie wygodny. Co więcej, sam pasek powinien być wyposażony w taki mechanizm regulacji, aby w trakcie treningu – gdy mięśnie pracują – łatwo było szybko go poluzować.

Najważniejsze funkcje zegarków sportowych

Profesjonalne zegarki sportowe, w szczególności zaś zegarki do biegania, wyposażone są w dwie istotne funkcje. Jedna to pulsometr, który pozwala na stałe kontrolowanie poziomu wysiłku. W wersjach prostych puls jest sczytywany przez zegarek bezpośrednio z nadgarstka – co jest pomiarem mocno przybliżonym i zawodnym, jednak daje pewne rozeznanie w ewentualnych skokach lub długim utrzymywaniu się zbyt wysokiego poziomu wysiłku. W najbardziej zaawansowanych wersjach zegarek synchronizuje się z pulsometrem mocowanym na klatce piersiowej. Druga ważna funkcja to GPS – a w konsekwencji połączone z nim funkcje odczytywania tempa, co jest istotne, gdy chodzi o zegarki do biegania.

W przypadku zegarków do użytku codziennego nie trzeba aż tyle, choć bez wątpienia warto zwracać uwagi na takie opcje, jak pomiar kroków (co pozwala kontrolować poziom dziennej aktywności), czy monitor snu.

Udostępnij na Facebook
Udostęnij na Twitter
Udostępnij na Linkedin

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top