Jak wzmocnić pewność siebie [efekt natychmiastowy]

Pewność siebie jako cecha osobowości to dar, którego dostajemy więcej lub mniej przychodząc na ten świat. Na jej poziom w ciągu upływających lat, wpływa też nasze życie. Rodzina, środowisko w którym dorastamy, oraz my sami.

Jak natychmiast wzmocnić pewność siebie jako stan.
Nad pewnością siebie jako cechą charakteru możemy pracować i wzmacniać ją, jak to robić napiszę na końcu tego artykułu, a na razie opisze jak wzmocnić pewność siebie jako stan. Są sytuacje w życiu kiedy potrzebujemy ją wzmocnić tu i teraz; rozmowa kwalifikacyjna, egzamin, czy pierwsza randka.

Triumfujący Usain Bolt na zdjęciu głównym nie jest tam przypadkowo.

Zauważ, że gesty które wykonuje takie jak podniesione ręce, wypięta klatka piersiowa, wykonują wszyscy zawodnicy bez względu na płeć czy narodowość. To postawa zwycięzcy. Nawet niewidomi biegacze, zachowują się tak samo, chociaż nie widzieli nigdy w telewizorze Triumfującego Bolta czy innego sportowca. Postawa naszego ciała jest w stanie wpływać na nasze uczucia i jest to udowodnione naukowo. Nie wierzysz? Spróbuj posiedzieć przez dwie minuty z rękoma podniesionymi do góry, wypnij pierś do przodu i uśmiechnij się. No tak, ale dziwnie jest siedzieć z rękoma podniesionymi do góry na rozmowie kwalifikacyjnej.

Poniżej grafika pokazująca w górnym rzędzie inne “pozycje mocy”, które wzmocnią Twoją pewność siebie poprzez zwiększenie poziomu testosteronu, a zmniejszenie kortyzolu (poziomu stresu). Na dole widzimy mowę ciała, w której postrzegani jesteśmy jako osoby bez pewności siebie.

Oczywiście należy zachować umiar i na oficjalnych spotkaniach nie rozpieprzać się jak przysłowiowa żaba na liściu. Wystarczy jeśli stoisz lub siedzisz wyprostowany, ramiona ściągnij do tyłu i wypnij pierś. Wzrok uniesiony ok. centymetr poza horyzont. Gdy prowadzisz z kimś rozmowę nie rozglądaj się na boki i w sufit jak kura, utrzymuj kontakt wzrokowy. Oczywiście również z wyczuciem, żeby rozmówca nie miał wrażenia, że chcesz mu wywiercić dziurę w głowie swoim wzrokiem. Gdy witasz się ze swoim rozmówcą, podaj dłoń w sposób pewny, podczas rozmowy wykaż zainteresowanie, nie dziamgol w koło, ale przede wszystkim słuchaj, zadawaj pytania, pokaż się jako osoba ciekawa innych. Oprzyj dłonie np. o stół.

Dobrym i szybkim sposobem na natychmiastowe podniesienie poziomu testosteronu, a tym samym podniesienie pewności siebie jest… krzyk. Tak , tak, gdy jedziesz na spotkanie autem lub jesteś w windzie ryknij sobie ile sił w płucach. Działa.

Sposoby na wzmocnienie pewności siebie jako cechy osobowości.

Powyższe przykłady choć wzmocnią natychmiast Twoją pewność siebie, nie zbudują trwale w Tobie jej jako cechy charakteru. Nad tym musisz pracować często lata, ale choć jest to truizm: dla chcącego nic trudnego. Dobrym ćwiczeniem jest , by codziennie przed lustrem powtarzać sobie kilka formułek:

moją zaletą jest…
-jestem lepszy od innych w…
-w moim ciele podoba mi się…
-moi przyjaciele lubią mnie za…
Na początku na pewno poczujesz się dziwnie i nieswojo, ale z każdym dniem tego ćwiczenia zamiast zakłopotania poczujesz szacunek do siebie, a Twoja pewność siebie wzrośnie.

Otaczaj się ludźmi którzy wnoszą w Twoje życie wartość dodaną.

Jest taka teoria, że każdy z nas jest uśrednieniem 5 osób z którymi najczęściej przebywa. Jest w tym trochę prawdy, zauważ, że osoby zakompleksione, często są wyśmiewane w swoim towarzystwie. Jak więc taka osoba ma epatować pewnością siebie? Należysz do takich osób, koniecznie zmień towarzystwo. Jeśli chcesz się rozwijać przebywaj w towarzystwie osób ambitnych, które coś osiągnęły lub chcą osiągnąć. Z mądrości panów spod sklepu, sączących trunki nic nie wyniknie. Czasem ciężko jest zmienić te 5 osób, bo być może pochodzisz z patologicznej rodziny, której się nie wybiera, czytaj więc książki autorów którzy osiągnęli sukces. Mogą to być biografie wybitnych osób, czy książki z rozwoju osobistego. Wiedza, którą zdobędziesz również wzmocni Twoją pewność siebie.

Budowanie pewności siebie jako cechy to proces długofalowy, warto jednak każdego dnia dokładać małą cegiełkę bo jak mawia chińskie porzekadło; każda, nawet najdłuższa droga zaczyna się od pierwszego kroku.

Udostępnij na Facebook
Udostęnij na Twitter
Udostępnij na Linkedin

3 thoughts on “Jak wzmocnić pewność siebie [efekt natychmiastowy]”

  1. Oglądałem TED z wystąpieniem Amy Cuddy, na którym mówiła o tych pozycjach mowy i przyznaję: działa 😀 Codziennie rano jak wstaje robię taką pozycję i od razu lepiej dzień się zaczyna 🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top