Spis treści
Dieta ketogeniczna zaczyna zyskiwać coraz więcej zwolenników. Już od wielu lat jest stosowana z powodzeniem w leczeniu padaczki lekoopornej. Jednak w ostatnim czasie znajduje także zastosowanie, jako zdrowa dieta odchudzająca. Jakie są zasady diety ketogenicznej i od czego zacząć? Czym jest keto adaptacja?
Dieta ketogeniczna charakteryzuje się wysokim spożyciem tłuszczu, przy jednoczesnym ograniczaniu podaży węglowodanów i odpowiednim spożyciu białek. Dlatego jest również określana dietą tłuszczową. W ostatnim czasie staje się ona jednym z popularniejszych sposobów na odchudzanie. Jednak, aby osiągać na niej dobre efekty i aby była to zdrowa dieta odchudzająca, trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Jak zacząć dietę ketogeniczną?
1. Przede wszystkim ustal swój cel
Zanim rozpoczniesz jakąkolwiek dietę, pierwszym krokiem zawsze powinno być określenie swojego podstawowego celu. Może to by utrata masy ciała, poprawienie sprawności, poprawa stanu zdrowia lub też wzmocnienie mięśni.
Jeżeli Twoim podstawowym celem jest przyrost masy mięśniowej lub poprawa stanu zdrowia w związku z jakimiś problemami zdrowotnymi, to dieta keto może nie być dla Ciebie. W przypadku problemów zdrowotnych zawsze warto skonsultować się ze specjalistą.
2. Oblicz swoje zapotrzebowanie kaloryczne
Gdy już znasz swój cel, następnie musisz obliczyć swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne niezbędne do tego, aby utrzymać masę ciała, zrzucić zbędne kilogramy lub też przytyć. Najłatwiej jest to zrobić, korzystając z ogólnodostępnych kalkulatorów internetowych. Możesz również pobrać odpowiednią aplikację fitness, która oszacuje Twoje zapotrzebowanie energetyczne na podstawie wieku, płci, masy ciała, wzrostu i aktywności fizycznej.
3. Oblicz swoje zapotrzebowanie na makroskładniki w diecie ketogenicznej
Mimo że to kontrola kaloryczności diety ma największe znaczenie w zrzucaniu zbędnych kilogramów, to jednak zrozumienie podziału makroskładników w diecie ketogenicznej jest kluczem do sukcesu. W diecie ketogenicznej najważniejsze jest ścisłe przestrzeganie podziału makroskładników, czyli spożywanie odpowiednio dużej ilości tłuszczu z dietą oraz ograniczanie spożycia węglowodanów. Zazwyczaj podział ten wygląda następująco:
- tłuszcze: 70%
- białko: 25%
- węglowodany: 5%
Jednak dokładny podział uzależniony może być od wielu czynników indywidualnych. Więcej informacji na ten temat uzyskasz na blogu https://ketowariatka.pl.
4. Zaplanuj swoje posiłki
Teraz możesz już zacząć planować swoje menu indywidualnie lub z pomocą specjalisty. Jeżeli chcesz się zabrać za to samodzielnie, to zanim zaczniesz się odżywiać wyłącznie boczkiem i serem, musisz pamiętać o kilku istotnych aspektach diety. Dowiedz się, jakie są zasady diety ketogenicznej.
Mimo że jesteś na diecie keto, to jakość spożywanych produktów jest nadal istotna dla organizmu i warunkuje Twoje samopoczucie. Zdrowa dieta odchudzająca powinna bazować na dobrej jakości produktach. Pomoże Ci to w utrzymaniu dobrego nastroju, energii oraz w walce z potencjalnymi zachciankami, tak aby trzymać się założonego planu.
Co możesz jeść na diecie ketogenicznej? W diecie keto istotne jest większe spożycie tłuszczu przy jednoczesnym zminimalizowaniu spożycia węglowodanów. Może być to problematyczne podczas przygotowywania posiłków. Spora część popularnie spożywanej żywności to produkty węglowodanowe. Takie jak zboża, pieczywo, warzywa bogate w skrobię czy owoce. Poza tym typowa dieta oparta jest na węglowodanach. Konieczne więc będzie szukanie alternatyw i zmiana sposobu myślenia o diecie. Biorąc pod uwagę fakt, że cukier jest teraz niemal we wszystkich produktach spożywczych, dieta keto jest idealna na detoks cukrowy.
Jeżeli chcesz rozpocząć tworzenie swojej diety, zapoznaj się wcześniej z listą produktów przyjaznych na diecie ketogenicznej.
5. Trzymaj się swojego planu
Samo planowanie menu diety ketogeniczniej to dopiero połowa sukcesu. W dalszej kolejności konieczne jest trzymanie się założonego planu przez określony czas. Zachowanie takie dodatkowo sprzyja rozwijaniu zdrowych nawyków, które będą bardzo pomocne w odniesieniu sukcesu, szczególnie podczas keto adaptacji. Keto adaptacja jest procesem trwającym zazwyczaj do 4 tygodni. Jednak jest to sprawa bardzo indywidualna. W tym czasie pojawić się mogą bóle głowy, wzrost poziomu cholesterolu, odwodnienie, senność, zaparcia, biegunki i nieświeży oddech.
W przestrzeganiu diety ketogenicznej pomocne mogą być różne aplikacje, gdzie wprowadza się spożywane produkty, a aplikacja sama liczy makra i spożyte każdego dnia kalorie.