Jakie są rodzaje rękawic bokserskich?

rękawice bokserskie

Pośród rękawic bokserskich wyróżniamy ich trzy rodzaje. Każdy model posiada charakterystyczne właściwości, które posłużą jako ułatwienie przy poszczególnych treningach. Poza przeznaczeniem, modele rękawic różnią się jeszcze materiałem wykonania, rodzajem zapięcia, a niektóre nawet kształtem. Podział rękawic według przeznaczenia prezentuje się następująco:

rękawice bokserskie – służą do treningów na przyrządach, sparingów oraz walk. Charakteryzują się tym, że są grube i całkowicie zabudowane. Doskonale amortyzują ciosy, dlatego nadają się idealnie do starć bądź sparingów. Rękawice bokserskie mają dużą warstwę uderzeniową, najczęściej o zaokrąglonym kształcie.

rękawice przyrządowe – używane głównie do intensywnych treningów. Sprawdzą się do ćwiczeń na worku oraz innych przyrządach. Poprzez odkryty kciuk zapewniają dobrą chwytność, co pozwala na przeprowadzenie treningu siłowego, bez konieczności zdejmowania rękawic.

rękawice do graplingu/MMA – charakteryzują się przede wszystkim odmiennym wyglądem – posiadają warstwę gąbki na zewnętrznej stronie dłoni oraz odkryte palce. Mają za zadanie ułatwić chwytanie, które potrzebne jest w mieszanych sztukach walki. Ten rodzaj rękawicy nie sprawdzi się raczej w styczności z workiem, ponieważ nie ochrania dłoni w zadowalającym stopniu.

Rękawice bokserskie – materiał i rodzaj zapięcia

Materiał wykonania przyrządów wykorzystywanych przy treningach sztuk walki jest bardzo ważny. Im trwalsza tkanina, tym dłuższy żywot przyrządu, a także większe bezpieczeństwo. Rękawice bokserskie zazwyczaj wykonywane są ze skóry naturalnej bądź ekologicznej. Materiały syntetyczne z reguły są słabsze i mniej wytrzymałe, jednakże będą wystarczające dla początkującego pięściarza. Skóra zwierzęca cechuje się doskonałą wytrzymałością. Najczęściej wybieranymi rękawicami są te wykonane ze skóry bydlęcej – jest ona trwała, elastyczna i zachowuje swoją świetność przez długi czas. Właśnie z tego materiału wykonane są przyrządy bokserskie marki Golden Gloves. Natomiast w przypadku rodzaju zapięcia, wybór jest dość prosty. Profesjonalni zawodnicy korzystają z rękawic sznurowanych – ponieważ zapewniają lepszą stabilność nadgarstka, jednakże do ich założenia potrzebna jest druga osoba. Rękawice z zapięciem na rzep, nieco mniej usztywniają, jednakże są o wiele łatwiejsze do założenia. W tym wypadku należy się zastanowić, czy znajdzie się do pomocy ktoś, kto zawiąże Twoje rękawice przy każdym treningu.

Rękawice bokserskie – rozmiary

Rozmiar rękawic bokserskich zależny jest od ich wagi. Wyrażany jest w uncjach (oz), gdzie 1 oz jest równa około 28 gramom. Wielkości od 4 do 10 uncji przeznaczone są głównie dla dzieci, bądź kobiet o drobniejszych dłoniach. Natomiast takie od 12 do nawet 20 uncji będą odpowiednie dla dorosłych mężczyzn. Wybór rękawic pod względem rozmiaru zależny jest od tego, do czego będą używane. Ich wewnętrzna wielkość różni się nieznacznie, więc można dopasować ją do dłoni zapełniając pustą przestrzeń chociażby owijką bokserską. Zapewni to dodatkową ochronę, a także zadba o higienę – bandaże bokserskie wchłaniają pot wydzielany przez dłonie, co skutecznie zapobiega powstawaniu przykrego zapachu we wnętrzu rękawicy. Profesjonalni bokserzy zazwyczaj posiadają dwie pary rękawic – do treningu z przyrządami i do sparingów. Te drugie powinny być cięższe, a co za tym idzie – grubsze, aby zapewnić sparingpartnerowi odpowiednie bezpieczeństwo.

Udostępnij na Facebook
Udostęnij na Twitter
Udostępnij na Linkedin

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top