Badminton to bardzo popularna forma rozrywki podczas wakacji lub wypoczynku. Nie można jednak zapominać, że jest to również oficjalny sport, który posiada swoje ściśle określone zasady. W jaki sposób rozwijała się ta dyscyplina? Jakie są podstawowe zasady profesjonalnej rozgrywki? Na te pytania postara się odpowiedzieć poniższy artykuł.
Badminton – krótka historia dyscypliny
Choć badminton, jaki znamy, narodził się dopiero w XIX wieku, to ludzie podobnym grom oddawali się już od 2000 lat. Jedną z gier podobnych do badmintona był popularny w XVII wieku wolant. Polegał on na odbijaniu na zmianę rakietą lotki tak długo, aż upadnie ona na ziemię. Był to sport popularny wśród angielskiej i europejskiej arystokracji.
Początki współczesnego badmintona datuje się na drugą połowę XIX wieku. Został on stworzony przez brytyjskich oficerów stacjonujących w Indiach. Emerytowani oficerowie po powrocie do Anglii spopularyzowali tę rozrywkę wśród gości posiadłości Badminton House należącej do księcia Beaufort. Stąd właśnie wywodzi się współczesna nazwa dyscypliny.
Pierwszy otwarty turniej w badmintona odbył się w 1898 roku, a rok później zorganizowano pierwsze w historii Mistrzostwa Anglii. Zapoczątkowało to intensywny rozwój dyscypliny na świecie. W 1934 roku powstała Międzynarodowa Federacja Badmintona, a od 1992 roku jest to sport będący dyscypliną olimpijską. Obecnie wyniki meczów można obstawiać, korzystając z ofert zakładów sportowych.
Badminton – zasady gry
W ramach badmintona rozróżniamy grę pojedynczą oraz debla (grę w parach). Przebieg meczu może nieco przypominać zasady znane z siatkówki. Jest on podzielony na sety, które grane są do osiągnięcia 21 punktów przez jedną z drużyn. Mecz toczy się do dwóch wygranych setów. W przypadku remisu po dwóch setach wynik rozstrzyga set trzeci.
Punkt można zdobyć na trzy sposoby. Są to sytuacje, kiedy przeciwnik nie trafi w lotkę, odbije ją od siatki lub wybije poza obszar boiska. Samo boisko do badmintona ma kształt prostokąta o wymiarach 13,4 na 5,18 metra. W przypadku debla długość wynosi 6,1 metra. Siatka rozwieszona jest na wysokości 155 centymetrów i ma szerokość 76 cm.
Lotka wprowadzana jest do gry za pomocą serwisu. Jest on wykonywany ze specjalnego pola serwisowego. Przeciwnik ustawiony jest po przekątnej, a jego ustawienie zależne jest od liczby punktów serwującego. W momencie, kiedy ma on 0 punktów lub ich nieparzystą liczbę, przeciwnik stoi po prawej stronie boiska. Jeżeli liczba punktów jest nieparzysta – po lewej.