Karma mokra dla psa — jak ją wybrać?

karma dla psa

Zbilansowana dieta to podstawa długiego i zdrowego życia. Dotyczy to również naszych czworonożnych przyjaciół. Ale nie każda karma jest taka sama: aby pies był zaopatrzony we wszystkie niezbędne składniki odżywcze, minerały, pierwiastki śladowe i witaminy, przy jej kupnie należy wziąć pod uwagę jego indywidualne potrzeby. Jak ją wybrać? Podpowiadamy.

Lepsza sucha czy mokra karma dla psów?

Główna różnica między karmą suchą a mokrą to przede wszystkim zawartość wody. Podczas gdy poziom wilgoci w tej pierwszej wynosi tylko od 3 do 12 procent, w mokrej karmie to od 60 do 84 procent. Ta ogromna różnica wpływa również na trwałość pożywienia. Sucha karma przetrwa znacznie dłużej niż mokra karma dla psa, która w porównaniu z nią psuje się szybciej. Z suchą karmą pies pochłania dużo energii nawet przy jej niewielkich ilościach. Z drugiej strony, aby osiągnąć taki sam efekt żywieniowy w mokrej karmie, musiałby zjeść jej dwa do trzech razy więcej.

Jakie są zalety mokrej karmy?

O ile sucha karma przynosi właścicielowi psa korzyści pod względem ceny, czystości i obsługi, o tyle dla naszego pupila lepsza jest karma morka dla psa. Większość czworonożnych przyjaciół prawdopodobnie gdyby mogła samodzielnie decydować, wybrałaby ten rodzaj karmy. Ponieważ większości ona po prostu lepiej smakuje — jest intensywniejsza w zapachu i smaku. Posiada też wysoką zawartość wody, która ma pozytywny wpływ na czworonoga: kiedy ją podajemy, zwierzę otrzymuje dużą ilość płynów, dlatego łatwiej jest nam zaspokoić jego zapotrzebowanie na wodę za pomocą tego typu pożywienia. Z tego względu karma mokra dla psów jest szczególnie polecana osobnikom, które w ciągu dnia piją mało — seniorom, ale i szczeniętom.

Może być również lepszym wyborem dla psów, które mają tendencję do nadwagi. Zakładając, że przyczyną otyłości jest przede wszystkim to, co nasz czworonożny przyjaciel  bardzo chętnie jada. Zwłaszcza psy, które jedzą z dużym apetytem, ​​często utrzymują prawidłową wagę, dzięki mokrym pokarmom. Ze względu na niższą zawartość energii w jednej porcji posiłek jest mniej kaloryczny i lekkostrawny, a jednocześnie posiadającym odpowiednią zawartość mięsa, witamin i minerałów, dzięki czemu pokrywa zapotrzebowanie na składniki niezbędne dla psa. W składzie najlepszej mokrej karmy nie znajdziemy alergenów czy zbóż, które mogłyby podrażnić układ pokarmowy naszego pupila.

Jaka karma dla psa? Szczenięta i dorosłe osobniki

Karmy mokre dla psów powinny być dostosowane do wieku psa, jego masy ciała, aktywności fizycznej i alergii. Wraz z wiekiem zapotrzebowanie na kolejne składniki odżywcze wzrasta. W związku z tym karma dla szczeniaków powinna być zupełnie inaczej skomponowana niż ta dla osobników dorosłych. Ich wspólną cechą powinien być jedynie dobry skład karmy i wysoka jakość zapewniająca odpowiedni rozwój naszego pupila na każdym etapie jego życia. Nie zapominajmy jednak, aby znalazło się w niej białko pochodzenia zwierzęcego.

Udostępnij na Facebook
Udostęnij na Twitter
Udostępnij na Linkedin

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top