Pęczak i inne rodzaje kaszy jęczmiennej jest dość popularnym składnikiem domowych przepisów, ze względu na szerokie zastosowanie w kuchni i bogate właściwości odżywcze. Jeden z ciekawych rodzajów stanowi kasza wiejska, czyli łamana kasza jęczmienna. Świadomie wprowadzamy ją do jadłospisu z powodu dużej zawartość błonnika pomagającego walczyć z zaparciami. Warto jednak wiedzieć, że kasza posiada więcej interesujących właściwości.
Czym jest kasza jęczmienna łamana, czyli kasza wiejska?
Kasza wiejska to jeden z wariantów jęczmienia stanowiącego między innymi częsty składnik ludzkiej diety, paszy dla zwierząt, jak również podstawę słodu wytwarzanego do warzenia piwa. W zależności od metody obróbki, wyróżniamy kilka rodzajów kaszy. Jeśli ziarna jęczmienia zostaną tylko wyłuskane, mamy do czynienia z pęczakiem znanym choćby z wciąż popularnego w Polsce krupniku. Jeśli pęczak zostanie rozdrobniony na małe fragmenty i wypolerowany, powstaje kasza perłowa. Z kolei kasza wiejska to po prostu połamany pęczak. Różne warianty kaszy jęczmiennej wynikają z rozmaitych zastosowań kulinarnych. We wszystkich przypadkach możemy zaś liczyć na wyjątkowe właściwości kaszy.
Kasza wiejska jako cenne źródło błonnika
Dla wielu osób kasza wiejska stosowana w diecie to świadomy wybór ze względu na walkę z zaparciami. Takie właściwości kaszy wynikają z dużej zawartości błonnika w ziarnach. Błonnik zdecydowanie poprawia pracę jelit, dzięki czemu resztki jedzenia nie gromadzą się w przewodzie pokarmowych, z którego są po prostu usuwane. Stosując kaszę wiejską zmniejszymy prawdopodobieństwa wystąpienia chorób i dolegliwości układu pokarmowego. W ten sposób kasza wiejska pozytywnie wpływa także na odchudzanie. Ponadto błonnik ma jeszcze jedną cenną własność – pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi.
Pozostałe właściwości odżywcze
Kasza wiejska to doskonały element jadłospisu osób aktywnych, które pragną zachować siłę fizyczną i koncentrację przez wiele godzin. Za tą właściwością łamanego pęczaku stoi zawarta w ziarnach skrobia. Dostarczona organizmowi stopniowo zamienia się w glukozę, przez co jedząc kaszę wiejską nie stosujemy tymczasowej bomby energetycznej, ale długotrwałe odżywienie wszystkich komórek organizmu.
Ze względu na obecność witaminy E, kasza wiejska świetnie wpływa na pamięć i koncentrację. Z kolei witaminy z grupy B, które znajdziemy w ziarnach pozytywnie wpływają na wiele układów ludzkiego organizmu, jak również pomagają walczyć z niedokrwistością. Witamina K pomaga w budowie mocnych ścian naczyń krwionośnych i poprawia krzepliwość krwi. Kasza wiejska dostarcza organizmowi ponadto spore dawki krzemu, kwasu foliowego, wapnia i cynku.
W jaki sposób korzystać z kaszy wiejskiej w kuchni?
Kasza wiejska może pełnić rozmaite role w kuchni i jadłospisie. Poleca się ją między innymi jako dodatek do zup czy gulaszu. Do spółki z gotowanymi warzywami będzie stanowiła świetną przekąskę. Jako danie główne sprawdza się w roli dodatku do mięsa, ale często robi się na jej bazie także wegetariańskie kotlety. Nieograniczone są także możliwości stosowania kaszy wiejskiej jako farszu.