Ketonal Active – lek przeciwbólowy dostępny bez recepty

ketonal

Ketonal Active 50 mg to lek przeciwbólowy, znany także z działania przeciwzapalnego i przeciwgorączkowego. Od 1 października 2017 r. wydawany jest bez recepty. Środek ceniony jest za skuteczność i szybkość oraz szerokie działanie terapeutyczne.

Ketonal Active – dostępny bez recepty

Ketonal Active zawiera ketoprofen – środek należący do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). W postaci kapsułek, które zawierają po 50 mg substancji czynnej, możliwy jest do nabycia bez recepty lekarskiej. Pozostałe dawki i formy Ketonalu dostępne są bez zmian – wyłącznie z przepisu lekarza. Decyzję o zmianie kategorii leku podjął Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Warto podkreślić, że Ketonal dostępny jest bez recepty nie tylko w Polsce, ale na ogólnoświatowych rynkach. Wcześniej zmiana kategorii farmaceutycznej została bowiem wprowadzona w wielu innych krajach Europy, m.in. we Francji, we Włoszech, w Holandii, na Słowacji, w Estonii, w Finlandii oraz w Stanach Zjednoczonych. Opinie wskazują na duże zainteresowanie lekiem Ketonal. Świadczą o tym wyniki sprzedaży analizowane przez IQVIA Pharmascope. Według raportów tej organizacji Ketonal jest jednym z najczęściej wybieranych leków przeciwbólowych dla dorosłych.

Ketonal Active – czy lek OTC jest bezpieczny?

Bez recepty dostępne są wyłącznie leki mające optymalny profil bezpieczeństwa. W konsekwencji chory może przyjmować je krótkotrwale bez konieczności odwoływania się w wielu sytuacjach do pomocy lekarskiej. W przypadku Ketonalu Active producenci w dołączonej do opakowania ulotce przedstawili następujący sposób zażywania leku: przeznaczony dla osób powyżej 15 lat, bez przeciwwskazań, maksymalnie do 5 dni w dziennej dawce 3 razy po 1 kapsułce co 8 godzin. Maksymalna dawka całkowita to 200 mg na dobę; nigdy nie wolno jej przekraczać ze względu na znaczny wzrost ryzyka działań niepożądanych, w tym zwłaszcza ze strony przewodu pokarmowego. Należy nadmienić, iż okres półtrwania ketoprofenu wynosi 2 godziny, w związku z czym substancja jest szybko wydalana z organizmu, a ewentualne szkodliwe działanie na tkanki jest ograniczone do minimum. Warto dodać, że ketoprofen charakteryzuje się niewielkim ryzykiem interakcji farmakokinetycznych.

Specjaliści podkreślają, że współcześnie społeczeństwo coraz lepiej zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństwa, jakie niesie nadmiarowe przyjmowanie leków dostępnych bez recepty. Również ryzyko nieprawidłowego użycia Ketonalu Active jest znikome, o ile wcześniej pacjenci zapoznają się z informacjami przedstawionymi na ulotce. Co ważne, aby uzyskać status OTC, Ketonal Active musiał spełnić szereg wytycznych. Należą do nich warunki podane w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 14 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów zaliczenia produktów leczniczych do poszczególnych kategorii dostępności. Są to m.in. następujące warunki:

  • w składzie leku musi znajdować się dobrze poznana substancja,
  • lek nie może być podawany pozajelitowo,
  • prawidłowo stosowany lek nie zagraża życiu i zdrowiu.

W opinii Jarosława Woronia, członka zarządu Polskiego Towarzystwa Badania Bólu, każde zastosowanie leku niezgodne z opisem ulotki i zasadami będącymi podstawą do funkcjonowania leku jako OTC jest błędem medycznym popełnionym przez pacjenta. Nie ma jednak powodu do obaw o bezpieczeństwo, jeśli stosuje się lek zgodnie z ulotką lub wskazaniem specjalistów.

Ketonal Active – lek przeciwbólowy i nie tylko

Zawarty w Ketonalu Active ketoprofen ma właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. Wskazany jest do stosowania przy bólach różnej etiologii o lekkim lub umiarkowanym nasileniu. Wykorzystywany jest podczas naczyniopochodnych bólów głowy, bólu mięśni, zębów, nerwobólów, bólów kostno-stawowych, pooperacyjnych i pourazowych w narządzie ruchu. Będzie skuteczny w przypadku pierwotnego bolesnego miesiączkowania, przy czym nie powinien stanowić tzw. leku pierwszego rzutu. Ketonal ze względu na działanie przeciwgorączkowe skutecznie zwalcza objawy typowe dla grypy i przeziębienia. Specjaliści podkreślają, że oddziałuje silniej niż inne znane i dostępne od lat bez recepty NLPZ, takie jak paracetamol i ibuprofen. Ketonal otrzymuje dobre opinie wśród klientów aptek. Na stronach internetowych, gdzie odbywa się sprzedaż leków, spotkać się można z licznymi słowami uznania dla skuteczności, jakości i ceny Ketonalu Active. Użytkownicy rekomendują go jako środek bezpieczny i stosunkowo szybko przynoszący ulgę. Wprowadzenie leku do powszechnej sprzedaży to dla nich szansa na skuteczną walkę z bólem.

Udostępnij na Facebook
Udostęnij na Twitter
Udostępnij na Linkedin

2 thoughts on “Ketonal Active – lek przeciwbólowy dostępny bez recepty”

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top