Kreatywność. Jak myśleć kreatywnie.

kreatywność

W dzisiejszym wpisie weźmiemy na warsztat słowo, które ostatnio jest odmieniane przez wszystkie przypadki w różnych dziedzinach życia.

W pracy masz być kreatywny, po pracy masz kreatywnie spędzać wolny czas; masz mieć kreatywne pomysły, chcesz dostać pracę- musisz być kreatywny.

Kreatywność, czyli co?

I tak większość osób określenie „kreatywność ” rezerwuje dla wielkich myślicieli/wynalazców/artystów którzy dzięki tej wrodzonej magicznej zdolności (jak zwał tak zwał) dokonują czegoś niecodziennego: odkrycia, wynalazku czy dzieła nie mających odzwierciedlenia przedtem.

Kreatywne myślenie nie jest zarezerwowane tylko dla nielicznej inteligentnej grupie osób. To zdolność której można się nauczyć.

Dla mnie kreatywność to zrobienie czegoś lepiej, szybciej, taniej.

Zajęcie dzieci konstruktywną zabawą, sprawienie by pracownicy naprawdę lubili swoją pracę, sprzedaż trudnemu i opornemu klientowi- to praktyczne i codzienne sytuacje kreatywnego myślenia.

Kreatywne myślenie to zdolność lepszego zrobienia czegoś.

Aż 95% ludzi rodzi się z tą umiejętnością, lecz większość z niej nie korzysta i z wiekiem ten poziom korzystających szybko spada.

Kreatywność można wzmocnić i rozwinąć w kilku prostych krokach.

Krok pierwszy: uwierz że zadanie jest wykonalne.

Jeśli uwierzysz, że to jest możliwe, Twój umysł znajdzie drogę i rozwiązanie by do tego dojść.

Dam Ci abstrakcyjny przykład: co myślisz gdybyśmy zamknęli za kilka lat wszystkie więzienia? To głupi pomysł; doszłoby do anarchii, przestępcy czuli by się bezkarni- mniej więcej takie myśli przyszły Ci na myśl.

A teraz pomyśl przez chwilę, że likwidacja ma sens i co możemy zrobić? W twoje głowie zaczną pojawiać się pomysły o zapobieganiu przestępczości, edukacji, zapobieganiu ubóstwa, rozwarstwieniu społecznemu itp.

Nie, nie jestem za tym by zamykać więzieni. Chcę Ci pokazać, że Twój umysł „dostroi się do tego w co wierzysz”. Twoja wiara prowadzi do kreatywnego myślenia. To siła twórcza. Wyeliminuj ze swojego myślenia słowo niemożliwe.

Jeśli myślisz, że coś możesz zrobić- masz rację. Jeśli myślisz, że czegoś nie możesz zrobić- również masz rację.

Henry Ford

Kreatywność. Wyjdź poza schemat.

To że polski system oświaty jest zły i uczy w większości rzeczy, które do niczego się nie przydadzą to wiedzą prawie wszyscy trzeźwo myślący ludzie. Co z tego, skoro ludzie odpowiedzialni za to, którzy mogliby coś zmienić nie zrobią tego, bo uczy się tego od lat więc tak musi być.

To nic, że od lat dzieci uczy się budowy pantofelka, a w dorosłym życiu te dzieci nie umieją wypełnić PITu czy założyć firmy. W Polsce można zrobić magistra z pszczelarstwa, ale z podstawowej umiejętności w dzisiejszych czasach jaka jest sprzedaż już nie.

Mali, przeciętni ludzie hamują postęp; są ślepi, twardogłowi i oporni przed myśleniem, a może by to zmienić bo, może będzie lepiej.

Podam Ci jeszcze jeden bardzo fajny cytat, tym Stevena Pressfielda, którego książkę „Do Roboty” serdecznie Ci polecam”

Dziecko, geniusz i wariat, nie mają żadnego problemu z uwierzeniem w nieprawdopodobne. Tylko Ty i ja tego nie potrafimy z naszymi dużymi mózgami i małymi sercami, które wątpią, zastanawiają się i wahają.

Steven Pressfield

Dlatego bądź inny, bądź otwarty na pomysły. Wychodź im naprzeciw i nie myśl „to bez sensu”, „nie da rady”.

Eksperymentuj, zjedz w innym miejscu niż do tej pory, czytaj książki, spędzaj czas wolny inaczej niż do tej pory. Rób rzeczy nieoczekiwane dla Ciebie samego.

Zawsze staraj się robić lepiej

Nie ma czegoś takiego jak zrobienie czegoś idealnie. Zawsze jest coś co można poprawić. Zadawaj sobie pytanie „Jak mogę zrobić to lepiej”,  „Jak mogę pracować lepiej”, „Jak mogę zarabiać więcej”. Twój umysł sam znajdzie na te pytania odpowiedź.

Perfekcja nie istnieje, zawsze jest coś co można poprawić. Zawsze myśl w kategorii „Mogę to zrobić lepiej”. Jeśli chcesz rozwinąć się w jakiejś dziedzinie, codziennie przez 10 minut zadawaj sobie pytania „Jak to mogę zrobić?” i pozwól umysłowi działać. Pomysły przyjdą w najmniej oczywistych chwilach. Z doświadczenia wiem, że w bardzo prozaicznych: zmywanie, odkurzanie 🙂

Kreatywność to nie talent, palec boży- to umiejętność, którą możesz w sobie wyrobić, wierząc w coś i zadając sobie odpowiednie pytania „Jak?”

Zwróć uwagę na środowisko w którym jesteś; przyjaciół, znajomych. Jest takie powiedzenie: „Jeśli jesteś w pokoju w którym jesteś najmądrzejszy, zmień pokój”. Otaczaj się ludźmi mądrymi, od których możesz się czegoś nauczyć

Zacznij poznawać nowych ludzi, nowe znajomości poszerzą Twoje horyzonty myślowe. Słuchaj ludzi.

Kreatywność: pomysły

Wielu z nas ma pomysły; czasem lepsze, czasem gorsze. Niewiele z nich wydaje jednak owoce. Zapisuj je, nie pozwól im umrzeć. Dlatego noś przy sobie coś do pisania i niewielki notes. Co jakiś czas przeglądaj je, może okazać się, że niektóre z nich nie były dobre i po czasie stwierdzisz, że nie miały żadnej wartości. Jednak jeśli któryś wydaję się nadal dobry myśl o nim, jak możesz go zrealizować. Twój umysł pomorze Ci w tym.

Kontaktuj się z ludźmi, którzy mogą pomóc Ci w wymyślaniu dobrych, kreatywnych pomysłów.

Metoda 20 pomysłów Briana Tracy

Jest bardzo dobra metoda odblokowania kreatywności Briana Tracy.

Napisz na kartce jakiś ważny dla Ciebie cel: np. Chcę podwoić zarobki w ciągu 2 następnych lat. Następnie napisz 20 odpowiedzi jak to zrobić. Pisz w punktach, co musisz zacząć robić by to osiągnąć, może musisz czegoś się nauczyć, może z czegoś zrezygnować. Pisz to co Ci podpowiada umysł.

Pierwsze 5-10 odpowiedzi przyjdą Ci bez problemu, ale potem będzie gorzej z każda kolejną. Ale to właśnie te ostatnie będą najbardziej przełomowe. To zadanie zmusi Cię do kreatywnego myślenia.

Twój umysł wejdzie na naprawdę wyższy poziom i zdziwisz się efektów.

Mam nadzieję, że tym wpisem choć trochę pomogłem Ci myśleć bardziej kreatywnie i efektywniej, jeśli tak, podziel się ty w komentarzu.

Udostępnij na Facebook
Udostęnij na Twitter
Udostępnij na Linkedin

2 thoughts on “Kreatywność. Jak myśleć kreatywnie.”

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top