Morfologia – najważniejsze parametry i ich rola w monitorowaniu zdrowia

morfologia-krwi

Wśród podstawowych badań laboratoryjnych, wykonywanych w ramach profilaktyki zdrowia lub diagnostyki schorzeń w pierwszej kolejności wymienia się morfologię krwi. Dowiedz się, co to za badanie i jakie schorzenia można wykryć na podstawie nieprawidłowych wyników.

Na czym polega morfologia i jakie parametry są oceniane w czasie badania?

Morfologia krwi to badanie laboratoryjne, w trakcie którego dokonuje się oznaczeń wybranych parametrów krwi. Materiałem do badania jest próbka krwi żylnej pacjenta. Morfologia obejmuje ocenę takich parametrów krwi, jak:

  • liczba krwinek czerwonych (RBC), krwinek białych (WBC) i płytek krwi (PLT);
  • stężenie hemoglobiny (HGB);
  • średnia masa hemoglobiny w krwince (MCH);
  • średnia objętość krwinki czerwonej (MCV).

Ponadto morfologia umożliwia też ocenę:

  • wartości hematokrytu (HCT);
  • średniego stężenia hemoglobiny w krwince (MCHC);
  • wskaźnika zróżnicowania wielkości płytek krwi (PDW);
  • średniej objętości płytki (MPV);
  • hematokrytu płytkowego (PCT);
  • wskaźnika płytek dużych (P-LCR).

Kiedy wykonać morfologię krwi – wskazania

Morfologia krwi należy do podstawowych badań profilaktycznych, a jej wykonywanie zaleca się każdemu – niezależnie od płci, wieku czy stanu zdrowia – regularnie raz do roku. Wynika to z faktu, że badanie to pomaga wykryć wiele schorzeń już we wczesnym stadium, kiedy szanse na wyleczenie lub uniknięcie poważnych powikłań są większe.

Morfologia wykorzystywana jest też w diagnostyce różnych chorób. Lekarze często zalecają wykonanie tego badania, aby móc postawić prawidłową diagnozę przyczyn dolegliwości lub monitorować postępy w leczeniu pacjentów.

O czym mogą świadczyć nieprawidłowe wyniki morfologii?

Parametry oznaczane w trakcie morfologii krwi, na które zwraca się szczególną uwagę w czasie interpretacji wyników to liczba poszczególnych krwinek (RBC, WBC, PLT) oraz średnia masa hemoglobiny w krwince (MCH), średnia objętość krwinki czerwonej (MCV) i stężenie hemoglobiny (HGB). Na jakie zaburzenia mogą skierować podejrzenia odchylenia od norm w wynikach tych parametrów?

RBC – liczba krwinek czerwonych

Dla osób dorosłych zakres referencyjny RCB wynosi od 3,7 do 5,1 mln / μl. Podwyższona wartość RBC może wystąpić m.in. w przebiegu  chorób oskrzeli i płuc, bezdechu nocnego, czerwienicy prawdziwej czy odwodnienia. Z kolei wynik poniżej normy może wskazywać na niedokrwistość spowodowaną niedoborem żelaza, witaminy B12 lub kwasu foliowego.

WBC – liczba krwinek białych

Prawidłowy poziom liczby leukocytów u osób dorosłych wynosi od 3,8 do 10 tys. / μl. W przypadku podwyższonych wyników można podejrzewać np. infekcje bakteryjne i stany zapalne. Podwyższony wskaźnik może występować także w przypadku oparzeń.

Obniżona wartość WBC występuje w przypadku m.in. zakażeń wirusowych, mielofibrozy, zespołów mielodysplastycznych oraz u osób po chemio- i radioterapii.

PLT – liczba płytek krwi

Prawidłowy wynik u osób dorosłych powinien mieścić się w zakresie od 140 do 440 tys. / μl. Wynik powyżej tej normy może wskazywać m.in. na infekcje i stany zapalne oraz niedokrwistość z niedoboru żelaza. Wartości poniżej normy mogą świadczyć o m.in. chorobach hematoonkologicznych lub małopłytkowości immunologicznej.

MCH – średnia masa hemoglobiny w krwince / MCV – średnia objętość krwinki czerwonej

Prawidłowe wyniki tych parametrów wynoszą:

  • dla MCH – od 27 do 31 pg;
  • dla MCV – od 80 do 100 fl.

Podwyższone wyniki mogą być spowodowane m.in. niedokrwistością z niedoboru witaminy B12 lub kwasu foliowego, a także zespołem mielodysplastycznym. Wyniki poniżej normy mogą świadczyć m.in. o niedokrwistości z niedoboru żelaza.

HGB – stężenie hemoglobiny

Norma referencyjna różni się w zależności od płci i wynosi:

  • 11,5–16 g/dl dla kobiet;
  • 14–16 g/dl dla mężczyzn.

Podwyższone wyniki mogą świadczyć np. o bezdechu nocnym, odwodnieniu, chorobach oskrzeli i płuc, czerwienicy prawdziwej, nikotynizmie. Obniżone stężenie hemoglobiny może wskazywać m.in. na choroby hematoonkologiczne, a także niedobór żelaza, kwasu foliowego, witaminy B12.

Gdzie wykonać morfologię krwi?

Morfologia jest łatwo dostępnym badaniem. Jeśli chcesz wykonać je w ramach profilaktyki zdrowia lub lekarz zalecił Ci wykonanie morfologii w celach diagnostycznych, możesz skorzystać z usług ALAB laboratoria. Zakupić badanie i odebrać wyniki możesz przez internet, bez wychodzenia z domu. Materiał do badania oddasz w jednym z ponad 600 Punktów Pobrań w Polsce.

Udostępnij na Facebook
Udostęnij na Twitter
Udostępnij na Linkedin

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top