Najlepsze trasy rowerowe i miejsca do odwiedzenia w Polsce

trasy rowerowe w Polsce

Chociaż Polska może nie mieć takiego samego statusu legendy na scenie rowerowej, jak niektóre inne zakątki Europy – Alpy Francuskie, trasy przybrzeżne Włoch – jest kilka niezwykle atrakcyjnych miejsc, do których można przyjechać i zobaczyć je na dwóch kółkach. Od historycznego Opactwa Benedyktynów w pobliżu starego Krakowa po faliste pola i surowe górskie krajobrazy — sprawdź nasze pięć propozycji.

Tyniec

Jedną z najpopularniejszych wycieczek rowerowych dla mieszkańców południowego miasta Krakowa jest oderwanie się od gotyckich szczytów Katedry Wawelskiej i skierowanie się na zachód meandrami Wisły. Wkrótce znikają bloki i zabudowa starych sowieckich kamienic, a krajobraz przejmują pofalowane wzgórza i farmy, a wszystko to jeszcze zanim uda Ci się zobaczyć zielone połacie Lasku Wolski spływające po grzbietach na północ. Dziełem sztuki jest naprawdę piękne Opactwo Benedyktynów w Tyńcu, które znajduje się na nierównym wapiennym urwisku. Znajdziesz tam jedną panoramiczną kawiarnię, której trudno się oprzeć.

Jeziora Mazurskie

Podczas gdy niejeden podróżnik rzuci się na słynną urodę Pojezierza Mazurskiego, aby cieszyć się niekończącymi się szlakami wodnymi i kempingami, warto pamiętać, że widoki na pofałdowane pola i wzgórza, lśniące wody i lasy są również doskonałym terenem dla rowerzystów. Nie znajdziesz tutaj raczej prawdziwych kasyn, dlatego kasyno online to świetna alternatywa, kiedy najdzie Cię ochota na emocje innego rodzaju.

Uzdrowiskowe Giżycko to też jedno z najlepszych miejsc, z którego można rozpocząć dwukołową odyseję po tym fotogenicznym mazurskim rejonie, dzięki niezliczonym szlakom pieszym i rowerowym, które od centrum okrążają jeziora.

Tatry

Zdecydowanie nie dla rowerzystów poszukujących płaskich podjazdów i długich dystansów, tatrzańska sieć szlaków jest bardziej znana z surowego górskiego terenu. Oznacza to, że mogą być potrzebne grube koła, błotniki i mocne mięśnie łydek. A co dostajemy w zamian? A co powiesz na wyrzut adrenaliny podczas jazdy przez strome doliny i gęste lasy jodłowe, panoramiczne widoki na potężny szczyt Rysy (najwyższy w Polsce), a nawet kilkudniowe trasy przekraczające granicę na wysokie szczyty Słowacji? Zastanów się nad wyjazdem do Zakopanego, dwie godziny na południe od Krakowa – to idealna baza wypadowa, a nawet ma do zaoferowania kilka schronisk dla kolarstwa górskiego.

Półwysep Helski

Ten długi, przypominający palec cypel lądu, który wystaje do Morza Bałtyckiego z północnego wybrzeża Polski, pokryty jest jedną krętą ścieżką dla pieszych i rowerzystów. Wielu rowerzystów zdecyduje się złapać prom na najdalszy koniec cypla i wrócić na Pomorze boczną ścieżką od strony plaży. Po drodze miniesz sypkie piaski oraz szczyty i doliny niezliczonych wydm, podczas gdy świeże, słone powietrze wpada znad oceanu. Na lunch nie ma nic lepszego niż postój w jednym z urokliwych rybackich miasteczek – Kuźnica lub Jurata to świetny wybór.

Rzeka Odra

Choć najsłynniejszą częścią Odry jest kępka wysepek, która stanowi historyczne serce średniowiecznego Wrocławia, chyba najpiękniejszy odcinek rzeki należy do bardziej sielankowej strony Dolnego Śląska. Można rejony te zwiedzać na dwóch kółkach, oddalając się od wielkiego miasta i zbliżając do bardziej rustykalnych miasteczek Jawora i Jeleniej Góry. Trasa wiedzie historycznymi średniowiecznymi szlakami bursztynowymi, a kończy się w pięknych wzniesieniach Sudetów, tuż przy granicy z Republiką Czeską.

Z powrotem nad morze

Plaże w Polsce, znane bardziej z opadów śniegu niż z piasku, są długie, białe i miękkie niczym puch. Poznawanie nadmorskiej scenerii najlepiej rozpocząć od wizyty w Sopocie. To XIX-wieczne uzdrowisko było niegdyś ulubioną przez cesarzy i królów, a długie drewniane molo, wyśmienite smażalnie ryb z frytkami i niedawno odnowione obiekty spa sprawiły, że to tylko kwestia czasu, zanim Sopot ponownie pojawi się na listach najlepszych plaże w Europie.

Jeśli chcesz połączyć kilka miejsc do odwiedzenia w Polsce, możesz połączyć Sopot z wycieczką po historii ruchu solidarnościowego Lecha Wałęsy w pobliskim Gdańsku.

Krzywy Domek na Monte Cassino z pewnością sprawi, że zatrzymasz się i nie będziesz mógł oderwać wzroku. Jest nie tylko dziwaczny architektonicznie, ale zawiera kawiarnie i bary, które są idealne na szybki postój przed zwiedzaniem innych zabytków.

Udostępnij na Facebook
Udostęnij na Twitter
Udostępnij na Linkedin

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top