Popularne G-Shocki solidnie zapracowały na swoją opinię. Dzięki niezawodnej technologii można śmiało powiedzieć, że są niezniszczalne. Na czym polega ich tajemnica?
Nie ma chyba nikogo, komu zegarki Casio G-Shock nie byłyby znane. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które różnią się funkcjami oraz stylem. Zegarki męskie G-Shock należą do najpopularniejszych w swojej kategorii, ale powodzeniem cieszy się też linia kobieca. Skąd ten sukces?
Kluczem jest system Casio G-Shock Protection, zapewniający czasomierzom legendarną wytrzymałość. Potwierdziły ją rygorystyczne testy producenta i doświadczenia użytkowników. Jak się okazuje, nawet po upadku z dziewiątego piętra te klasyczne produkty wciąż działają i mają się dobrze. Przejechanie po nich samochodem osobowym także nie wyrządziło szkody. Aby je zniszczyć, trzeba było użyć… traktora lub czołgu. Pomijając mało prawdopodobne zbiegi okoliczności, można stwierdzić, że zegarki G-Shock są niezniszczalne.
Trzeba jeszcze dodać, że produkty te cechuje japońska precyzja. Wskazują godzinę z najwyższą dokładnością, przy okazji oferując szereg innych funkcji. Timer, stoper i alarm to tylko kilka z nich. Bardziej zaawansowane modele wyposażone są także w GPS, kompas czy wysokościomierz, można je znaleźć, chociażby w ofercie sklepu z zegarkami G-Shock – Zegarki Centrum. Dziś kolekcja G-Shock wydaje się skazana na sukces, ale droga do globalnej popularności była długa. Jak się zaczęła?
Jak postał system antywstrząsowy Casio G-Shock Protection?
Aby odpowiedzieć, musimy cofnąć się do roku 1981. To wówczas w Tokio Kikuo Ibe rozpoczął pracę nad swoim wynalazkiem. Impulsem było nieszczęśliwe zdarzenie. Stary zegarek, który japoński konstruktor dostał w prezencie od ojca, upadł na ziemię i uległ uszkodzeniu.
Wtedy Kikuo Ibe postanowił stworzyć czasomierz odporny na uderzenia i wstrząsy. Szukając inspiracji, przyglądał się gumowej piłce. Tak wpadł na pomysł, by mechanizm zegarka zawiesić wewnątrz koperty otoczonej warstwą tworzywa sztucznego. Elastyczna obudowa, tak jak powierzchnia piłki, amortyzuje wstrząsy i uderzenia. A wnętrze czasomierza pozostaje niezagrożone.
Zegarki G-Shock i innowacyjny marketing
System antywstrząsowy jest od lat dopracowywany z użyciem najnowszych technologii. To rewolucyjne pomysły z lat 80. otworzyły konstrukcji drogę do sukcesu w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie.
Swoją rolę odegrał też spot reklamowy, w którym zegarek G-Shock służył hokeiście za krążek. Po emisji w USA podniosły się głosy, że to tylko efektowna manipulacja. Wtedy marka Casio wykorzystała programy telewizyjne emitowane na żywo.
Testy przekonały Amerykanów, że reklama nie była bajką. Nawet mocne uderzenie kijem hokejowym nie zagroziło mechanizmowi, ukrytemu w solidnej obudowie. Od tamtej pory zegarki G-Shock są nieodłączną częścią popkultury i aktywnego stylu życia.
Kultowe zegarki męskie Casio G-Shock
Na koniec przyjrzyjmy się najchętniej wybieranym czasomierzom G-Shock. Z ekonomicznej linii Basic wyróżnić trzeba model DW 5600. Zegarek ma stosunkowo małą obudowę, podstawowe funkcje i modny wygląd retro. Do najbardziej pożądanych należą też G-Shocki z linii Big Case. Cechują się wyrazistym designem.
Jeśli chodzi o wyższą półkę cenową, to do bestsellerów należy zegarek G-Shock GW 9400 Rangeman. Ta konstrukcja poza standardowymi zabezpieczeniami daje gwarancję odporności na błoto (mud resistance). Dodatkowe opcje, jak kompas, wysokościomierz i barometr sprawiają, że G-Shock GW 9400 jest modelem wybieranym przez zwolenników ekstremalnych przygód.
To tylko kilka propozycji. Zegarki męskie Casio G-Shock mają znacznie więcej funkcji i wariantów stylistycznych. Warto je sprawdzić, bo opinia, jaką cieszy się marka, ma solidne podstawy.