Tylko 8 % ludzi zrealizuje swoje noworoczne postanowienia, bądź jednym z nich!

noworoczne postanowienia jak spełnić

Jak twierdzą niezawodni amerykańscy naukowcy, którzy badają wszystko i wszystkich, blisko połowa z nas decyduje się na noworoczne postanowienia. Pierwsza „trójka” noworocznych postanowień ma się następująco: 1. rzucam palenie, 2. schudnę (lub nabiorę masy), 3. poprawię swoją sytuację finansową. Stali bywalcy siłowni w styczniu zauważą, ogrom nowych twarzy dzielnie walczących ze złomem, którzy przyszli z twardym noworocznym postanowieniem „tym razem mi się uda”. Jednak po pierwszym tygodniu już 1/4 z nich zrezygnuje, 1/3 po miesiącu,1/2 po pół roku. Ostatecznie 92 % postanowień spełźnie na niczym. Tak pewnie nie chcesz?

Noworoczne postanowienia

Podniosły świąteczny nastrój sprzyja zmianom i zwiększa naszą motywację. Mamy więcej czasu na rozmyślenia, zastanawiamy się na przeszłością i przyszłością, co możemy zmienić, poprawić w swoim życiu. Telewizja, internet, prasa chętnie wykorzystują ten trend. Zewsząd słyszymy o noworocznych zmianach.  Nowy Rok staje się symboliczną granicą oddzielenia przeszłości od przyszłości. Wykorzystajmy ten czas dla siebie, zróbmy od Nowego Roku coś dla siebie, tylko zróbmy to z głową, tak by po roku powiedzieć z dumą: udało mi się!

O ile czasem uda nam się kategorycznie zaprzestać destrukcyjnego wpływu na nasz organizm (np. rzucenie palenia), to praktyka pokazuje, że swoje cele łatwiej osiągnąć poprzez prawidłowe planowanie i dążenie do celu małymi krokami. Ciężko jest zmienić utarte nieraz przez lata złe nawyki. Naukowcy twierdzą, że potrzeba średnio ok. 66 dni by wyrobić i zautomatyzować sobie nowe nawyki. W przypadku porażki, niesłusznie zrzucamy wszystko na słabą siłę woli. Silna wola jest jak mięsień, trzeba ja ćwiczyć. Im częściej odmówimy zapalenia papierosa, czy sięgnięcia po słodkiego batonika, tym nasza wola będzie silniejsza. Nasze cele osiągajmy małymi krokami. Zamiast kategorycznie zrywać z paleniem, co jest trudne, postaw sobie za cel zrezygnowanie z papieroska do porannej kawki. Zamiast mówić sobie: będę się zdrowo odżywiać (taki cel nasz mózg odbiera jako  abstrakcyjny, a chce  konkretny), postaraj się zamienić słodycze owocem lub zdrową przekąską. Zamiast mówić, że zgubię zbędne kilogramy postaw sobie za cel trening w poniedziałek, środę i piątek po godzince.Skup się na jasnych, prostych, mierzalnych, policzalnych celach. Nie staraj się zmieniać wszystkiego w swoim życiu, noworoczny entuzjazm szybko mija, i takie „generalne remonty” rzadko się udają. Swoją wielką/małą zmianę dokładnie zaplanuj. Weź kartkę i napisz dokładnie: co chcesz osiągnąć? kiedy chcesz to osiągnąć? jak to osiągnąć? co mi to da/jakie będą z tego korzyści? z czego muszę zrezygnować by to osiągnąć?

Przykładowo, jeśli chcemy zadbać o swoją formę i zacząć ćwiczyć to nasz plan będzie następujący:

  • będę ćwiczył 3 razy w tygodniu po godzince
  • mam zamiar wprowadzić na stałe w swoje życie regularne ćwiczenia fizyczne
  • będę ćwiczył na siłowni/domu
  • poprzez ćwiczenia będę się lepiej czuł, zyskam pewność siebie

I tak przykładowo skonstruowany plan ma szansę powodzenia. Napisz go na kartce i powieś go sobie w widocznym miejscu w domu, samochodzie, w pracy, tak by jego widok stymulował Cię do osiągnięcia celu.

A ty jakie masz noworoczne postanowienia? Podziel się w komentarzu. Pozdrawiam i wytrwałości życzę.

Udostępnij na Facebook
Udostęnij na Twitter
Udostępnij na Linkedin

1 thought on “Tylko 8 % ludzi zrealizuje swoje noworoczne postanowienia, bądź jednym z nich!”

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top