Problemy laryngologiczne nurków. Tych dolegliwości nie wolno lekceważyć!

Dla jednych życiowa pasja, dla innych wakacyjna rozrywka – nurkowanie dostarcza wielu wrażeń, jednak bywa też przyczyną dolegliwości. Jeśli po wynurzeniu lub nawet wcześniej czujesz ból uszu i zatok, nie lekceważ tego! To może być choroba nurków.  

Kiedy nurkowanie jest niebezpieczne?

Nurkowanie jest fascynujące – poznawanie podwodnego świata, podziwianie fauny i flory, ale też przekraczanie własnych granic i szczypta adrenaliny, gdy dopłyniemy głębiej niż ostatnim razem – wszystko to sprawia, że sport ten z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Jak każda tego typu aktywność, wiąże się jednak z pewnym ryzykiem.

Raz na jakiś czas można usłyszeć o nurku, który przecenił swoje możliwości. Wypadki śmiertelne zdarzają się jednak bardzo rzadko. Znacznie częściej mamy do czynienia z typowymi chorobami nurków. Dlatego jeszcze przed pierwszym zanurzeniem wskazane są konsultacje laryngologiczne dla nurków. Przeprowadzenie badań wykluczających predyspozycje do typowych chorób oraz uzyskanie informacji na temat profilaktyki pozwoli cieszyć się nurkowaniem bez przykrych konsekwencji. Specjalizuje się w tym klinika laryngologiczna Mille Medica w Warszawie.

Czy po nurkowaniu mogę mieć zapalenie ucha?

Problemy laryngologiczne nurków tworzą swojego rodzaju piramidę. Jedna nieprawidłowość wywołuje drugą, poważniejszą. Dlatego to takie ważne, by po pojawieniu się dolegliwości ze strony uszu czy zatok przerwać nurkowanie. W przeciwnym razie może nawet dojść do perforacji błony bębenkowej, a szukanie lekarza za granicą zepsuje nawet najlepsze wakacje!

Zapalenie ucha i katar po nurkowaniu to dość częsta przypadłość. Sprzyja jej zimna woda bogata w algi i plankton, silny wiatr na łodzi, ale też specyficzna budowa ucha, która niestety naraża organizm na infekcje.

Zakażenie ucha zewnętrznego stanowi od 25 do nawet 50% przypadków infekcji ucha. O ile z zapaleniem wewnętrznym mamy do czynienia przeważnie zimą, o tyle z zakażeniem ucha zewnętrznego zmagamy się przede wszystkim latem.

Czy można nurkować z katarem?

Katar (w tym katar sienny!), ból zatok, a tym bardziej ból ucha są przeciwwskazaniem do nurkowania. Jeśli pomimo tych dolegliwości zdecydujesz się na zanurzenie i nie zrezygnujesz z niego pomimo wystąpienia niepokojących objawów, może być jeszcze gorzej!

Jakie to objawy? Przede wszystkim uczucie narastającego ucisku w uchu, które nieraz pojawia się już po zanurzeniu na głębokość 1 metra! Następnie ucisk przechodzi w przejmujący ból. Kontynuowanie nurkowania w takich okolicznościach może doprowadzić do urazu – pęknięcia błony bębenkowej, a w konsekwencji do zalania wodą ucha środkowego.

Objawy urazu ucha środkowego

Pęknięcie błony bębenkowej objawia się nie tylko przejmującym bólem, ale też zawrotami głowy, występowaniem nudności i wymiotów oraz utratą orientacji przestrzennej. Barotrauma to częsta choroba nurków, która na szczęście w większości przypadków nie powoduje trwałych uszkodzeń. Poważnym objawem perforacji błony bębenkowej jest niedosłuch lub nawet czasowa utrata słuchu. To tego mogą pojawić się szumy w uszach, uczucie pełnego ucha i inne tego typu dolegliwości.

Takie symptomy wymagają konsultacji u laryngologa i szybkiego leczenia. Lekarz najczęściej zaleca antybiotykoterapię. Przed kolejną wodną aktywnością warto jednak skonsultować się także z lekarzem wyspecjalizowanym w profilaktyce i leczeniu osób uprawiających tę aktywność. Laryngologia dla nurków zajmuje się nie tylko leczeniem barotraumy czy chorób, które do niej doprowadziły (zapalenia ucha, zapalenia zatok), ale też diagnozowaniem i eliminowaniem przyczyn tych dolegliwości.

Jakie są częste problemy nurków z zatokami i uszami?

Wiele osób przez lata żyje ze schorzeniami, które zostają zdiagnozowane właśnie przy okazji chorób nurków! Nieprawidłowości anatomiczne i inne zaburzenia znacznie obniżają jakość życia pacjenta, jednak przez długi czas może on nawet nie zdawać sobie sprawy ze swojego problemu.

Laryngologia dla nurków najczęściej zajmuje się leczeniem skrzywionej przegrody nosowej oraz innych nieprawidłowości, które upośledzają drożność dróg oddechowych. Wywołują one trudności z wyrównaniem ciśnień podczas nurkowania.

Ze strony zatok przyczyną mogą być polipy, nieżyt lub katar sienny wywołujący obrzęk błony śluzowej. Przy czym dolegliwości te nasilają siebie nawzajem: obrzęk powoduje powstawanie polipów, które z kolei zatykają wnękę zatok lub blokują górne drogi oddechowe. Niedrożność wywołuje nieżyt itd.

Natomiast w przypadku uszu przyczyną choroby nurków są przebyte w dzieciństwie częste infekcje uszu i ciężkie zakażenia. Powodują one tworzenie się blizn w trąbce Eustachiusza, które częściowo zatykają kanał słuchowy.

Jak leczy się choroby nurków

Oczywiście bardzo ważnym elementem nurkowania jest nauka technik wyrównywania ciśnień. Jednak nawet najbardziej utalentowany nurek będzie zmagał się z dolegliwościami, jeśli cierpi na wymienione wyżej choroby i nieprawidłowości anatomiczne. Dlatego laryngologia dla nurków skupia się przede wszystkim na wyeliminowaniu przyczyny zaburzeń.

Jedną z metod leczenia jest septoplastyka, czyli korekcja skrzywionej przegrody nosowej. To jednocześnie dość skomplikowany i nieinwazyjny zabieg chirurgiczny, który wykonuje się przed otwory nosowe – bez konieczności przerywania ciągłości skóry. Korekcja części chrzęstnej i kostnej pomaga przywrócić prawidłowość naturalnych mechanizmów.

Z innymi zaburzeniami poradzi sobie Funkcjonalna Endoskopowa Operacja Zatok Przynosowych (FESS). Zabieg ten wykonuje się m.in. w celu usunięcia polipów zatok i nosa. Dzięki udrożnieniu naturalnych połączeń pomiędzy nosem i zatokami uzyskujemy prawidłowy przepływ powietrza, a co za tym idzie likwidujemy problem częstych zapaleń czy nieżytu.

Warto przy tym pamiętać, iż dolegliwości podczas nurkowania nieraz pojawiają się nawet u osób, które nie mają tego typu nieprawidłowości. Czasem problemem jest brak umiejętności wyrównywania ciśnień (a są na to ćwiczenia!), czasem – nawet niewielki katar wywołany uczuleniem. Czy występowanie bólu czy uczucia ucisku podczas zanurzenia oznacza, że musisz zrezygnować ze swojej pasji lub przestać uczuć się nowych umiejętności? W żadnym razie! Wytrwałość i pomoc dobrego specjalisty, a co za tym idzie wyeliminowanie zdrowotnego podłoża problemu, pozwolą ci kontynuować nurkowanie i czerpać z niego przyjemność bez bólu i dyskomfortu

Udostępnij na Facebook
Udostęnij na Twitter
Udostępnij na Linkedin

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top