Kłótnie i kryzysy pojawiają się praktycznie we wszystkich związkach, jednak czasami znacząco przybierają na sile lub sprawiają, że funkcjonowanie małżonków jest utrudnione. Psychoterapia par i małżeństw to jedna z metod pomocy, która prowadzona jest w sposób profesjonalny.
Kiedy zgłosić się na psychoterapię par?
Decyzja o podjęciu psychoterapii nie przychodzi zwykle z dnia na dzień, a ponadto partnerzy muszą tego naprawdę chcieć. Do najważniejszych przyczyn, dla których należy zgłosić się na psychoterapię par, można zakwalifikować:
- powtarzające się kłótnie, ciągle takie same, związane z obarczaniem się winą – terapeuta może pomóc w usunięciu tego schematu i nauczyć partnerów nowych sposobów radzenia sobie z trudnościami,
- zdrada, ponieważ może być ona sama w sobie spowodowana trudnościami w relacji,
- problemy erotyczne, brak seksu lub brak chęci z jednej strony, przy czym tutaj dodatkowo konieczna może być wizyta u seksuologa,
- życie obok siebie, obojętność, brak namiętności i rzeczywistych uczuć,
- przemoc w rodzinie, alkoholizm oraz inne uzależnienia,
- problemy z zajściem w ciążę lub wychowywaniem dzieci, które mogą być spowodowane przez zaburzoną komunikację,
- rozbieżności w zakresie dysponowania wspólnymi finansami.
Warto zaznaczyć, że każdy przypadek jest inny, dlatego konieczne jest skonsultowanie się z psychoterapeutą i wybór odpowiednich metod i technik, które zmniejszą problem. Czasami psychoterapia jest także potrzebna w przypadku par, które zamierzają się rozwieść. To właśnie w trakcie wizyt u specjalisty można przemyśleć swoją decyzję lub ją podtrzymać, ale zadbać o to, aby rozwód był jak najmniej bolesnym przeżyciem. Na psychoterapię par i małżeństw można zapisać się m.in. tutaj: https://strefamysli.pl/psychoterapia-par-i-malzenstw/.
Jak wygląda psychoterapia małżeńska?
Proces psychoterapii małżeńskiej jest zróżnicowany, w zależności od potrzeb partnerów, problemu, z którym przychodzą oraz innych czynników. Można jednak stwierdzić, że pierwsza wizyta opiera się na zbadaniu trudności małżonków i sprawdzeniu, jakie są ich potrzeby względem psychoterapii. W trakcie kolejnych spotkań psychoterapeuta może rozmawiać z partnerami, sprawdzać ich reakcje, a także zadawać im zadania domowe. W ten sposób małżonkowie zaczną angażować się we wspólną relację i robić wspólnie różne rzeczy . Terapeuta zawsze stara się prowadzić cały proces w taki sposób, aby zadbać o prawidłową komunikację partnerów, zwiększyć ich szacunek względem siebie i sprawić, aby trudności się zmniejszyły. Psychoterapia par i małżeństw to skuteczna metoda, która w wielu przypadkach przynosi poprawę już po kilku lub kilkunastu spotkaniach. Czasami psychoterapia sprawia nawet, że związek przenosi się na wyższy poziom, a małżonkowie są dużo bardziej zadowoleni niż na początku wspólnego bycia razem.