Rakieta do badmintona – jak wybrać najlepszą?

Badminton to gra, którą z czasów młodości zna chyba każdy z nas. Chcesz do niej powrócić? Kup dobrą rakietę do badmintona!

Badminton, który nazywany jest także kometką, to dyscyplina sportowa dla 2 lub 4 graczy, którzy wyposażeni są w rakiety do badmintona. Gra polega na przebijaniu lotki nad siatką przy pomocy rakietki do badmintona. Lotka najczęściej wykończona jest naturalnymi lub syntetycznymi piórkami, ale spotykamy także tańsze lotki plastikowe.

Aby zacząć grać w badmintona, potrzebne są odpowiednie rakiety – paletki do badmintona. Można kupić je w wielu sklepach zarówno pojedynczo, jak również w zestawach. Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupów?

Dobra rakieta do badmintona – czyli jaka?

W sprzedaży znajdziemy rakietki do badmintona w różnych cenach – od około 20 złotych do nawet 800 złotych za sztukę. Jako początkujący gracz, nie musimy decydować się jednak na tak spory wydatek – w cenie 100-150 złotych można znaleźć solidną rakietę, która posłuży nam na długi czas.

Zawodnicy, którzy dopiero rozpoczynają grę, powinni skoncentrować się na rakietach uniwersalnych – o średniej elastyczności oraz o dość dużej główce, aby odbicia były łatwiejsze. Dodatkowo, rakietka do badmintona dla początkującego zawodnika powinna mieć także średni ciężar.

Cechy charakterystyczne do badmintona:

 • waga
 • balans
 • rączka
 • sztywność
 • kształt
 • materiał

Na jakie parametry warto zwrócić szczególną uwagę?

Waga

Rakietki do badmintona możemy zakupić w różnych wagach. Wartość ta odnosi się najczęściej do samej ramy rakietki, czyli bez jej naciągu oraz owijki na rączce.

Najpopularniejszym systemem określającym wagę jest Yonex:

 • 1U = 95-100 g – rakietka ciężka
 • 2U = 90-94 g – rakietka ciężka
 • 3U = 85-89 g – rakietka lekka
 • 4U = 80-84 g – rakietka lekka
 • 5U = 75-79 g – rakietka super lekka
 • 6U = 70-74 g – rakietka super lekka

Lżejsze rakiety badminton są bardziej zwrotne i pozwalają na uzyskanie szybkiego czasu reakcji, ale też są mniej stabilne od ciężkich. Te z kolei dają większą siłę uderzenia.

Dla początkujących rekomenduje się rakiety lekkie, na przykład o wadze 3U lub 2U.

Balans

Tym terminem odkreśla się odległość środka ciężkości rakiety od początku rączki.

Rakieta do badmintona wyważona na główkę daje mocniejsze uderzenia, ale jest trudniejsza w manewrowaniu. Z kolei balans na rączkę daje więcej swobody w manewrowaniu, lecz mniej mocy. Rakiety posiadające balans na środek są najbardziej uniwersalne.

Rączka

Duże znaczenie dla komfortu i efektywności gry w badmintona ma rączka w rakiecie.

Rączki mogą mieć różną grubość:

 • G2 = 10,16 cm
 • G3 = 9,52 cm
 • G4 = 8,89 cm
 • G5 = 8,25 cm

Rączkę dobieramy do swojej dłoni, aby rakieta dobrze leżała. Najczęściej gracze wybierają rączki G3. Gdy okaże się, że potrzebujemy grubszej rączki, możemy owinąć ją dodatkową warstwą owijki.

Sztywność

Jest to parametr powiązany z siłą naciągu rakiety do badmintona.

Elastyczne rakiety są bardziej podatne na odkształcenia, ponieważ absorbują więcej energii, dlatego też dają więcej kontroli, ale mniej siły odbicia. Z kolei sztywne mają mniej odkształceń, co przekłada się na mocniejsze uderzenia.

Sztywność rakietki dobiera się od stopnia zaawansowania gracza. Dla początkujących polecane są rakietki elastyczne.

Kształt

Rakietka do badmintona może posiadać różne kształty. Dzielimy je na dwa rodzaje, a mianowicie kwadratowe – izometryczne oraz owalne.

Owalny kształt rakietki jest najbardziej popularny. Takie rakiety mają jednak mniejsze pole czystego odbicia, chociaż dają większą koncentrację mocy. Rakiety izometryczne mają kwadratową górną część – dają większą kontrolę, także przy nieczystych uderzeniach.

Materiał

Dobierając paletki do badmintona, warto także zwrócić uwagę na ich materiał.

Aktualnie najczęściej stosuje się włókno węglowe lub grafit, które są odpowiednio wytrzymałe i lekkie. Najtańsze rakiety nadal wykonuje się z aluminium. Droższe modele często mają dodatki carbonu, tytanu.

Dla początkującego gracza najlepiej sprawdzi się rakietka wykonana z włókna węglowego albo grafitu.

Gdzie kupić dobrą rakietę do badmintona?

Dzisiaj rakiety do badmintona można zakupić w różnych sklepach, zarówno tych stacjonarnych, jak również internetowych.

Sklep Badmin oferuje pełną gamę rakiet do badmintona oraz innych akcesoriów niezbędnych do gry – lotki, odzież, buty, torby, owijki. To wszystko, czego potrzebuje początkujący i zaawansowany gracz w badmintona.

Dodatkowo, sklep Badmin daje swoim klientom możliwość przetestowania rakietek do badmintona przed zakupem – w centrum testowym Badmin on-line można wypożyczyć rakietę na 4-dniowy test.

Udostępnij na Facebook
Udostęnij na Twitter
Udostępnij na Linkedin

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top