Rwa kulszowa a trening: czy wrócisz jeszcze na siłownie?

Czy znasz ból w kręgosłupie i to dziwne uczucie szorowania pilnikiem po kości? Gdy nagle nie jesteś w stanie się wyprostować i pokonać w takiej pozycji drogi do najbliższej ławki? Są to typowe objawy rwy kulszowej, które według statystyk doskonale zna około 40% z nas. Przekonaj się, czy rwa kulszowa oznacza koniec twojej aktywności fizycznej i jak sobie z nią radzić.

Rwa kulszowa – co z aktywnością fizyczną i uprawianiem sportu?

Na początek dobre wieści. Z rwą kulszowa da się żyć, a nawet uprawiać sport. Jest tylko jeden warunek. Najpierw musisz wyleczyć ostry stan zapalny, który uniemożliwia Ci swobodne funkcjonowanie. Potem kilka tygodni rehabilitacji i możesz wracać do przerzucania ołowiu. Na początek odpuść sobie tylko ćwiczenia obciążające kręgosłup, takie jak:

  • Wyciskanie stojąc lub siedząc
  • Martwy ciąg
  • Zginanie ramion z obciążeniem
  • Przysiady z obciążeniem

Jest to tylko przykładowa lista i po konsultacji z fizjoterapeutą lub lekarzem będziesz mądrzejszy o szczegółowe wskazówki. Do treningów wracaj stopniowo i w sposób przemyślany.

rwa kulszowa a trening 2

Czym jest rwa kulszowa i jak ją leczyć?

W literaturze fachowej rwa kulszowa ischialgia (łac. ischias) jest zespołem objawów związanych z uciskiem na nerwy rdzeniowe L4, L5 lub S1 tworzące nerw kulszowy lub na przebiegu samego nerwu kulszowego. A teraz trochę prościej. Z części lędźwiowej kręgosłupa wychodzą 3 nerwy. Łączą się one w jeden duży nerw obwodowy biegnący aż do stopy. Z drugiej strony ciała sytuacja wygląda podobnie. Kiedy dojdzie do ucisku tych nerwów po jednej stronie działa lub obu stronach – mamy do czynienia z rwą kulszową.

Do najczęstszych przyczyn powstawania rwy kulszowej zaliczamy:

  • Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa.
  • Wypadnięcie krążka międzykręgowego, inaczej dysku
  • Obrzęk korzonka nerwowego, zwany też zapaleniem korzonków
  • Przykurcz mięśnia gruszkowatego

Leczenie rwy kulszowej przybiera na dwa sposoby. Forma zachowawcza polega na odciążeniu kręgosłupa i ograniczeniu ruchów, czyli na leżeniu w łóżku. Po 4-5 dniach ból powinien nieco ustąpić. Leczenie objawowe polega na podawaniu leków na bazie ketoprofenu. W aptekach zarówno stacjonarnych ja i internetowych, takich jak Wapteka.pl znajdziemy bogatą ofertę leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, stosowanych w leczeniu rwy kulszowej. Przy ostrym przebiegu choroby stosuje się leki steroidalne lub opioidy. Uzupełnieniem leczenia są zastrzyki z witaminy B. Po ustaniu stanu zapalnego wprowadza się zabiegi rehabilitacyjne i fizykoterapię.

rwa kulszowa a trening

Jak zapobiegać powstawaniu i nawrotom rwy kulszowej?

Jeśli nie chcesz zaliczać się do 2% populacji, która co roku doznaje ataku rwy kulszowej przyjmij kilka wskazówek:

  • Unikaj długotrwałego spędzania czasu w pozycji siedzącej. Długie przebywanie w tej pozycji znacznie obciąża kręgosłup w części lędźwiowej. Jeśli masz siedzącą pracę, postaraj się o przerwy na rozruszanie kręgosłupa.
  • Staraj się o naturalne ułożenie kręgosłupa. Najbardziej naturalną i najlepszą jest pozycja wyprostowana. Stojąca lub leżąca. Jeśli preferujesz leżącą, pamiętaj o podkurczeniu nóg w kolanach.
  • Nie zaniedbuj aktywności fizycznej. Niska aktywność fizyczna jest jednym z najczęstszych powodów zachorowań nie tylko na rwę kulszową. Leżenie na kanapie i wlepianie wzroku w telewizor może być przyczyną wielu chorób.
  • Unikaj dźwigania ciężarów. Jeśli przeszedłeś atak rwy kulszowej, staraj się unikać uprawiania sportów siłowych oraz przenoszenia znacznych ciężarów – zwłaszcza w pozycji wymuszonej.
Udostępnij na Facebook
Udostęnij na Twitter
Udostępnij na Linkedin

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top