Schemat Dickensa. Genialne narzędzie do zmiany nawyków oraz osiągania swoich celów.

schemat dickensa

W dzisiejszym wpisie przybliżę Ci świetne ćwiczenie stworzone przez Anthony’ego Robinnsa, które służy do zmiany nawyków, przekonań i pomaga osiągać wyznaczone cele. Ćwiczenie pomoże Ci zarówno w prostych decyzjach jak odmowa słodyczy, brak motywacji by pójść na trening, strach przed podejściem do dziewczyny, oraz w tych poważniejszych jak np. palenie papierosów.

W ćwiczeniu tym używamy jedynie własnej wyobraźni. Poświęć na jego wykonanie jedynie kilka minut a zobaczysz jak ogromną ma moc.

Ćwiczenie to składa się z dwóch części

W pierwszej wyobrażamy sobie jak brak zmiany, decyzji wpłynął na Twoje życie, następnie wybiegamy w przyszłość by zobaczyć oczami wyobraźni co się stało złego w związku z naszą decyzją.

W drugiej części przerywamy myślenie o złych konsekwencjach, i wyobrażamy sobie jak pozytywnie nasza decyzja wpłynie na nasze życie. To może na tym etapie brzmi trochę skomplikowanie, ale na poniższym przykładzie zobaczysz, że jest to bardzo proste.

Schemat Dickensa na konkretnym przykładzie

A teraz pokażę Ci na przykładzie jak wykorzystać to ćwiczenie, dajmy na to nie masz ochoty i motywacji iść na trening.

Wstań, zamknij oczy i wyobraź sobie że nie poszedłeś na trening, poczuj do siebie brak szacunku, bo okazałeś się słaby zasłaniając się po raz kolejny wymówkami, następnie wyobraź sobie siebie za 5 lat. Odpuszczałeś sobie treningi coraz częściej, aż w końcu przestałeś ćwiczyć. Stoisz przed lustrem i widzisz upasionego kolesia ze smutnymi oczami, którego żadna dziewczyna nie chciała. Twoje wyniki zdrowotne są koszmarne, nie masz kondycji, energii, ochoty na cokolwiek. Poczuj ten ból, wyobraź sobie swoją smutną minę, zgarbioną niepewną sylwetkę.

A teraz wróć znów do dnia dzisiejszego, to co złe jeszcze się nie wydarzyło masz wpływ na przyszłość.

Otwórz oczy, poskacz w miejscu przez chwilę i znów zamknij oczy. Tym razem pomyśl sobie – poszedłeś na trening, jesteś twardym zawodnikiem i znów pomyśl o tym jak czujesz się za 5 lat. Wyobraź siebie przed lustrem. Widzisz pewnego siebie wysportowanego gościa, dla którego nie ma wymówek. Zobacz jaką ma sylwetkę, przez 5 lat ostro trenował i wygląda tak jak zawsze chciał. Dodatkowo czujesz się świetnie, jesteś pewny siebie w kontaktach z innymi , masz masę energii, którą zarażasz innych.

Znów otwórz oczy. Właśnie wykonałeś to ćwiczenie. Teraz gdy za każdym razem nie będzie Ci się chciało iść trenować przypomnij sobie to ćwiczenie, nie musisz go robić za każdym razem, Twój mózg szybko skojarzy ból i przyjemność podczas ćwiczenia i sam „wyśle Cię na trening”.

Mam nadzieje, że to ćwiczenie wniesie sporo pozytywnego w Twoje życie i wyeliminujesz złe nawyki, czego Ci życzę. Napisz w komentarzu jak się czujesz po wykonaniu tego ćwiczenia.

Udostępnij na Facebook
Udostęnij na Twitter
Udostępnij na Linkedin

3 thoughts on “Schemat Dickensa. Genialne narzędzie do zmiany nawyków oraz osiągania swoich celów.”

  1. Hej, świetna strona i artkuly. Często jednak piszesz slowo „pomoże” przez „rz”. W tym artykule jak i poprzednim zobaczyłem ten błąd, pozdrawiam

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top