Ściskasz do rąk jest przyrządem treningowym i rehabilitacyjnym służącym do wzmacniania mięśni nadgarstka i przedramienia. Umożliwia też poprawę chwytu i rehabilitację dłoni łącznie z nadgarstkiem. Mogą go stosować osoby aktywne uprawiające dyscypliny sportowe wymagające sprawnych dłoni i używania siły. Jest też przeznaczony dla miłośników innych aktywności, do których wykonywania potrzebne są ręce. To więc dobry wybór dla osób trenujących koszykówkę, siatkówkę, wspinaczkę, podnoszenie sztangi, fitness, a także dla fanów gry na fortepianie bądź gitarze.
Wśród ściskaczy do rąk można wyróżnić kilka rodzajów. Niektóre przybierają postać zszywacza do papieru, inne skakanki lub gumowego donuta czy piłeczki. Dostępne są też modele pistoletowe. Niezależnie od formy, ściskacze wspomagają wzmacnianie zginaczy, prostowników i odwodzicieli znajdujących się między nadgarstkiem i łokciem.
Systematyczne ćwiczenia gwarantują użytkownikowi pewny i mocny chwyt wymagany w tak wielu dyscyplinach sportowych. Co więcej, zalety korzystania ze ściskacza docenią też osoby starsze, które chcą zapobiec naturalnemu zanikowi mięśni. O zakupie powinny pomyśleć również osoby spędzające dużo czasu przed komputerem. Pisanie na klawiaturze prowadzi niekiedy do trzymania nadgarstka w niewłaściwej pozycji, a w efekcie do wystąpienia zespołu cieśni nadgarstka. Ściskacz może temu zapobiec.
Tradycyjny ściskacz sprężynowy do wzmacniania mięśni i rehabilitacji, czyli handgrip
Jak już wspomniano wyżej, ściskacze do rąk sprawdzają się zarówno w przypadku sportowców, jak i osób potrzebujących ćwiczeń rehabilitacyjnych. Modele ze specjalną sprężyną i wygodnym uchwytem są dostępne w wariantach z oporem regulowanym i o stałej wartości. Regularne ćwiczenia zapobiegają zaburzeniom spowodowanym zapaleniem ścięgien czy powtarzalnością ruchów. Lepiej jest stosować profilaktykę niż leczyć zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego.
Ściskacze sprężynowe sprawdzają się świetnie jako wsparcie dłoni w procesie rehabilitacji i budowania formy. Gadżet można wykorzystywać w domu, na siłowni, w pracy, a nawet w podróży. Nie zajmuje on wiele miejsca, dlatego zmieści się nawet w torebce lub w szufladzie. Użyte do jego produkcji materiały, czyli przede wszystkim stal nierdzewna, zapewniają wytrzymałość. Pozwoli to trenować mięśnie przedramion i dłoni przez wiele lat z wykorzystaniem jednego przedmiotu.
Ściskacz do rąk o regulowanym oporze wyposażony w mechanizm sprężynowy umożliwi trenowanie na różnych poziomach trudności. Dostępne są różne modele pozwalające na ustawienie oporu od 5 kg do aż 160 kg.
Ściskacz silikonowy jako alternatywa dla ściskacza klasycznego
Odpowiednikami klasycznego handgripa są modele gumowe i silikonowe. Tak samo jak tradycyjne, również i one służą do umięśniania przedramienia. Okrągły kształt ułatwia ułożenie przedmiotu w dłoni, a odpowiedni opór umożliwia zastosowanie go w rozwoju mięśniowym oraz w rehabilitacji pourazowej. By rozpocząć trening należy ułożyć oponkę w dłoni, powoli ściskać ją i rozprężać.
Dzięki niewielkim rozmiarom gadżetu jego transport jest łatwy, tak samo jak przechowywanie. Da się go schować nie tylko do torby lub szuflady, ale nawet do kieszeni. Taki produkt powinien być wykorzystywany regularnie przez osoby odczuwające ból w przedramieniu. Specjalne gumy wytwarzające opór na skutek rozciągania pozwolą z kolei zwiększyć siłę i sprawność palców.
Ćwiczenia umożliwią zapobiegnięcie przeciążeniom i urazom oraz wpłyną pozytywnie na przebieg całego procesu rehabilitacji.