Skoki spadochronowe – od czego zacząć?

Buzująca adrenalina, niezapomniane widoki, poczucie wyjątkowej wolności – to wszystko mogą dać ci skoki spadochronowe. Jeżeli chcesz zacząć swoją przygodę ze spadochronem, podpowiadamy, na co warto się zdecydować na start.

Do skoków spadochronowych wcale nie potrzeba dzisiaj specjalnej kondycji, wyjątkowego zdrowia, również nie trzeba uczestniczyć w czasochłonnych szkoleniach. Dla początkujących, którzy jeszcze nigdy wcześnie nie mieli okazji skoczyć ze spadochronem, najlepszym wyborem będzie tandem, który jest świetnym wprowadzeniem we wszystko, co związane jest z tą podniebną rozrywką. Gdy poczujesz, że skoki to rzeczywiście coś dla ciebie, możesz skorzystać ze szkoleń spadochronowych AFF, które zostały zaprojektowane do przyspieszonej nauki ze swobodnym spadaniem.

Skok spadochronowy w tandemie

To skok, który odbywa się w dwójkę, jak nietrudno się domyślić. Biorą w nim udział instruktor spadochroniarstwa, niejednokrotnie osoba z tysiącami skoków na swoim koncie, oraz pasażer, który nie musi posiadać żadnego doświadczenia w dziedzinie spadochroniarstwa. Do tandemu nie potrzeba również badań lekarskich czy specjalnej kondycji, ale warto pamiętać o tym, że są one przeznaczone dla osób mających powyżej 100 kilogramów, co związane jest z używanym w ich trakcie sprzętem, a także nie powinny korzystać z nich osoby mające ostre choroby układu krwionośnego i serca, układu oddechowego, epilepsję, wrodzoną łamliwość kości.

W tandemie skacze się z wysokości 3000 lub 4000 metrów i od wysokości wyskoku zależy czas swobodnego spadania. Jest on mierzony od momentu wyskoku z samolotu aż do otwarcia spadochronu i to wtedy spada się w kierunku ziemi z prędkością 200 kilometrów na godzinę. Przy skoku z 3000 metrów swobodne spadanie trwa około 30 sekund, natomiast dla 4000 metrów – 60 sekund. Gdy osiągnięty zostanie odpowiedni pułap, wtedy instruktor otwiera spadochron i następuje wolne opadanie aż do miękkiego lądowania na trawiastej płycie lotniska.

Ceny skoków tandemowych zaczynają się od 500-600 złotych w przypadku opcji z 3000 metrami, natomiast skok z 4000 metrów to koszt około 700 złotych. Do skoku tandemowego można kupić też wideorejestrację – to wydatek około 200-300 złotych.

Szkolenie AFF – Accelerated FreeFall – przyspieszona nauka swobodnego spadania

Szkolenia spadochronowe AFF są skoncentrowane na szybkim przygotowaniu ucznia do samodzielnych skoków, które odbywają się z opóźnionym otwarciem spadochronu, tak jak w przypadku tandemów. Składają się z części teoretycznej, która rozpoczyna się przed pierwszym skokiem i trwa również przez całe szkolenie, a także z części praktycznej, która włącza siedem nagrywanych skoków – najczęściej dwa z dwoma instruktorami oraz pięć z jednym instruktorem. Po zakończeniu szkolenia AFF uczeń może skakać samodzielnie pod nadzorem instruktora aż do uzyskania świadectwa kwalifikacji.

Za pełen pakiet AFF trzeba zapłacić około 4500 złotych – włącza on szkolenie teoretyczne i praktyczne oraz potrzebne wyposażenie. Zwykle osobno trzeba wykupić ubezpieczenie. Można także skorzystać z pakietów ekspresowych – wtedy szkolenie można zakończyć w jeden weekend.

Jeżeli chcesz skoczyć w tandemie lub skorzystać ze szkolenia AFF, wybierz szkołę Skydive.pl, która od lat zajmuje się ich organizacją. Siedziba szkoły znajduje się na lotnisku Kruszyn pod Włocławkiem, skoki tandemowe są dostępne także w Przasnyszu, Gliwicach oraz w Pruszczu Gdańskim.

Udostępnij na Facebook
Udostęnij na Twitter
Udostępnij na Linkedin

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top