Swimrun, nowa dyscyplina sportu, która na dobre wchodzi do Polski

Czym właściwie jest Swimrun?

Swimrun to typowo wytrzymałościowy sport; połączenie biegu i pływania. Podczas wyścigu, każda z tych dyscyplin wykonywana jest na przemian kilkakrotnie. A wszystko to w plenerze, w bliskim kontakcie z naturą. To sport zespołowy, w którym ścigamy sie w parach, dlatego oprócz żelaznej kondycji liczy się partnerstwo, współpraca, wsparcie, zaufanie, oraz wzajemna motywacja w trudnych chwilach. Zespół jest tak silny jak jego najsłabsze ogniwo.

Początki Swimrun. Wszystko zaczęło się w 2002 roku w odległej Szwecji na jednej z maleńkich wysp archipelagu sztokholmskiego Uto. Kilku kolegów po paru głębszych podjęło wyzwanie, aby pokonać trasę 75 km, która obejmuje w sumie 26 wysp biegnąc i pływając na przemian. Kilka lat później o wyścigu dowiedział się właściciel jednej z agencji sportowej Michael Lemmel i postanowił zorganizować serię wyścigów. Sam projekt jak i dokładny sposób pokonania trasy ewoluował, a pierwsze zawody odbyły się w  2006. Pomysł szybko podchwyciły media, co nie wątpliwie pomogło spopularyzować projekt.

Swimrun to żywioł i brak schematów.

W swimrun ścigamy się na łonie natury, dlatego sport ten obfituje w różne nieprzewidywalne sytuacje na trasie. Każdy wyścig jest inny, i to oprócz kontaktu z naturą chyba największa zaleta tego sportu. Nie ma utartych schematów, trzeba elastycznie i szybko reagować na różne czasem ekstremalne sytuacje. Ważne pod tym względem jest wzajemne wsparcie partnerów na trasie.

Tak jak wspomniałem, to sport typowo wytrzymałościowy, więc treningi należy planować pod tym kierunkiem, czyli bieganie i pływanie na długich dystansach. Żelazna kondycja to klucz do sukcesu w tej dyscyplinie.

Czego potrzebujesz by uprawiać Swimrun.

Sprzęt do Swimrun. Wszystko zależy od stopnia wtajemniczenia. Tak naprawdę, by zacząć trenować Swimrun potrzebujesz jedynie wygodnych butów do biegania i podstawowego sprzętu do pływania. Zawody w Swimrun to wyścig, gdzie są konkretne limity czasowe, w jakich mamy ukończyć bieg. Inaczej dyskwalifikacja. Nie można po prostu przejść dystansu i dopłynąć na materacu do mety. Pływamy i biegamy na przemian, nosząc ze sobą cały sprzęt. Dlatego by nieść jak najmniej i nie tracić czasu na przebieranie warto zaopatrzyć się w kostium z pianki i specjalne buty te same do pływania i biegania. Biegnąc w czepku do pływania i mając przepasaną bojkę do pleców czy nóg, w zasadzie nie musimy niczego nieść ze sobą

Przemysł akcesoriów sportowych szybko reaguje na nowe dyscypliny sportu i obecnie bez problemu możemy już w Polsce nabyć profesjonalny sprzęt do uprawiania Swimrun.

Sprzęt i akcesoria do Swimrun

Kostium z pianki. Pozycja obowiązkowa jeśli wyścigi odbywają się w chłodniejsze miesiące. Chroni on przed zimnem i otarciami. Mając odpowiedni kombinezon, nie ma potrzeby przebierać się na trasie. Pływamy i biegamy w kostiumie. Przy wyborze należy zwrócić uwagę przede wszystkim na wygodę. kostium musi być dobrze spasowany, nic nie może uwierać, ani krępować naszych ruchów.

Buty do swimrun. Również jedne i te same do pływania i biegania. Oprócz wygody , obuwie powinniśmy dostosować do terenu w jakim przyjdzie nam się ścigać.

Boja. Można ją zrobić samodzielnie z dwóch pustych butelek lub kupić. Boja poprawia naszą wyporność w wodzie podczas pływania, dzięki czemu nasze nogi mogą nieco odpocząć. Boję mocujemy do ud lub dolnej części pleców.

Z pozostałych akcesoriów warto nabyć również gogle do pływania, czepek pływacki, specjalne skarpety, oraz linkę za pomocą której partnerzy mogą się asekurować i pomagać sobie.

Swimrun w Polsce

Swimrun to już nie tylko daleka Szwecja. Zawody odbywają się na większości kontynentów. Moda dotarła również do Polski. W Polsce zawody w Swimrun odbywają się w Solinie w Bieszczadach. Poniżej filmik promujący zawody w Polsce:

[youtube id=”https://www.youtube.com/watch?time_continue=140&v=VkCjpVn38y4″ width=”600″ height=”350″ autoplay=”no” api_params=”” class=””][/youtube]

Następna edycja odbędzie się 15.092018 roku. Zawody odbędą się na 3 różnych pod względem długości trasach:

  • Trasa ultra (łącznie 45,6 km):

  • Trasa marathon (24 km):

  • Trasa sprint (10 km):

W chwili pisania tego wpisu (2.05.2018 r.) na dwie pierwsze trasy limit miejsc był wyczerpany co świadczy o wysokiej popularności w naszym kraju. Zostały wolne miejsca tylko na najkrótszą trasę. Więcej informacji na temat zawodów w Polsce znajdziesz na stronie swimrunpoland.com

Jeśli chcesz więcej informacji na temat samego Swimrun, sprzętu, to polecam Ci darmowy ebook dotyczący tej dyscyplin sportu do pobrania ze strony: addnature.pl

źródło grafiki do wpisu: Addnature.pl

Kopiuj do
schowka
jako HTML

Udostępnij na Facebook
Udostęnij na Twitter
Udostępnij na Linkedin

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top