Tanie podróżowanie, czyli moje sposoby na zwiedzanie świata niskim kosztem.

tanie podróżowanie

W tym artykule postaram sie w pigułce przybliżyć moje sposoby na tanie podróżowanie. Chyba każdy czlowiek za jeden ze swoich celow w życiu ma na swojej liście „zobaczyć trochę świata”. Jednak dla wiekszości ta „wielka przygoda” kończy się jedynie na planach. Z przyczyn wielorakich: brak funduszy na wykupienie wczasów zycia, brak czasu, małe dzieci, przekładaniem wszystkiego na potem, ale przede strach przed ruszeniem dupska i eksplorowania świata na „własną ręke”. Ludzie sie boją, a to nieznajomości języka, a to że co bedzie jak sie zgubię itp. itd. Taka jest natura człowieka, boimy sie wszystkiego co nieznane.

Tanie podróżowanie. Jak to się zaczęlo u mnie?

Wszystko zaczęło się pewnego mroźnego styczniowego dnia, kiedy to nudząc się z dwoma innymi kolegami w pracy, ktoś rzucił hasło „lećmy na weekend do Londynu”, a dlaczego by nie? No i polecieliśmy. Jasne, ze były małe problemy,  z moim ówczesnym angielskim miałem problem by kupić bilet z lotniska do centrum, czy zameldowaniem się w hostelu. I co z tego? Dałem radę, no i połknąłem bakcyla. Podróże wypełniają mój wolny czas i wolną gotówkę dając ogromną satysfakcję, że organizuje to sobie sam i zwiedzam tak jak chcę. Problemy z pierwszego wyjazdu dziś wydają się malutkie i nieważne. Najważniejsze to właśnie podjąć śmiałą decyzję: lecę! Niech się dzieje co chce! Nie zastanawiaj się nad problemami, których jeszcze nie ma. Podejmij decyzję o locie, od której nie ma drogi odwrotu i zaplanuj swoją podróż. Każda podróż wymaga środków finansowych. Kombinując jednak, jesteśmy w stanie podróżowac za 1/2 czy 1/3 tego czego żądają od nas biura podróży. Poniżej zaprezentuję przykładowe zarezerwowanie lotu i lokum w lipcu na Cyprze dla 4 osób. Dodam, że ceny w miesiące wakacyjne z zasady są sporo droższe, niż poza sezonem, gdzie taki Cypr można „łyknąć” nawet za dwie stowki w dwie strony.

Zakup biletu lotniczego

Swoją podróż zaczynamy od kupna biletów lotniczych. Najtańsze bilety mają w ofercie oczywiście Ryanair oraz Wizzair. Tanie loty najlepiej szukać w środku tygodnia przed godz. 15. Ceny są wtedy niższe niż w weekendy po południu. Wyszukując lotów używajmy trybu prywatnego w Mozilli lub trybu incognito, jeśli korzystamy z przeglądarki Chrome. A robi sie to po to by przeglądarki  nie zapisywały naszej historii, gdyż przewoźnicy to wykorzystują, i podczas kolejnych poszukiwań lotów podbijają cenę w górę. Doświadczenie pokazuje, że najlepiej kupowac bilety na ok 1,5 miesiąca przed planowanym. Wróćmy do naszego lotu na Cypr. Poniżej screenshot ze strony wizzaira. Bilet dla jednej osoby w dwie strony kosztuje 408 zł (Cena może być jeszcze niższa jeśli mamy wykupione płatne członkostwo w klubie Discount Wizzair Club).

tanie loty wizzair

Lokum

Jeśli mamy kupione bilety, czas rozejrzeć się za lokum. Szukając taniego noclegu zawsze w pierwszej kolejności korzystam z serwisu AIRBNB, który mogę polecić w 100%.  Jest to międzynarodowy portal, gdzie możemy wynająć cały dom, piętro, mieszkanie czy osobny pokój w każdym zakatku świata. Zarówno gospodarze jak i goście, mają tam swoje profile z recencjami i opiniami. I wierzcie mi, że gospodarze stają na rzęsach, byście po powrocie do domu napisali im jak najlepszą opinię. Serwis w 100% bezpieczny jeśli chodzi o pieniążki, ponieważ te zostana przelane na konto gospodarza dopiero 24 h po naszym wymeldowaniu, także nie ma opcji by ktoś was wystawił bo zwyczajnie nie dostanie kasy. Serwis ma także w naszym kraju biuro obsługi, gdzie obsługujący je Panie są naprawdę pomocne. Jeśli chodzi o porady praktyczne to trzeba napisac, że taniej i łatwiej jest znaleźć lokal w 4 i więcej osób. Jeśli chcemy wynająć w pojedynkę lub we dwójkę przeważnie „skazani” jesteśmy na mieszkanie z właścicielem. Co też ma swoje plusy, bo są oni bardzo pomocni. Są też miejsca gdzie ciężko coś godnego wynająć na Airbnb. Wtedy korzystam z BOOKING.COM gdzie możemy znaleźć niedrogie hostele. Z booking.com korzystałem w Londynie, Barcelonie, Budapeszcie i Bergamo. Portal jak najbardziej na plus. Jeśli chodzi o nasz Cypr wykorzystamy Airbnb. Podczas wyszukiwania ofert ustawiłem filtr, by cena za noc  nie przekraczała 60 zł, a także żeby nasza kwatera miała basen:)  Poniżej sceereny.

tanie podróżowanie

A poniżej kwaterka, którą wstępnie wybrałem:

airbnb tanie podróżowanieairbnb

Jak widać, całkowita suma za 4 osoby za 14 dni wynosi 3149 zł co daje 787 zł za osobę. Jeśli dodamy do tego lot to mamy w sumie 1195 zł za lot i lokum. Jeśli nie jesteśmy rozrzutni spokojnie zmieścimy się w dwóch tysiącach złotych z żarciem i transportem publicznym.  Uważam że kwota do przyjęcia jak za dwa tygodnie na Cyprze.

Podsumowanie

Zdaje sobie sprawe, że artykuł jedynie pobieżnie traktuje temat, i od zakupu lotu i lokum do udanego wypoczynku daleka droga, ale chciałem w pigułce pokazać, że nie ma sensu nabijać kabzy biurom podróży mając do dyspozycji internet. Jeśli masz pytania, chcesz bym pomógł Ci zoorganizować wypoczynek, pisz w komentarzu.

Udostępnij na Facebook
Udostęnij na Twitter
Udostępnij na Linkedin

3 thoughts on “Tanie podróżowanie, czyli moje sposoby na zwiedzanie świata niskim kosztem.”

  1. Brzmi super: 2 tygodnie na Cyprze za 2 tysiące złotych. Super o ile jedziemy sami ( w sensie z kolegami, koleżankami, ogólnie paczką znajomych), gdzie każdy płaci za siebie. Odrobinę gorzej ma małżeństwo, które musi z własnego budżetu wygospodarować 4 tysiące (ale czego się nie robi dla swej ukochanej – prawda panowie?). Ale myślisz sobie: „SPRAWA SIĘ RYPŁA!”, kiedy w domu jest was pięcioro a słowo „paczka” jest używane tylko i wyłącznie razem ze słowem „pieluchy”, które ściśle łączy się ze stwierdzeniem „idzie jak woda”. W takim przypadku jest wielce prawdopodobne, że:
    UNO – jedziecie ale jakby we troje, najstarsze będzie widać więc nic nie robicie, te mniejsze to w walizkę (koniecznie z dziurami aby mogło oddychać) a najmniejsze co na piersi to pod marynarkę (ale uwaga bo to będzie lipiec, więc ciepło)
    DUE – jedziecie we Dwoje + znajomi – (dzieci do dziadków) – ale w samolocie już będziecie tęsknić…co niektórzy,
    TRE – jedziecie wszyscy do dziadków, oni tam dobrze karmią, jest gdzie spać i mają dmuchany basen w ogrodzie a inni, Ci co jadą na Cypr po prostu nie wiedzą co tracą nie jadąc do dziadków…BA! O 2 TYSIACH na głowę nie wspomnę. ;-D

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top