Urazy mięśni i stawów – jak skutecznie radzić sobie z bólem?

co brać na urazy mięśni i stawów

Dolegliwości bólowe mięśni i stawów potrafią znacznie wpływać na komfort życia, a w skrajnych przypadkach nawet unieruchomić na dłuższy czas. Na całe szczęście, istnieją skuteczne farmakologiczne sposoby radzenia sobie z bólami stawowymi i mięśniowymi – niezależnie od przyczyny ich powstania.

Przyczyny urazów mięśni i stawów – dlaczego boli?

Najczęstszą przyczyną urazów mięśni i stawów jest przede wszystkim tzw. przetrenowanie, wynikające z nadmiernego obciążenia aktywnością fizyczną. Nieprawidłowe rozciąganie mięśni czy brak ich rozgrzania przed intensywnym wysiłkiem, niekontrolowane ruchy, nierównomierne obarczanie stawów podnoszonym ciężarem to kolejne powody, dla których doświadczamy dolegliwości bólowych.

Zwiększone ryzyko wystąpienia urazu mięśni i stawów występuje nie tylko u sportowców intensywnie trenujących, ale również u osób ćwiczących sporadycznie, które niedostatecznie opracowały technikę prawidłowego wykonywania konkretnych ćwiczeń. Dodatkowo ryzyko to wzrasta wraz z wiekiem, kiedy naturalnie postępujące procesy starzeniowe osłabiają nasz organizm: po 26. roku życia zmniejsza się ilość kolagenu, który jest podstawowym budulcem chrząstek i mazi stawowej. U osób w wieku podeszłym kolagenu jest bardzo niewiele, a intensywnie eksploatowane mięśnie i stawy coraz łatwiej poddają się mechanicznym uszkodzeniom.

W tym miejscu warto wspomnieć, że niektóre choroby – jak np. reumatoidalne zapalenie stawów – również związane są z dolegliwościami bólowymi. Dlatego żadnego dyskomfortu ze strony mięśni i stawów nie należy bagatelizować: udanie się do ortopedy czy fizjoterapeuty jest zawsze najlepszym wyborem w celu zdiagnozowania przyczyny występowania bólu.

Ból mięśni i stawów: domowe sposoby

Gdy doskwiera nam ból mięśni i stawów związany z przetrenowaniem czy np. długotrwałym przebywaniem w jednej pozycji (jak praca siedząca przed komputerem), możemy „ratować się” domowymi sposobami. Bywają one skuteczne przy bólu umiarkowanym, nie wynikającym z poważniejszych dolegliwości jak naderwanie mięśnia czy uszkodzenie stawu.

Najskuteczniejszym sposobem przynoszącym ulgę w bólu mięśni i stawów są okłady: ciepłe lub zimne. To, który z nich będzie przynosił większą ulgę jest kwestią indywidualną – warto sprawdzić obie alternatywy. W aptekach dostępne są specjalne wkłady żelowe, które długo utrzymują temperaturę. Zanurzone w gorącej wodzie lub zamknięte przez godzinę w zamrażalniku przejmują temperaturę otoczenia.

Kolejną możliwością jest również stosowanie ciepłych lub zimnych pryszniców, czy też kąpiel w ciepłej wodzie. Warto jednak mieć na uwadze, aby nigdy nie stosować terapii szokowej – czyli nadmiernie zimnych lub gorących okładów (kąpieli).

Produkty bez recepty z apteki na ból stawów i mięśni

Na aptecznych półkach dostępnych jest wiele skutecznych w radzeniu sobie z bólami mięśni i stawów preparatów, po które warto sięgnąć, gdy domowe sposoby zawodzą. Tabletki przeciwbólowe to prawdopodobnie najpopularniejszy z nich, co nie oznacza, że najbardziej skuteczny. Tego typu leki OTC co prawda mogą przynieść ulgę, jednak nie można stosować ich długotrwale – dodatkowo oddziałują na cały organizm oraz obarczone są szeregiem skutków ubocznych. Preparaty z substancjami przeciwbólowymi mogą też wchodzić w reakcje krzyżowe z innymi zażywanymi przez nas lekami, co bywa szczególnie istotne np. w przypadku osób starszych, zażywających leki nasercowe. Z tego względu, stosowanie środków przeciwbólowych na bóle mięśni i stawów powinno zawsze poprzedzać konsultację z lekarzem lub farmaceutą.

Kolejnym produktem przynoszącym ulgę w bólu mięśni i stawów są plastry rozgrzewające – oprócz substancji przeciwbólowych mogą zawierać m.in. kapsaicynę pozyskiwaną z papryki. Dają wrażenie intensywnego rozgrzania w miejscu aplikacji. Ich wadą jest jednak to, że dla osób o wrażliwej skórze nie są polecane ze względu na duże ryzyko wystąpienia podrażnień.

Najczęściej polecanym przez fizjoterapeutów i ortopedów sposobem na bolące mięśnie i stawy są maści i żele. Można stosować je miejscowo, a dzięki zawartości najskuteczniejszych w walce z bólem tych części ciała substancji przeciwbólowych, przynoszą natychmiastową i długotrwałą ulgę.

Żele przeciwbólowe a tabletki na ból stawów: co jest lepsze?

Zdaniem specjalistów stosowanie środków miejscowo oddziałujących na objęty stanem chorobowym mięsień lub staw jest znacznie bardziej efektywne pod względem terapeutycznym, niż stosowanie doustnych środków przeciwbólowych. Dodatkowo problemem wynikającym z długotrwałego stosowania tabletek przeciwbólowych jest negatywne ich oddziaływanie na wątrobę oraz zwiększone ryzyko uzależnienia się od zawartych w nich substancji. Środki przeciwbólowe nie powinny być zażywane bez konsultacji z lekarzem przez okres dłuższy, niż 2-3 dni (odpowiednie informacje znajdują się w ulotce zamieszczonej w opakowaniu konkretnego produktu). Stosowanie miejscowych środków, jak żele czy plastry obarczone jest znacznie mniejszym ryzykiem działań niepożądanych.

Jednym z najczęściej wybieranych w Polsce żeli przeciwbólowych jest Voltaren Max – oprócz silnego działania przeciwbólowego wynikającego z zawartości diklofenaku, wykazuje on również właściwości przeciwzapalne. Dzięki temu stosowanie żelu nie tylko zmniejsza dyskomfort, ale również przyspiesza regenerację.

Udostępnij na Facebook
Udostęnij na Twitter
Udostępnij na Linkedin

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top