Witamina D – jakie są objawy jej niedoboru

witamina d, witamina a

Witamina D odgrywa bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu organizmu. Uczestniczy ona w regulowaniu wielu procesów, a jej głównym zadaniem jest utrzymanie prawidłowego poziomu wapnia i fosforu. Niedobór tego związku organicznego może być niezwykle groźny dla zdrowia, a jego skutki mogą objawiać się wiele sposobów. Jakich? Podpowiadamy.

Witamina D i jej charakterystyka

Witamina D zaliczana jest do grupy rozpuszczalnych w tłuszczach steroidowych organicznych związków chemicznych. W praktyce oznacza to, że nie jest ona wydalana wraz z moczem, a magazynowana w wątrobie oraz tkance tłuszczowej. Jej podstawowym źródłem jest promieniowanie słoneczne, które potrzebne jest do zainicjowania syntezy skórnej. Witaminę D znajdziemy również w pożywieniu – głównie rybach i tłuszczach rybnych, a także nabiale. Należy jednak pamiętać o tym, że naturalne źródła zazwyczaj nie wystarczają do tego, aby w pełni pokryć nasze dzienne zapotrzebowanie. Z tego względu często niezbędne jest przyjmowanie suplementów diety – zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy ilość światła słonecznego spada.

Witamina D – jakie są objawy skórne jej niedoboru?

Witamina D, podobnie jak witamina A, odgrywa jedną z najważniejszych ról w funkcjonowaniu naszego organizmu. Jej zbyt niski poziom we krwi może mieć bardzo negatywne konsekwencje wpływające na komfort życia.

Niedobór witaminy D najczęściej jest widoczny poprzez pogorszenie się kondycji skóry. Staje się ona przesuszona, wrażliwa i podatna na łuszczenie się. W wyniku reakcji obronnej często pojawia się również nadprodukcja sebum. Obniżony poziom tej witaminy nierzadko powoduje również wolniejsze gojenie się ran, jak również nadmierne wypadanie włosów.

Skutki niskiego poziomu witaminy D

Odpowiedni poziom witaminy D wspomaga prawidłowe działanie układu immunologicznego, dlatego warto o niego dbać z myślą o ochronie nie tylko przed infekcjami, ale również innymi chorobami. Nie bez znaczenia pozostaje jej wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego – niedobór może przyczynić się do obniżenia nastroju, a nawet stanów depresyjnych.

Witamina D jest kluczowa dla stanu układu kostnego. Jej niski poziom może powodować u dzieci m.in. krzywicę, zaburzenia mineralizacji kości oraz zmniejszenie masy kostnej. U dorosłych natomiast nierzadko prowadzi do próchnicy, bólu kości, mięśni i stawów, a także osteoporozy czy też rozmiękania kości, czyli tzw. osteomalacji. Warto kontrolować poziom witaminy D w organizmie również z uwagi na kondycję serca i układu krwionośnego. Zmniejsza ona ryzyko nadciśnienia tętniczego, zawału,

Udostępnij na Facebook
Udostęnij na Twitter
Udostępnij na Linkedin

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top