Witamina K2 mk7. A co to k… jest?!

k2 mk7

Zaryzykuję stwierdzenie, że duża liczba z was słysząc „witamina k2 mk7”,  zareagowałaby podobnie jak ja jakiś czas temu, zadając sobie w duchu pytanie „A co to kurwa jest?”. I jeśli myślicie, że poniżej będzie nudny tekst o kolejnej zbadanej z każdej strony witamince to się mylicie.  Moim zdaniem w najbliższej przyszłości czeka nas boom na suplementy z tą witaminą , które zrobią w reklamach podobną „karierę” jak obecnie magnez czy różne maści na stawy. Tekst ten powinien zainteresować osoby, które usłyszały w swoim życiu od Pana doktora sakramentalne: „ma Pan/Pani zbyt wysoki poziom cholesterolu”. A jakie jest pierwsze skojarzenie z wysokim cholesterolem? Zatkane tłuszczem tętnice, przez które krew nie ma jak płynąć w efekcie czego mamy miażdżycę, zawał i do piachu. Tylko czy aby na pewno wszystkiemu winien jest ten nieszczęsny cholesterol? Nie ma żadnych jednoznacznych badań , potwierdzających, że tłuszcze zwierzęce zatykają nasze tętnice. Statystycznie na zawał umierają zarówno Ci z niskim, jak i wysokim cholesterolem

Gdy przebadano aortę nieszczęśnika z miażdżycą, który zszedł z tego świata na zawał, okazało się, że nie było w niej ani grama tłuszczu zwierzęcego.  Aorta była twarda jak kość ponieważ była zbudowana z wapnia, który ją po prostu „zatkał”. Wyniki opublikowano w najbardziej prestiżowym piśmie medycznym „Lancet”. Wapń, który dostarczamy do naszego organizmu za pomocą mleka, nabiału czy suplementów, nie wie co ma z sobą zrobić w naszym organizmie. W pierwszej kolejności osiada się na naczyniach krwionośnych, wątrobie, śledzionie, zamiast w kościach i zębach, gdzie jest naprawdę potrzebny.

Dlatego tak ważna jest witamina K2 mk7, która odpowiedzialna jest za prawidłowy transport wapnia w organizmie, ponieważ odprowadza wapń z naszych tętnic i zastawek do kości i zębów.

Co ciekawe, k2 mk7 nie tylko zapobiega odkładaniu się wapnia w tętnicach, ale także „odtyka” zwapnione już naczynia krwionośne. Wykazuje także silne działanie przeciw nowotworowe, gdzie zmniejsza ryzyko zachorowania o ok. 30 %. W chwili obecnej trwają dokładne badania nad jej rolą w leczeniu Alzheimera, Stwardnienia rozsianego czy Reumatoidalnego zapalenia stawów.

Witamina K2 mk7 – występowanie

Bardzo ciężko jest zaspokoić poprzez dietę dzienne zapotrzebowanie na witaminę K2. Jej niewielkie ilości znajdziemy w długo dojrzewających serach, gęsiej wątróbce, żółtku, maśle, mięsie zwierząt karmionych trawą, ale przede wszystkim w Natto, czyli sfermentowanej soji – tradycyjnej japońskiej potraw. Natto występuje na liście najzdrowszych produktów na świecie, jednak w naszym kraju ciężko zjeść tradycyjne Natto, nawet w japońskiej restauracji. Dlatego niezbędna jest suplementacja. Do niedawna chcąc kupić w aptece witaminę k2 mk7, Panie farmaceutki robiły wielkie oczy informując, że niestety, ale nie ma. Pozostawał jedynie niezawodny internet. Obecnie można już kupić preparaty z tą witaminą w aptekach. Niedawno widziałem już w TV reklamę witaminy K2 mk7 marki KINON (Link do producenta macie TUTAJ). Preparat zawiera najbardziej aktywną formę witaminy K2 – menachinon7 (mk7) uzyskiwaną właśnie z Natto. Miesięczny koszt suplementacji to niecałe 20 zł. Bardzo ważne aby przyjmować ją z posiłkiem zawierającym tłuszcz.

K2 mk7 – podsumowanie

Nowe badania nad witaminą K2 mk7 publikowane są w szybkim tempie i pokazują jej ogromną rolę w zachowaniu zdrowego układu krążenia, mocnych kości oraz pozytywnego wpływu w profilaktyce i leczeniu wielu innych chorób. Jeśli masz pytania lub potrzebujesz więcej informacji na temat tego artykułu napisz w komentarzu, chętnie pomogę i udostępnie więcej informacji.

Udostępnij na Facebook
Udostęnij na Twitter
Udostępnij na Linkedin

23 thoughts on “Witamina K2 mk7. A co to k… jest?!”

 1. nazwa witaminy brzmi jak jakiś ruski karabin maszynowy ;D Badania nad cholesterolem prowadzone są od lat i np Prof Zięba wspomina o tej witaminie. (fajny wykład na youtube jest).

  1. Witam.Mam 59lat i mam miażdżycę i biorę polocard i
   Agapurin i Thiogamma te leki rozrzedzają krew a witamina k2mk7zagęszcza .Pytanie czy mogę brać tą witaminę.Pozdrawiam

 2. Barbara Czaplińska

  Witam kupiłam witaminę k2ml7 w dobrych tetapiach. Mąż ma cukrzyce 2stopnia niewydolnosc serca 3 stopnia dne moczanowa i przyjmuje mnóstwo leków które co i rusz coś uszkadzaja Tak było z warfina teraz dostaję Pradaxe.Chce jakoś mu pomóż może ktoś ma podobne problemy i coś doradzi nawet nie wiem jak włączyć do stosowania te witaminę proszę o poradę

 3. Witam
  Moja mama ma 100% zatkaną lewą tętnicę szyjną i 60% prawą. Lekarz zalecili jedynie polocard i obserwację. Oprócz tego mama przyjmuje m.in. leki obniżające cholesterol i leki (doustne) na cukrzycę typu 2. Rozważam suplementację wit. K2 MK7. Zastanawiam się nad dawkowaniem oraz nad tym, czy wskazane będzie równoczesne włączenie wit. D3.
  Będę bardzo wdzięczna za wszelkie sugestie….
  Pozdrawiam

  1. Witam. Jestem po pasjonatem zdrowego trybu życia, i nie moge wziąć odpowiedzialności i doradzać w tak poważnych sprawach. Musisz to skonsultować z lekarzem, zwłaszcza że polocard biere się w celach przeciwzakrzepowych, a witamina K działa odwrotnie… jeśli już chce Pani dołączyć K2 to w małych dawkach (50) i po konsultacji z lekarzem. Pozdrawiam i dużo zdrowia życzę dla mamy

 4. Witam. Artykuł super !!
  Mam pytanie- mam wysoki PTH(60ng/) i wapń 2.71nmol/L. Mój lekarz zalecił mi K2-mk7. Inny lekarz wysyła mnie na operacje tarczycy bo może mój wapń spowodować bałagan w moim organizmie. Wspomnę ze mam guzki w tarczycy które od lat się nie zmieniły.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top