Zwiększ swoją produktywność. Zasada Pareto, czyli 80/20.

zasada Pareto

Zasada Pareto. Trochę historii.

Zasada Pareto inaczej zwana też 80/20 swoją nazwę zawdzięcza włoskiemu ekonomiście-socjologowi Wilfredo Pareto, który pod koniec XIX opublikował swoje badania, w których zauważył że 80 % włoskiego majątku, znajduje się w rękach zaledwie 20 % społeczeństwa. Ponad 50 lat później Josep Juran, amerykański teoretyk zarządzania zauważył, że zasada ta, nie dotyczy tylko ekonomii, że jest uniwersalna i wszechobecna w niemal każdej dziedzinie życia. Sformułował tą zasadę jako 80/20 i nadał jej nazwę: zasada Pareto.

Przykłady:
– 80 % wypadków samochodowych powoduje 20 % kierowców.
– przez 80 % czasu nosimy zaledwie 20 % ubrań ze swojej szafy.
– 80 % światowego majątku jest w rękach zaledwie 20 % populacji.

Zasada Pareto. Wprowadź ją w swoje życie i zwiększ swoją produktywność.

Tak jak napisałem wcześniej, zasada Pareto jest wszechobecna i wprowadzając ja w swoje życie, możemy znacząco zwiększyć swoja produktywność, skuteczniej realizować swoje cele, zoptymalizować swój czas, oraz wyeliminować przyczyny braku wydajności. Pamiętaj: 80 % wyników jest efektem zaledwie 20 % działania i nakładu czasu. Wyznaczanie priorytetów i skupienie się na nich w pierwszej kolejności, pozwoli zmaksymalizować efekty, minimalnym nakładem czasu. W tym celu, codziennie spisz na kartce listę kilku priorytetów do zrobienia na następny dzień i skup się na ich wykonaniu, bo to one odpowiadają za 80 % Twoich rezultatów. Reszta to zazwyczaj pożeracze czasu lub czynności , które decydują jedynie o detalach. Nie staraj się wszystkiego dopieszczać i robić perfekcyjnie, to tylko 20 % rezultatu. Zrobisz je, gdy najpierw zrealizujesz priorytety.

Zasada Pareto. Przykłady zastosowania w codzienności.

Jeśli masz zamiar nauczyć się jakiegoś języka obcego, to pamiętaj, aby zrozumieć 80 % tekstu czy dialogu, wystarczy znajomość zaledwie 20 % najczęściej używanych słówek. Dlatego w pierwszej kolejności naucz się 1000 najczęściej używanych z nich. Na youtube pełno jest filmików z nimi; przykład: język angielski:

Jeśli prowadzisz firmę, to prawdopodobnie 80 % Twoich zysków generuje jedynie 20 % klientów. Zidentyfikuj ich, i skup się na relacjach z nimi. Chcesz zdobyć nowych klientów? Zabiegaj o tych, którzy są podobni do tych z Twojej grupy 20 % generującej zysk.

W Twoich relacjach z otoczeniem zasada Pareto, także jest obecna. Prawdopodobnie około 80 % Twoich zmartwień powoduje 20 % wciąż tych samych ludzi z Twojego otoczenia. Wyeliminuj ich lub ogranicz ich obecność w Twoim życiu, i mniej głowę spokojną. Trzeba podkreślić, że proporcje 80/20 nie są sztywne i czasem będzie to 90/10, innym razem 75/25. Jednak zasada jest wciąż taka sama; znacząca mniejszość odpowiada za większość.

Określ ją i wykorzystaj tą wiedzę. Zapraszam do dyskusji w komentarzach. Podobało się? Kliknij poniżej przycisk Lubie to lub udostępnij i pomóż mi docierać do szerszej publiczności.

Udostępnij na Facebook
Udostęnij na Twitter
Udostępnij na Linkedin

3 thoughts on “Zwiększ swoją produktywność. Zasada Pareto, czyli 80/20.”

  1. Bardzo ciekawe spostrzeżenia. Słyszałam, czy raczej obiła mi się o uszy, ta zasada, ale myślałam, że dotyczy tylko danych statystycznych w gospodarce;) spróbuję zaobserwować czy tak faktycznie jest u mnie i czy mogę coś z tym zrobić.

    Ps. Artykuł ciekawy, bardzo zwięzły: krótki i treściwy. Sam konkret;)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top