Objawy i przyczyny zgagi
Zgaga należy do najczęstszych dolegliwości układu pokarmowego. Większość z nas chociaż raz odczuwała jej nieprzyjemne objawy, do których należą m.in.: charakterystyczne palenie, pieczenie w przełyku lub klatce piersiowej, ( co niektórzy mylnie ten objaw traktują jako dolegliwości serca), nieprzyjemny oddech, kwaśne odbijanie, czy cofanie się treści żołądkowej do przełyku.
Dlaczego tak się dzieje?
Zdrowy człowiek wytwarza około 1,5 – 2,5 litra soków trawiennych dziennie, o silnie kwaśnym PH. Kwas żołądkowy rozpoczyna proces trawienia, oraz zabija drobnoustroje, które przedostały się do naszego żołądka z pokarmem. Ściany żołądka przed szkodliwym działaniem kwasów chroni śluzówka, natomiast by nie przedostawał się on z żołądka do przełyku; te dwa organy oddziela zwieracz dolnego przełyku (ang. Lower espophageal sphincter – LES).
Zwieracz dolnego przełyku u zdrowego człowieka pozostaje stale napięty, rozluźnia się jedynie podczas jedzenie gdy pokarm musi „wpaść” do żołądka. U osób chorych na refluks żołądka, zwieracz jest słabo napięty, przez co następuje cofanie treści żołądka, co powoduje szereg nieprzyjemnych objawów z charakterystycznym „paleniem” włącznie.
W 9 na 10 przypadków sami jesteśmy sobie winni.
Objawy zgagi występują bardzo często po obfitym posiłku, ponieważ ściany żołądka rozszerzają się, produkujemy wtedy więcej soków trawiennych. Nie bez znaczenia jest także higiena jedzenia. Stres oraz to, że jemy za szybko i za dużo, nie przeżuwając dokładnie pokarmu i połykając wraz z nim sporo powietrza, przez co żołądek jeszcze bardziej się rozszerza. To samo dzieje się gdy popijamy w trakcie posiłku napojami gazowanymi.
Refluks występuje również na skutek nadwagi ponieważ powoduje ona wzrost ciśnienia wewnątrz brzusznego. Należy odstawić lub przynajmniej ograniczyć papierosy i alkohol, gdyż zmniejszają one napięcie zwieracza dolnego przełyku.
Zgaga w trakcie, lub po treningu
Objawy zgagi są szczególnie uciążliwe dla osób trenujących. Nie pozwalają w pełni skupić się na wykonywanych ćwiczeniach. By zniwelować te objawy warto zastosować się do kilku porad. Posiłek przed treningowy zjedz minimum na 2 godziny przed planowanym treningiem. Podczas różnych ćwiczeń jak np. burpessy, pompki, wznosy nóg na drążku; gwałtownie zmieniasz pozycję, przez co niestrawiony posiłek będzie „chlupał” i cofał się wraz sokami żołądkowymi powodując zgagę. Przed treningiem Unikaj obfitych posiłków, tłustych, ostrych i ciężkostrawnych potraw , napoi gazowanych. Jedz często, ale małe posiłki. Najlepiej regularnie, codziennie o podobnych porach dnia. Pomiędzy posiłkami unikaj „podjadania” przekąsek; zwłaszcza chipsów, słonych paluszków, czy krakersów. Pij przynajmniej 1,5 litra niegazowanej wody dziennie.
Każdy z nas jest inny i inaczej reaguje na rożne potrawy, dlatego obserwuj swój organizm, po jakich posiłkach i napojach najczęściej występują u Ciebie dolegliwości pokarmowe.
Jeśli to możliwe, unikaj ćwiczeń, w których gwałtownie pochylasz się w przód; skłony, brzuszki, wyciskanie sztangi z głową w dół, czy pompki z nogami na podwyższeniu. Unikaj ciasnych i uciskających ubrań. Jeśli to możliwe nie używaj na siłce pasów.
Generalnie aktywność fizyczna sprzyja pozbyciu się zgagi: redukuje stres oraz pomaga pozbyć się nadwagi, które przyczyniają się do dolegliwości układu pokarmowego. Warto jednak zastosować się do powyższych wskazówek.
Doraźnie można stosować preparaty typu Rennie, zawierające węglanu wapnia i węglanu magnezu, które neutralizują działanie kwasów żołądkowych.
Jeśli zmiany w diecie, higienie jedzenia i sposobie ćwiczenia nie pomogą, należy udać się do lekarza, celem dokładnego zdiagnozowania problemu.