Home zdrowie Dieta bezglutenowa, czyli jak zarabiać na głupocie konsumentów.

Dieta bezglutenowa, czyli jak zarabiać na głupocie konsumentów.

7 min read
1
0
797
dieta bezglutenowa

Dieta bezglutenowa. Co to jest gluten i kto powinien się go wystrzegać?

Moda na dietę bezglutenową przetacza się ostanimi czasy przez sklepy i media niczym walec. Coraz więcej produktów jest oznaczonych GLUTEN FREE (mam wrażenie, że niedługo nawet papier toaletowy będzie oznaczony charakterystycznym przekreślonym kłosem oznaczającym produkt bezglutenowy). I jak to kolejna moda, za która ochoczo podążają producenci żywności, ma na celu jedynie wyciągnąć kasę z Twojego portfela.

Gluten to mieszanina białek zawartych w pszenicy, życie i jęczmieniu. Teoretycznie nie ma go w owsie, bo tu mamy do czynienia z innym białkiem – aweniną. Czemu teoretycznie? Bo owiec często jest po prostu „skażony” glutenem. Jeśli chcesz zobaczyć jak wygląda gluten nasyp maki do wody i zacznij mieszać. Powstanie piana, a gluten zacznie się wytrącać, i będzie przypominać właśnie takiego „gluta”.

Dietę bezglutenową powinni stosować JEDYNIE:

  • chorzy na Celiakie, czyli chorobę trzewną. Spożywając gluten przy tej chorobie niszczysz kosmki jelitowe co utrudnia wchłanianie składników odżywczych z pożywienia. Objawy Celiakii to ciągłe zmęczenie, afty, bóle brzucha. Na tę chorobę choruje ok. 1% społeczeństwa, z czego tylko 5% o tym wie.
  • chorzy na chorobę Duhringa. To skórna postać Celiakii. Objawy to swędzące zmiany skórne m.in. na łokciach, pośladkach, kolanach.
  • osoby mające alergię na gluten. Reakcja na gluten zazwyczaj jest u alergików natychmiastowa; u dzieci zmiany skórne, a u dorosłych katar, biegunka.

Dieta bezglutenowa, czyli zarabianie na naiwnych.

Powyżej opisałem w jakich przypadkach dieta bezglutenowa ma sens. Stosowanie jej ot tak sobie, niby dla zdrowia, nie ma żadnego sensu, a jest wręcz szkodliwe. Cała ta histeria zaczęła się w 2011 roku, kiedy to prof. Peter Gibson opublikował badania z których wynikało, że nawet co 3 osoba na świecie może mieć zaburzenia żołądkowo – jelitowe z powodu glutenu. Po jakimś czasie sam się z tego wycofał, ale zła sława glutenu została.

Wiele osób chwali sobie dietę bezglutenową, i jej pozytywny wpływ na samopoczucie. Jest to jednak efekt placebo. W Polsce został nawet przeprowadzony eksperyment w którym udział wzięły dwie dziewczyny. Pierwszej, która nie zwracała uwagi na gluten wmówiono, że od tej chwili będą jej podawane produkty bezglutenowe. W rzeczywistości dalej spożywała pokarm z glutenem. Druga; fanka diety bezglutenowej od tej pory miała jeść produkty zawierające gluten. Oczywiście dalej podawano jej produkty bez glutenu. Czyli tak naprawdę w ich menu nic się nie zmieniło. Efekt? Pierwsza dziewczyna była zachwycona swoim samopoczuciem, a druga natomiast na odwrót, czuła się źle, za co obwiniała oczywiście gluten. Morał? Wszystko jest w głowie, a dieta bezglutenowa nie ma żadnego wpływu na Twoje samopoczucie. Dużo osób twierdzi że czuje się lepiej np. od kiedy zrezygnowało  z pieczywa. Jednak może to nie gluten był temu winien a polepszacze?

Szkodliwość diety bezglutenowej.

Gluten dodawany jest do produktów spożywczych ze względu na jego cenione w przemyśle właściwości; kleistość, ciągliwość. Niektóre produkty dłużej zachowują świeżość, są pulchne. Gluten jest doskonałym nośnikiem dla aromatów i przypraw. Rezygnując z glutenu, producenci żywności muszą go czymś jednak zastąpić. I zastępują dużo bardziej szkodliwymi dla zdrowia substancjami.

Osoby stosujące dietę bezglutenową, często mają niedobory żelaza, witamin z grupy B (obecne w pieczywie) oraz innych składników mineralnych obecnych w zbożach. Dlatego jeśli nie ma u Ciebie medycznych przeciw wskazań do spożywania glutenu, nie rób tego na własna rękę.

Masz pytania, swoje zdanie na ten temat? Zostaw komentarz.

 

Załaduj więcej facetwformie.pl

1 komentarz

  1. Iwona

    26 kwietnia 2018 at 07:52

    Cieszę się, że poruszyłeś ten temat, mam to samo zdanie. Ludzie ślepo podążają za modą, nie zważając co tak naprawdę jest ważne i zdrowe dla nich.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *