Domowa siłownia mężczyzny – podstawowy sprzęt

Domowa siłownia może być idealnym rozwiązaniem w przypadku, kiedy nie mamy czasu aby regularnie dojeżdżać do stacjonarnego punktu i chcemy wykonywać trening w wybranych porach.

Tego typu pomieszczenie możemy urządzić tak, aby służyło nam przez długi czas, a jednocześnie nie było wypełnione po brzegi kosztownym sprzętem. Sprawdźmy, jakie urządzenia do domowej siłowni warto kupić, aby rozpocząć komfortowe treningi.

Domowa siłownia – od czego zacząć jej aranżację?

Aranżacja siłowni w domu wiąże się z wybraniem odpowiedniego miejsca. Może być to nieużywany pokój, ale również piwnica, czy garaż. Ważne są jednak dwa aspekty – odpowiednia wielkość pomieszczenia, co da nam możliwość umieszczenia sprzętów o dużych gabarytach, takich jak choćby atlas do ćwiczeń, czy też ławeczka do ćwiczeń, a także wentylacja. Podczas ćwiczeń będziemy potrzebowali dużo tlenu, dlatego warto wybrać takie miejsce, które jest dobrze wentylowane albo ma dostęp do okna.

W wielu przypadkach będziemy musieli przeprowadzić również drobny remont pomieszczenia. Odświeżenie ścian oraz podłogi pozwoli nam na komfortowe użytkowanie siłowni. Kluczowym elementem będzie tu także zastosowanie materiału antypoślizgowego na podłogę. Ważne, aby był on wytrzymały. Zdecydowanie sprawdzają się w tym przypadku gumowe nawierzchnie, które nie ulegają uszkodzeniom wynikającym z nacisków ciężkim sprzętem oraz nie odkształcają się, nawet gdy upadnie na nie ciężar. Możemy także z łatwością je czyścić po odbytym treningu, a także wykazują właściwości antypoślizgowe, dzięki czemu trening jest bardziej komfortowy i bezpieczny.

Jeśli chodzi o ściany, możemy pokryć je łatwymi do czyszczenia płytkami ceramicznymi albo gumowymi panelami, które będą chroniły ściany przed obiciami, spowodowanymi np. przesuwaniem sprzętu. W siłowni domowej warto również zamontować duże lustro, które pozwoli nam na bieżąco kontrolować naszą postawę przy ćwiczeniach. Brak trenera personalnego nie musi sprawiać problemów, jeśli będziemy wiedzieli jak poprawnie wykonać ćwiczenie. W tej kontroli pomoże nam właśnie lustro.

Ważnym aspektem w siłowni domowej jest również dostęp do naturalnego światła bądź dobre oświetlenie elektryczne. Można także zamontować gniazdka, zwłaszcza jeśli chcemy w późniejszym czasie dokupić sprzęt elektroniczny.

Kiedy wybraliśmy już miejsce oraz zaaranżowaliśmy je pod naszą siłownię, to czas ją wypełnić w odpowiedni sposób. Przede wszystkim bardzo ważny jest sprzęt, na którym będziemy ćwiczyć.

Jakie są zalety domowej siłowni?

W przypadku domowej siłowni na pewno bardzo pozytywnym aspektem jest fakt, że możemy w niej trenować w dowolnym momencie dnia, kiedy akurat mamy na to czas. Nie musimy gospodarować czasu na dojazd do siłowni stacjonarnej, po prostu mamy ją w naszym domu i możemy z niej korzystać, kiedy tylko chcemy. Nie musimy również martwić się o kolejki do sprzętu – sami indywidualnie wybieramy czas, jaki spędzimy przy danym urządzeniu.  Oczywiście kiedy raz zainwestujemy w siłownię domową, czyli jej wyposażenie i wykończenie, możemy zaoszczędzić znaczną sumę pieniędzy na dość drogie karnety.

Sprzęt do domowej siłowni — jaki wybrać?

Wiele osób, które marzą o stworzeniu domowej siłowni, obawia się o wysoki koszt różnego rodzaju sprzętów. Warto wiedzieć, że aby nasze treningi były efektywne, nie musimy kupować drogich urządzeń. Na początek można zaopatrzyć się w podstawowy sprzęt, który nie tylko jest stosunkowo tani, ale również cechuje się odpowiednią jakością. Z pewnością kluczowe będą tu akcesoria, takie jak mata do ćwiczeń, czy kettlebell, których zakup nie wiąże się z dużym wydatkiem. Aranżacja naszej domowej siłowni może przebiegać stopniowo w zależności od poziomu, który osiągamy z upływem czasu.

Drążek do podciągania się

Podstawowym i bardzo uniwersalnym sprzętem w domowej siłowni jest drążek do podciągania się. Jest też stosunkowo tani – za rozporowy drążek montowany na drzwiach zapłacimy już od 50 zł. Warto wybrać modele montowane na śruby, które posiadają dodatkowe uchwyty, dzięki czemu podczas podciągania się na nich będziemy mogli wzmacniać różne partie mięśni. Drążek powinien mieć również specjalne gumowane elementy, które pozwolą nam na pewny chwyt podczas treningu i odpowiednie bezpieczeństwo.

Atlas do ćwiczeń

Jest to profesjonalny sprzęt, który powinien znaleźć się w praktycznie każdej domowej siłowni. Przy wykonywaniu na nim ćwiczeń pracujemy zarówno nad barkami, jak i plecami. Można na nim ustawić odpowiedni ciężar i zwiększać go w miarę upływu czasu. Podczas treningu na nim nie potrzebujemy również asekuracji, jak dzieje się to w przypadku wolnych ciężarów. Musimy jednak liczyć się z tym, iż atlas do ćwiczeń jest bardzo ciężkim sprzętem i nie może być umieszczany w niektórych typach pomieszczeń. Dodatkowo można na nim ustawić maksymalną i nieprzekraczalną ilość ciężarów.

Ławeczka do ćwiczeń

Ławeczka do ćwiczeń jest bardzo istotnym sprzętem w przypadku urządzania siłowni w domu. Dzięki niej w czasie treningu możemy wykonywać ćwiczenia na praktycznie wszystkie mięśnie, w tym przysiady, brzuszki, czy ćwiczenia na triceps i biceps. Wysokiej jakości ławeczka do ćwiczeń powinna posiadać możliwość regulowania wysokości oraz skoku. Niezbędna jest także wysoka wytrzymałość na ciężar. Warto zwrócić uwagę na materiał, którym pokryta jest ławka. Powinien być on antypoślizgowy, a jednocześnie dawać możliwość szybkiego umycia powierzchni w razie zabrudzenia oraz oczyszczenia ławeczki z potu.

Sztanga

Sztanga oraz ciężary dobranego do niej pozwolą wykonywać nam wiele ćwiczeń, również na wcześniej wspomnianej ławeczce.  Będą to przede wszystkim przysiady z obciążeniem, ale również wyciskania na klatkę piersiową. Sztanga wraz z ciężarami musi być odpowiednio wyprofilowana, najlepiej metalowa, z możliwością łatwego i pewnego chwytu. Ciężary do sztangi warto wybierać w gumowaniem, ponieważ są znacznie bardziej ciche podczas upadania oraz nie uszkodzą podłogi.

Kettlebell

Kettlebell jest wielofunkcyjnym typem ciężarka do ćwiczeń. Można podnosić go oburącz lub tylko jedną ręką. Pojedynczy uchwyt pozwala nam wykonywać przysiady z obciążeniem, a posiadając dwa takie same kettlebell możemy robić również wykroki. Kettlebell pozwoli nam na wzmocnienie całego ciała, bez potrzeby używania wielu ciężarów. Warto wybierać je w wielu wielkościach. Profesjonalne kettlebell zaczynają się już od 0,5 kg i dochodzą nawet do 20 kg.

Rowerek stacjonarny

Rowerek stacjonarny jest idealnym sprzętem umożliwiającym szybką rozgrzewkę, ale również wykonanie ćwiczeń cardio po zakończonym treningu siłowym. Zajmuje niewiele miejsca, a niektóre modele są możliwe do składania. Warto wybrać taki, na którym możemy za pomocą monitora ustawić odpowiednie obciążenie, by móc je później zwiększać.

Hantle

Oprócz kettlebell mężczyźni w domowej siłowni mogą umieścić również hantle, które cechują się niezwykłą uniwersalnością poprzez posiadanie jednego uchwytu oraz przez swój niewielki rozmiar i kształt. Hantle możemy wybrać z różnych tworzyw. Najczęściej do męskiej siłowni wybierane są ciężkie hantle metalowe z gumowaniem. Warto wybrać kilka wielkości hantli w zależności od wykonywanego ćwiczenia. Możemy za ich pomocą wzmocnić ramiona, ale również plecy, a nawet wykonywać przysiady z obciążeniem, czy wykroki. Hantle będą koniecznością w przypadku wykonywana ćwiczeń na różnorodnym sprzęcie, takim jak ławka do ćwiczeń.

Warto wybrać hantle o kształcie heksagonalnym, które nie będą się toczyć, kiedy je odłożymy. Do hantli, a także sztang warto wybrać odpowiedni stojak. Powinien mieć on miejsce na obciążenia oraz posiadać gumowane i wzmacniane nogi.

Mata do ćwiczeń

W domowej siłowni niezbędna będzie również mata do ćwiczeń. Tego typu akcesorium pozwala izolować nasze ciało od twardej powierzchni przy wykonywaniu np. brzuszków. Warto, by była odpowiedniej grubości, ale również miała właściwości antypoślizgowe, by móc trenować na niej lub rozciągać się bez potrzeby noszenia obuwia sportowego.

Udostępnij na Facebook
Udostęnij na Twitter
Udostępnij na Linkedin

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top