Najlepsza metoda jak planować i realizować swoje cele

planowanie, realizacja celów

Hej, w dzisiejszym wpisie chciałbym zaprezentować Ci najlepszą metodę planowania sowich celów; tych dużych i małych, tak aby maksymalnie skutecznie je realizować.

O metodzie tej przeczytałem na blogu Jacka Kłosińskiego: klosinski.net

Korzystam z niej już ponad 1,5 roku i muszę przyznać, że jest diabelnie skuteczna i w dużej części niej zawdzięczam swoją produktywność i większość pozytywnych zmian w swoim życiu.

Dziś pokażę Ci na swoim przykładzie jak krok po kroku planować i skutecznie realizować swoje cele.

Wielokrotnie na tym blogu wspominałem, ze najlepszym przyjacielem skutecznego osiągania celów jest kartka A4 i długopis. Przypomnę: samo tylko zapisanie celu na kartce, zwiększa prawdopodobieństwo jego realizacji o 1000%. Większość osób lekceważy ten prosty sposób skazując siebie tym samym na niepowodzenie. Są do tego również narzędzia online jak np. Notion ale wg badań spisanie własnoręcznie długopisem jest bardziej skuteczne.

Ta kartka codziennie przypomina mi o moich celach dzięki czemu nie zapominam o swoich priorytetach. W przeciwnym wypadku nie zapominam o nich po kilku dniach. Jeśli miałeś kiedyś noworoczne postanowienia, których nie udało się zrealizować to wiesz o czym mówię

Metoda 12 tygodni

Swoje cele planuję zawsze na 12 tygodni. Dlaczego 12 tygodni? 12 tygodni czyli 3 miesiące to na tyle długi czas, by sporo zrobić, i jednocześnie niezbyt długi. Da się go ogarnąć i dobrze zaplanować.

A teraz zrób sobie kawkę/herbatkę, usiądź, weź kartkę i długopis i zapisz na samej górze ramy czasowe swoich planów np. 1 styczeń – 31 marzec. Teraz pomyśl o swoich planach na najbliższe tygodnie. Jakie cele chciałbyś zrealizować?

Podziel je sobie na 3 główne duże kategorie, w których chciałbyś się realizować: w moim przypadku jest to rozwój firmy, rozwój osobisty, zdrowie i sport. Następnie w ramach każdej z tych 3 głównych kategorii zapisuję sobie cele do realizacji.

I tak np. w kategorii „rozwój firmy” mam następujące cele: 1.) nagrać 12 filmów na Youtube dotyczących tworzenia stron internetowych, 2.) Napisać 2 artykuły na bloga 3.) Zaliczyć certyfikat online dotyczący reklamy w Google.

W kategorii „Rozwój osobisty” mam cele: 1.) przeczytać 3 książki (wypisuję konkretne tytuły książek), 2.) medytować codziennie przez kwadrans ( jeśli jest to cel codzienny to każdego dnia zaznaczam plusikiem czy minusikiem, czy udało mi się go zrealizować – to bardzo skuteczna metoda)

W ostatniej kategorii „zdrowie i sport” mam takie cele: 1.) Dojść do 30 powtórzeń podciągnięć na drążku 2.) Pić codziennie 2 filiżanki zielonej herbaty 3.) Nie jeść cukru 4.) Jeść tylko pieczywo razowe (w 3 ostatnich celach codziennie „odhaczam” plusem lub minusem czy udało się go zrealizować)

Zauważ że w każdej z tych 3 głównych kategorii mam 3-4 cele. Staraj się nie przekraczać tej ilości. Za dużo planów rozproszy Cię i Twoją uwagę, trudno Ci będzie to wszystko ogarnąć.

Skuteczność tej metody

Wiadomo, że nigdy w 100% nie da się wszystkiego zrealizować, czasem są gorsze dni, wypadki losowe czy choroby, ale taki plan spisany na kartkę stanowi kompas dla mnie i sprawia, że o swoich postanowieniach nie zapominam. Widzę je każdego dnia wieczorem, gdy zaznaczam co udało mi się zrealizować a co nie. I jeśli muszę postawić minusika czuję pewnego rodzaju dyskomfort, o którym pamiętam następnego dnia.

Spróbuj tej metody a sam zobaczysz, że jest bardzo skuteczna. Jeśli masz pytania napisz je w komentarzu, chętnie pomogę. Jeśli chcesz możesz podzielić się swoimi planami: napisz je w komentarzu

Udostępnij na Facebook
Udostęnij na Twitter
Udostępnij na Linkedin

2 thoughts on “Najlepsza metoda jak planować i realizować swoje cele”

  1. Świetny tekst.
    Idealny na listopad, od którego rozpocząłem przygodę z realizowaniem codziennych celów.
    Niestety nie używam kartki bp wolę Excela. Łatwiej zliczyć cele oraz nadać im priorytet.
    To co mnie zaskoczyło to dziesięciokrotne zwiększenie szans na realizację planów, które zostały napisane na kartce.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top